Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van esetleg olyan csillagász...

Van esetleg olyan csillagász távcső, amely exobolygók kutatására alkalmas?

Figyelt kérdés

És most nem az ilyen Kepler, vagy Hubble űrtávcsőre hondolok, hanem amiket boltokban is lehet kapni.

(Nem értek a távcsövekhez)



2014. máj. 15. 22:11
 1/6 anonim ***** válasza:
Földi távcső egészen biztosan nincs. Ahhoz túl sok a légköri zaj, fény, szennyezés, por, dzsuva az atmoszférában. Nem véletlenül váratott az exobolygók felfedezése, kutatása az orbitális pályán keringő távcsövek megszületésére.
2014. máj. 15. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Aha világos. Akkor ilyenre csak a komolyabb űrtávcsövek képesek. És a csillagász távcsővel miket lehet kutatni? Érdekel a téma, és lehet, hogy veszek egyet. Milyet érdemes venni?
2014. máj. 15. 22:35
 3/6 anonim ***** válasza:
Pontosítva az első hozzászólót: Vannak olyan földi távcsövek amelyek alkalmasak rá, de boltban nem kapsz olyat. Főleg nem amelyik kutatásra is alkalmas lenne, hiszen ami még tegyükfel elég közel is lenne, azt már 100% h felfedezték
2014. máj. 15. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Felfedezni egy dolog, kutatni egy másik :) Exobolygók tanulmányozására nem tudom melyik födi távcső lehet alkalmas. Boltban száz hogy nem kapsz, talán valamelyik rádiótávcső, vagy nem tudom... De szinte biztos, hogy nem optikai távcső. Exobolygók annyira messze vannak, a csillagjuk olyan kevés fényét verik vissza, hogy mindez teljesen beleolvad a központi csillagjuk fényébe.


Földi, boltban megvásárolható távcsövekkel csillagokat, csillagködöket, porfelhőket, közelebbi galaxisokat, vagy a Naprendszerünkön belüli bolygókat, holdakat, vagy szabadon kószáló, nagyobb törmelékeket (üstökösök, nagyobb meteorok) lehet megfigyelni. Ezekből mondjuk elég sok van, kábé minden évszakban van egy nagyobb meteorraj (legutóbb a Lyridák voltak a fő attrakció, valamikor áprilisban), és szinte minden hónapra esik valamilyen kisebb meteorraj. Bolygókból mindig van pár az égen, üstökösök is kószálnak erre évente többször is, kábé évtizedenként valami komolyabb is lekukucskál a Napig. Most pl. a Jupitert és a Marsot lehet jól megfigyelni, a Mars dél, a Jupiter nyugat felé látszik. Ha jó távcsövet veszel, akkor mindkettőnek látni a holdjait is, sőt, még a Szaturnusz holdjait és gyűrűit is :)

2014. máj. 15. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Szinte biztos, hogy optikai távcső.


Nem közvetlenül figyelik meg, alapvetően két módot ismerek:

1. A csillag fényét figyelik, annak periodikus (igen kis mértékű) elhalványodásából lehet következtetni az exobolygó méretére, periódusából a keringési idejére, ergo távolságára. Ez csak akkor működik, ha a keringés síkja párhuzamos a látóirányunkkal.


2. A csillag periodikus mozgását (kvázi imbolygást figyelik), azaz megint csak optikai távcsővel, a színképvonalak eltolódása jelzi az imbolygást. Ahogy a bolygó kering, a gravitációja kicsit "rángatja" a csillagot.

2014. máj. 16. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Harmadik válaszoló, te hol élsz? Ha a mars holdjait meg lehet figyelni amatőr műszerekkel én befonom a hajam.
2014. máj. 18. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!