Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan viszonyultok a megújuló...

Hogyan viszonyultok a megújuló energiaforrásokhoz?

Figyelt kérdés

Személy szerint hiszem úgy vélem szükség van rájuk, mivel a károsanyag kibocsájtás nagyon veszélyes szinten van, ráadásul gyorsulva növekszik ami aggasztó, de pl. a vízenergia hasznosítás, még nagyobb károkat okoz mint egy szénerőmű. gonduljuk csak Három Szurdok Gát-ra. aztán ott a geotermia ami megintcsak gondokat vet fel. Mit csináljuk a lehűlt vízzel? pl. meg a talajszerkezetben okozott változásokat nem ismerjük.... szóval ez sem az igazi.


A nap- és szélenergia az már más tészta. Azok nagyon jók és hasznosak, de sajnos amíg nem oldjuk meg a nagy mennyiségű hatékony energiatárolás problémáját ugyanolyan "jelentéktelenek" maradnak mint ma. Ezért számom egyértelmű hogy még középtávon is csak az atomenergia kiegészítője ként funkcionálhatnak ezek az energiaforrások. Az atomenergia a jövő, főleg a tóriumos atomerőművek, a fúziós erőmű pedig 30 éve 30 évre volt, ma szintén 30 évre van, és 30 év múlva is 30 évre lesz. Nektek mi a véleményetek ezekről a dolgokról?



2014. máj. 11. 20:45
1 2 3 4
 1/34 A kérdező kommentje:
"...de pl. a vízenergia hasznosítás, még nagyobb károkat okoz mint egy szénerőmű..." helyesbítek: Sok esetben még nagyobb károkat okoz mint pl egy szénerőmű. Mert azért a Hoover Gát-ra senki egy rossz szót nem mondhat.
2014. máj. 11. 20:49
 2/34 anonim ***** válasza:
100%

Most akkor mi is a kérdés? :D


Amúgy nagy vonalakban egyetértek.

2014. máj. 11. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy a grínpísz mindenre fúj, ami mozog, meg arra, ami nem mozog.

Szélerőmű megváltoztatja a szélirányt, másfelé száll a virágpor és kihal a tótréti varázsvargánya, a ventilátorlapát öli a gólyákat, a napelem-telep megváltoztatja a meteorológiai viszonyokat.....

Próbálj jót tenni.

2014. máj. 12. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 pusiga ***** válasza:
36%
A megújuló energiáé a jövő (van ahol már a jelen is), folyamatosan fejlődik az ilyen megoldásokat szolgáltató technológia. A közintézményeket már jó ideje napelemekkel kellene felszerelni, és támogatni kellene a megújuló energia felhasználást alkalmazó magánberuházásokat. Az energia takarékosság is még nagyon sok tartalékkal rendelkezik (pl. épületszigetelés). Sokkal több lehetőség van a vízenergia, és a geotermikus energia hasznosításában Magyarországon mint amilyen hangsúlyt kap jelenleg. Az esetleges környezeti károk, megfelelő szakértelemmel, és körültekintéssel elkerülhetők, illetve minimalizálhatók, minden esetre elenyészőek egy esetleges atomerőművi meghibásodáshoz (lásd Csernobil, Fukusima) képest.
2014. máj. 12. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
52%

A megújulóké a jövő szerintem is. Más kérdés, hogy a mostani energiaszolgáltató rezsim mennyi ideig húzza még az átmenetet. Jelenleg a legnagyobb gát az energiatárolás, persze ez is kivitelezhető lenne (pl. a Norvég vízerőművek európai gridbe kötésével) de kooperációt és közös energiastratégiát igényelne európában, ami amíg például a mi politikusainkat az orosz mutyi köti le, addig nem fog megvalósulni.

Egyrészt a megújulók (kellően nagy területet lefedve) is alkothatnak alaperőművet, nem kell ehhez atom. Mondjuk én nem vagyok atomellenes, de a mostani szerződés egy fél-háborús helyzetben lévő korrupt országgal óriási hiba volt. Az egész döntés várhatott volna kényelmesen 4-5 évet.

2014. máj. 12. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:

Csernobil - emberi mulasztás, képzetlen személyzet és a betonkupola hiánya miatt volt olyan súlyos szennyezés


Fukusima - tervezési hiba, na meg persze nem legszerencsésebb helyre építették. Japánt cunamik és a földrengések is rendszeresen sújtják, mindamellett elkerülhető lett volna a robbanás ha nem a "pincébe" vannak a tartalék generátorok, mert pont ennyi volt a baj Fukusimában. A parkolókban lévő autók akkumulátorával próbálták ellátni a kijelzőket hogy képet kapjanak a reaktorok állapotáról és irányítani tudják a leállítást, sajnos kevés volt. ha viszont azok a dízel generátorok mondjuk az épületek tetején vannak akkor gond nélkül bekapcsolnak és akkor nem lett volna semmi gond...


Ezek mind elkerülhetők lettek volna.

2014. máj. 12. 16:01
 7/34 anonim ***** válasza:

Fukushima után a másik fukishimai erőmű gátját rögtön megmagasították asszem 25 méterrel :D


Nyilván a megújulókban van a jövő, de ezek valószínűleg önmagukban sosem lesznek elegendőek. Ha lenne nagy esésű és vízhozamú folyónk, akkor nem is nagyon fájna a fejünk. Nyugat-Európában a megújulókkal előrébb járnak mint mi, de ott is csak a jelentős állami támogatás - és kicsit más felvásárlási árak - miatt. Nálunk egyelőre még nem jött el a megújulók ideje, de a technológia fejlődésének köszönhetően várhatóan 10-15-20 éven belül ezeknek a telepítési költségei jelentősen csökkenni fognak és majd akkor kell ezekkel kiváltani a meglévő fosszilis kapacitásokat.


Jelenleg még a zöld energia ( nyilván itt nem a vízenergiára gondolok) bekerülési költsége több, mint kétszerese a nukleáris energiának és 40-50%-kal több, mint a fosszilis energiahordozóknak. Lehetne itt is zöldülni, mint Németországban, kérdés, hogy az a néhány száz ezer minimálbéres család ki fogja-e tudni köhögni a kétszeresére emelkedett villanyszámlát.

2014. máj. 12. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 pusiga ***** válasza:
100%

"Ma a vízenergia primer energiaforrásként a világban megújuló forrásból előállított villamos energia többségét biztosítja, rendszerszabályozási eszközként pedig a megújuló energia hasznosítások rendszerbe illesztésének legkiforrottabb eszköze.

Ezzel szemben a magyar gyakorlat lényegében nemlétezőként kezeli a vízenergiát...

...A rendszerváltás után húsz évvel megengedhetetlen, hogy a hazai vízenergia kérdése kizárólag politikai ügy legyen elfogulatlan szakmai elemzés nélkül.

Elfogadhatatlan, hogy a mai magyarországi villamosenergia-fogyasztás 10–12%-át kitevő hazai vízenergia-potenciál energetikai hasznosításáról úgy mondjon le az ország, hogy e lemondást nem alapozta meg energetikai, környezeti, vízgazdálkodási, hajózási, mezőgazdasági, gazdasági, nemzetközi jogi stb. szempontokra kiterjedő, tudományos igényű, komplex vizsgálat. Az sem indokolható, hogy a megújuló forrásból termelt villamos energia részarányának előirányzott növelésében a villamosenergia-fogyasztókra és a lakosságra valószínűleg a legkisebb gazdasági terhet hárító vízenergia-hasznosítás még vizsgálat tárgyát sem képezi. A vízenergia hasznosításának kérdésében több mint fél évszázada nem készült átfogó vizsgálat, pedig a műszaki, gazdasági és környezeti feltételek megváltoztak. A megalapozott, racionális álláspont kialakításához le kellene lépni a vélelmek, feltételezések és emlékek bázisáról. Tudományos igényű, komplex vizsgálatokra van szükség."

Idézet a Magyar Tudományban 2010-ben megjelent tanulmány bevezetőjéből.

Szerzők:

Szeredi István a műszaki tudomány kandidátusa, Magyar Villamos Művek Zrt. iszeredi(kukac)mvm.hu

Alföldi László a földtudomány doktora, nyugalmazott főigazgató, VITUKI

Csom Gyula a műszaki tudomány doktora, BME Nukleáris Technikai Intézet csom(kukac)reak.bme.hu

Mészáros Csaba műszaki doktor, BME Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék meszaros(kukac)vit.bme.hu

2014. máj. 13. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 A kérdező kommentje:
Ez mind szép is jó de ha a Dunának nagy lenne az esése és mondjuk Alfölön meg lenne egy szép hegyes vidék amit kettévág, akkor sem biztos hogy jó ötlet lenne. Több mint valószínű hogy még a Duna-delta a Fekete-tengernél is megérezni. Úgy kipusztulna az a vidék ahogy csak van. Oké lehet hogy túloztam nem is kicsit, de Szerbiában meg Román-Bolgár egy részén q r v a anyáznának minket hogy pusztul az élővilág.....
2014. máj. 14. 22:00
 10/34 pusiga ***** válasza:
Általánosságban nem érdemes beszélni a vízierőművek környezeti hatásairól, amik egyébként lehetnek pozitívak is. Mindenképpen szükséges volna egy komplex tudományos felmérésre, vizsgálatra a magyarországi vízenergia potenciál kihasználás témakörben. A világon folyamatosan nő vízenergia hasznosítás, a közvetlen szomszédainkat is bele értve, csak nálunk nem. A magyarországi folyóvizek 95%-a országhatáron kívül ered, és az ottani szakaszokon is létesültek, illetve folyamatosan létesülnek vízierőművek - minket sem "kímélve".
2014. máj. 15. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!