Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek megtörténhetett-e...

Napfonat kérdése:

Szerintetek megtörténhetett-e az Özönvíz?

Figyelt kérdés

A világ legkülönbözőbb pontjain élő népek és törzsek mítoszaiban, ahogy a nagy világvallások tanaiban is szó van az Özönvízről. Megtörténhetett? És mi okozhatta?

Elsősorban tudományos megközelítésekre lennék kíváncsi!



2014. júl. 18. 14:08
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Érdekes dolog a mítosz, vagy a legenda.

A csodaszarvas históriájában is van igazság, hiszen halászó, vadászó, nomád nép voltunk, világos, hogy a vadászat az nagyon érdekelte őseinket és egy szép, egy csodás szarvas az komoly jelentőséggel bír.

A hunokkal is kapcsolatban voltunk, valószínűleg behódoltunk nekik és így akár jöhettek is az őseink a katalaunumi csatába és a törekvés érthető, hogy fel akartak hozzájuk nőni, de a későbbi erőviszonyok ezt megkérdőjelezik. Persze lehet, hogy volt rangsor és előbbre álltunk, mint mondjuk a gepidák, vagy a szarmaták, de aligha igaz a testvériség.


A Noés történet valóban visszamegy a sumérokig, de annyi minden van a Bibliában, amit más népek históriájából vettek át, hogy ez is természetes.

Nem tudom elképzelni, hogy egy amerikai őslakó honnan szerzett volna tudomást arról, hogy egy árvíz mennyire globális és egy mezopotámiai illetőségű Noé féle hajósról sem értesülhetett, főleg mivel meg is fulladt a történet szerint.


Az emberiség szétrajzása kelet Afrikából nagyjából 70-80 ezer évvel ezelőtt kezdődött.

Valóban feltételeznek egy globális katasztrófát, ami a többi embert elpusztította, de ez nem árvíz, hanem más kataklizma lehetett, szuper vulkánkitörés, vagy ehhez hasonló. A nagyjából 4000 fős csoportból származik az emberiség genetikai állománya, ami meglepően hasonló.


A nagy árvíz hagyománya vagy régebbi eredetű, de továbbra is lehet lokális, mert árvizek mindig voltak és valakinek túl kellett élnie, hogy legyen kinek mesélni. A bárkaépítés a hajózó népeknél kézenfekvő, de a szárazföldi patkányok bezzeg inkább a hegyek tetejére menekülnek, ha egyáltalán van árvizes őstörténetük.

Lehet, hogy csak ennek a kelet Afrikai csoportnak az őstörténetében volt eredetileg és a hajózó népek megőrizték valamilyen formában, a szárazföldiek meg nem, mert elfelejtették, mi az a hajó egyáltalán.


Akkora árhullám, ami a Himaláját is ellepi, képtelenség, de a teljes Földet letaroló is, így az árvizek csak pusztítottak, de szinte teljes pusztulást nem okozhattak.

A fentebb említett történetek sem egy időben valószínűsíthetők és mindezek csak azt mutatják, hogy nagy kiterjedésű árvizek lehettek régen, egymástól függetlenül és a legendák később egységesedhettek, egymásra hatva.

Minderre a Biblia is példa lehet, mert például honnét tudta volna, mi történt Babilonban, ha nem az ott élő népek történelmének a hagyatékából? Miért nem ír az inkákról, vagy az ausztráliai bennszülöttek történetéről? Hát persze, hogy azért, mert sejtelmük sem volt, hogy létezik Ausztrália, így az ottani árvizekről sem lehetett fogalmuk sem, legfeljebb egy viszonylag szűkebb körről, mondjuk a Mediterrán világról volt valami elképzelésük, de itt is a hírek több évszázados késéssel terjedhettek és közben jelentősen átalakultak.

Hogy miképpen lett Utnapistinből Noé, az más kérdés, tudja a fene.

2014. júl. 21. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Wadmalac ***** válasza:

Csak egy pillanatra, a "globális" jelzőt kiemelve.

Az özönvíz története, mint hirtelen lezajlott jelenség, csak az Atlanti-óceán környéki népeknél (+ Földközi-tenger) jellemző. Az óceániai sztorik csupán a földet elnyelő tengerről írnak, arról nem, hogy ez hirtelen történt volna.

Az említett óriás gleccsertavak által elszabadított víztömeg csak az Atlanti-óceánon okoz(hat)ott pusztító árhullámot, de globálisan (az egyéb olvadékvizekkel együtt) a világtengerek TELJES felületét megemelte 10-12 méterrel és ez még világ szinten is valószínűleg maximum pár hónap alatt lezajlott.

Egy óceániai szigetet esetleg napi 20 centi emelkedéssel nyelt el az óceán. Egy tengerparti halásznép számára ez is igen gyors, katasztrofális "áradás".

A jég alól kiszabaduló sziklás területek feláramló meleg légáramlatai (és a vele járó, légkörbe kerülő óriási mennyiségű vízpára) okozhattak globális időjárási anomáliákat, lásd 40 napos eső. Gondolj el egy kis szigetet, szigetvilágot, ahol él pár ezer tengeri halász, egyszer csak folyamatos felhőszakadás, a tenger jön felfelé, a hegyekből leáradó esővíz, iszaplavinák meg hátulról támadnak, az sem kizárt, hogy csak az éli túl, aki alapból hajón, vízen volt. Ház ez egy primitív népnek tökéletes világvége.

És ez bizony globálisan megtörtént.

2014. júl. 29. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Wadmalac ***** válasza:

"A bárkaépítés a hajózó népeknél kézenfekvő, de a szárazföldi patkányok bezzeg inkább a hegyek tetejére menekülnek, ha egyáltalán van árvizes őstörténetük."

Nézzük csak.

Tengermelléki népek egy hegy minden tengerparti területeiről a víz elől a hegyre menekülnek, hátrahagyva csapot-papot, gyakorlatilag az akkori civilizációjuk teljes "hardverét", államszervezetét.

Több oldalról a több, különböző származású, nyelvű, nincstelenné vált népek felhurcolkodnak a hegyre.

Ott találkoznak egy nagy kupac néppel, akinek egy szavát sem értik (Bábel?). Mivel teljes eddigi életmódjukat hátrahagyták, csak tengődnek, éheznek, lehámlik róluk a civilizálódás, állati szintre esnek vissza (óceániai legendák, az árvíz túlélői majmok lettek).


Az utódok természetesen nem tudták, hogy globális jelenségről van szó. De mivel az ő teljes világukat elpusztította (amíg a szem ellát?), teljes joggal hitték (és ráhibáztak), hogy világméretű volt a katasztrófa. És ezt minden egyes érintett nép külön, szeparáltan ,de természetesen igen hasonlóan élte meg.

2014. júl. 29. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:
Elég egyértelmű, nem? Egészen távoli népek legendavilágában is egyöntetűen előfordul.
2017. febr. 4. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!