Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha halálos mérgektől nem...

Ha halálos mérgektől nem halnánk meg akkor az is ki ürülne ugyan úgy a szervezetből mint a nem halálos mérgek? Hogy ürülnek ki a szervezettből?

Figyelt kérdés

2014. máj. 20. 22:08
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

Nincs olyan, hogy "halálos méreg". Minden anyagnak létezik az a dózisa, ami halált okoz. A cukorból, sőt a vízből is lehet annyit fogyasztani, hogy belehalj.

Nyilván méregnek azt nevezzük, amiből kevés is elég, cukorból nagyon nehéz megenni a halálos adagot, ciánból elég könnyű. Erős méreg az, amiből nagyon-nagyon kevés is elég a halálhoz.

Mivel MINDENNEK van halálos dózisa, így a ciánnak is. Ha csak tized- vagy századannyit viszel be, akkor nem sok bajod lesz tőle.


Az, hogy hogyan ürül ki egy méreg, nem attól függ, hogy egy csepp vagy egy kanál kell a halálhoz, azaz nem attól függ, hogy milyen erős. Attól függ, hogy milyen molekulacsoportba tartozik. Ha sóféle, mint pl a cián, akkor a vese, ha valami szerves cucc, mint az aflatoxin, akkor a máj fogja kitakarítani.

2014. máj. 20. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Csak ez a 2 féle van? Ha a vese/máj képes lenne kitakarítani az erős mérgeket akkor is kifejtenék a káros hatásukat?
2014. máj. 20. 22:39
 3/6 sadam87 ***** válasza:
92%

Számos mérget (ahogy az előző is írta) el tud távolítani (vagy le tud bontani) a máj és a vese, ha van elég ideje rá. Valamennyi méreganyagot, bomlásterméket a verejtékmirigyek is kiválaszthatnak (ezért lehet egészséges a szauna), de ezeknek a szerepe jóval kisebb.

Azonban vannak olyan mérgek is, amelyeket nem tud eltávolítani a szervezet, felhalmozódnak. Ilyenek egyes nehézfémek (pl. higany) vagy a DDT. Ezek ugyan általában megkötődnek a mában, de az se eltávolítani, se lebontani nem tudja őket. Bekerülhetnek a táplálkozási láncba, és a magasabb szinteken felhalmozódhatnak (ezért tiltották be a legtöbb országban a DDT-t).

[link]

[link]

Vannak olyan mérgek is, amelyek éppen a májat és a vesét támadják elsősorban, így eleve meg is akadályozzák a kiválasztásukat vagy lebontásukat. Ilyen a gyilkos galóca mérgei, az amatoxinok.

[link]

2014. máj. 20. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
De akkor a gyilkos galóca mégrge örökre ott marad vagy azért lebomlik egy idő után nem? Annak is biztos van ha mása nem is, legalább felezési ideje... :D
2014. máj. 21. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 sadam87 ***** válasza:

Hát, a gyilkos galóca mérge általában megöli az embert. :P

Nyilván, ha elég kicsi a dózis, akkor a szervezet vagy lebontja, vagy el tudja valahogy távolítani (ezt nem tudom pontosan, hogyan. De ehhez tényleg kis mennyiség kell, mivel a halálos dózis egy felnőtt emberre nézve kb. 7 mg (a link alapján).

[link]

2014. máj. 21. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Addig, amíg ki nem ürülnének, kifejtenék hatásukat. Lásd például a gyógyszerek adagolását; azoknak is csökken a hatása, miközben a test kitakarítja őket.
2014. máj. 21. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!