Hogyan viszonyultok a megújuló energiaforrásokhoz?
Személy szerint hiszem úgy vélem szükség van rájuk, mivel a károsanyag kibocsájtás nagyon veszélyes szinten van, ráadásul gyorsulva növekszik ami aggasztó, de pl. a vízenergia hasznosítás, még nagyobb károkat okoz mint egy szénerőmű. gonduljuk csak Három Szurdok Gát-ra. aztán ott a geotermia ami megintcsak gondokat vet fel. Mit csináljuk a lehűlt vízzel? pl. meg a talajszerkezetben okozott változásokat nem ismerjük.... szóval ez sem az igazi.
A nap- és szélenergia az már más tészta. Azok nagyon jók és hasznosak, de sajnos amíg nem oldjuk meg a nagy mennyiségű hatékony energiatárolás problémáját ugyanolyan "jelentéktelenek" maradnak mint ma. Ezért számom egyértelmű hogy még középtávon is csak az atomenergia kiegészítője ként funkcionálhatnak ezek az energiaforrások. Az atomenergia a jövő, főleg a tóriumos atomerőművek, a fúziós erőmű pedig 30 éve 30 évre volt, ma szintén 30 évre van, és 30 év múlva is 30 évre lesz. Nektek mi a véleményetek ezekről a dolgokról?
Most akkor mi is a kérdés? :D
Amúgy nagy vonalakban egyetértek.
Az a baj, hogy a grínpísz mindenre fúj, ami mozog, meg arra, ami nem mozog.
Szélerőmű megváltoztatja a szélirányt, másfelé száll a virágpor és kihal a tótréti varázsvargánya, a ventilátorlapát öli a gólyákat, a napelem-telep megváltoztatja a meteorológiai viszonyokat.....
Próbálj jót tenni.
A megújulóké a jövő szerintem is. Más kérdés, hogy a mostani energiaszolgáltató rezsim mennyi ideig húzza még az átmenetet. Jelenleg a legnagyobb gát az energiatárolás, persze ez is kivitelezhető lenne (pl. a Norvég vízerőművek európai gridbe kötésével) de kooperációt és közös energiastratégiát igényelne európában, ami amíg például a mi politikusainkat az orosz mutyi köti le, addig nem fog megvalósulni.
Egyrészt a megújulók (kellően nagy területet lefedve) is alkothatnak alaperőművet, nem kell ehhez atom. Mondjuk én nem vagyok atomellenes, de a mostani szerződés egy fél-háborús helyzetben lévő korrupt országgal óriási hiba volt. Az egész döntés várhatott volna kényelmesen 4-5 évet.
Csernobil - emberi mulasztás, képzetlen személyzet és a betonkupola hiánya miatt volt olyan súlyos szennyezés
Fukusima - tervezési hiba, na meg persze nem legszerencsésebb helyre építették. Japánt cunamik és a földrengések is rendszeresen sújtják, mindamellett elkerülhető lett volna a robbanás ha nem a "pincébe" vannak a tartalék generátorok, mert pont ennyi volt a baj Fukusimában. A parkolókban lévő autók akkumulátorával próbálták ellátni a kijelzőket hogy képet kapjanak a reaktorok állapotáról és irányítani tudják a leállítást, sajnos kevés volt. ha viszont azok a dízel generátorok mondjuk az épületek tetején vannak akkor gond nélkül bekapcsolnak és akkor nem lett volna semmi gond...
Ezek mind elkerülhetők lettek volna.
Fukushima után a másik fukishimai erőmű gátját rögtön megmagasították asszem 25 méterrel :D
Nyilván a megújulókban van a jövő, de ezek valószínűleg önmagukban sosem lesznek elegendőek. Ha lenne nagy esésű és vízhozamú folyónk, akkor nem is nagyon fájna a fejünk. Nyugat-Európában a megújulókkal előrébb járnak mint mi, de ott is csak a jelentős állami támogatás - és kicsit más felvásárlási árak - miatt. Nálunk egyelőre még nem jött el a megújulók ideje, de a technológia fejlődésének köszönhetően várhatóan 10-15-20 éven belül ezeknek a telepítési költségei jelentősen csökkenni fognak és majd akkor kell ezekkel kiváltani a meglévő fosszilis kapacitásokat.
Jelenleg még a zöld energia ( nyilván itt nem a vízenergiára gondolok) bekerülési költsége több, mint kétszerese a nukleáris energiának és 40-50%-kal több, mint a fosszilis energiahordozóknak. Lehetne itt is zöldülni, mint Németországban, kérdés, hogy az a néhány száz ezer minimálbéres család ki fogja-e tudni köhögni a kétszeresére emelkedett villanyszámlát.
"Ma a vízenergia primer energiaforrásként a világban megújuló forrásból előállított villamos energia többségét biztosítja, rendszerszabályozási eszközként pedig a megújuló energia hasznosítások rendszerbe illesztésének legkiforrottabb eszköze.
Ezzel szemben a magyar gyakorlat lényegében nemlétezőként kezeli a vízenergiát...
...A rendszerváltás után húsz évvel megengedhetetlen, hogy a hazai vízenergia kérdése kizárólag politikai ügy legyen elfogulatlan szakmai elemzés nélkül.
Elfogadhatatlan, hogy a mai magyarországi villamosenergia-fogyasztás 10–12%-át kitevő hazai vízenergia-potenciál energetikai hasznosításáról úgy mondjon le az ország, hogy e lemondást nem alapozta meg energetikai, környezeti, vízgazdálkodási, hajózási, mezőgazdasági, gazdasági, nemzetközi jogi stb. szempontokra kiterjedő, tudományos igényű, komplex vizsgálat. Az sem indokolható, hogy a megújuló forrásból termelt villamos energia részarányának előirányzott növelésében a villamosenergia-fogyasztókra és a lakosságra valószínűleg a legkisebb gazdasági terhet hárító vízenergia-hasznosítás még vizsgálat tárgyát sem képezi. A vízenergia hasznosításának kérdésében több mint fél évszázada nem készült átfogó vizsgálat, pedig a műszaki, gazdasági és környezeti feltételek megváltoztak. A megalapozott, racionális álláspont kialakításához le kellene lépni a vélelmek, feltételezések és emlékek bázisáról. Tudományos igényű, komplex vizsgálatokra van szükség."
Idézet a Magyar Tudományban 2010-ben megjelent tanulmány bevezetőjéből.
Szerzők:
Szeredi István a műszaki tudomány kandidátusa, Magyar Villamos Művek Zrt. iszeredi(kukac)mvm.hu
Alföldi László a földtudomány doktora, nyugalmazott főigazgató, VITUKI
Csom Gyula a műszaki tudomány doktora, BME Nukleáris Technikai Intézet csom(kukac)reak.bme.hu
Mészáros Csaba műszaki doktor, BME Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék meszaros(kukac)vit.bme.hu
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!