Vákumban ugyan úgy robbanak a dolgok?
A benzines filmes robbantások nem mennének az űrben lángnyelvekkel, ha ez a kérdés. A robbanáshoz nem kell oxigén, benne van a robbanószerben az oxidálószer.
Itt van néhány valódi robbantás (összehasonlításként): http://www.youtube.com/watch?v=fufuluffQDY
A fényhatások ugyanolyanok lennének.
Az a kialakult hőmérséklettől és a benne levő anyagoktól függ.
A legtöbb "modern" robbanóanyag képes felrobbanni az űrben is, tartalmazzák az oxidálószert is.
Ellenben a robbanás egyáltalán nem úgy zajlana le mint a földön. Egy földfelszíni robbanásnál,(pl. C4), a tényleges destruktív hatás a hirtelen térfogatváltozás miatt következik be. Kiszorítja a környező levegőt, ezzel lökéshullámot generál, ez a lökéshullám a hangsebesség sokszorosával(robbanóanyag-függő) terjedve az útjába eső dolgokat megrongálja. Nem vagyok robbantási szakértő, de úgy saccolom, hogy a lökéshullám energiája a távolság köbével fordítottan arányos.
Na-mármost az űrben nincs légkör. Tehát nincs mit kiszorítani. Destruktív hatást tehát csak az a felszabaduló négysebességű gáz okoz ami a töltetben volt.
A levegőben továbbterjedő lökéshullám hiányában az űrbeli robbantások nagyságrendekkel gyengébbek.
Nukleáris robbantás:
Fényjelenség ugyanaz. Nagy fényes gömb.
Lökéshullám nincs!(Itt már a hőhatás is beleszámít, a légkör főként nem a táguló töltet miatt mozdult el, hanem a felszabaduló részecskék és sugárzás közel teljes egészét a környező levegő nyeli el, ennek következtében a levegő fölmelegszik(több tízezer fokra), és kitágul, gyorsan és sokat.)
Tehát nincs gombafelhő, sőt semmilyen felhő, csak maga a bomba elgőzölgött anyaga spriccel szét.
Mivel nincs légkör, teljesen máshogy alakulnak a dolgok.
A felszabaduló hőt nem nyeli el semmi, alapesetben tehát fölöslegesen keletkezett. Pl. üstökösbecsapódás esetén csak az üstökös irányába fellépő elektromágneses, és egyéb sugárzásnak van hatása a többi csak úgy "elszáll".
Ellenben a megfigyelők jobb ha messzebb költöznek mint a felszínen, a halálos dózis tengerszinten 0,5-2km távolságra, űrben 8-10x messzebb is megszerezhető, ráadásul ahogy haladunk a kisebb dózisok felé az eltérés egyre drasztikusabb.
Szóval az űrben robbantott atombomba egy nagyon fényes villanás sok sugárzással, ami megpörköl mindent a közelében. Messze nem olyan hatásos fegyver mind a felszínen. (Eltekintve a magas légköri robbantástól, de az külön típus, ott nem a rombolás a cél.)
"If a nuclear weapon is exploded in a vacuum-i. e., in space-the complexion of weapon effects changes drastically:
First, in the absence of an atmosphere, blast disappears completely.
Second, thermal radiation, as usually defined, also disappears. There is no longer any air for the blast wave to heat and much higher frequency radiation is emitted from the weapon itself.
Third, in the absence of the atmosphere, nuclear radiation will suffer no physical attenuation and the only degradation in intensity will arise from reduction with distance. As a result the range of significant dosages will be many times greater than is the case at sea level."
Vitatkoznék az előttem szólóval.
Az űrben végzett atomrobbantás hatásait tökéletesen érzékelteti a hozzászóló.
DE
Ha és amennyiben az atombombát "belelőnénk" az üstökös magjába és az tényleg ott robbanna, az üstökös magjának egy része biztosan gázzá változna a felszabaduló hő hatására, ami itt - tekintettel arra hogy nincs légkör, ami hűtene- lényegesen nagyobb lenne a pusztítás mértéke, mert a közvetlen környezet (vagyis az elpusztítandó üstökös magja melegítésére fordítódna nem pedig az amúgy érdektelen légkör melegedne fel. Így a terjeszkedő gázok térfogati munkája (mivel itt nincs más) a nulla nyomással szemben teljes mértékben az üstökös magjának szétrombolósóra fordulna.
Vagyis összefoglalva:
Ha mellette, vagy a felszínén történne a robbanás, gyakorlatilag semmi sem történne, viszont ha az üstökös szilárd magjában (az sem biztos hogy ez valójában milyen jellemzőkkel bír, ez egy feltételezés hogy van az üstökösnek egységes szilárd magja) belül felrobbanva akár a földi körülmények közt "megszokott" pusztításnál is nagyobb lehet a rombolás. (nincs légkör, ami feleslegesen energiát von el, és a terjeszkedés nem légköri hanem nulla nyomással szemben történne.
És így néz ki filmen a jelenség:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!