Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan tud egy űrhajó rakétája...

Hogyan tud egy űrhajó rakétája vákumban működni?

Figyelt kérdés
Elvileg kell neki közeg, és erre mindíg azt a példát hozzák föl, hogy a medúzák is a rakéta elv alapján közlekednek a vízben. Az űrben elvileg vákum van, a kiáramló gáz nem tudja előre "lökni" a rakétát, mégis hogyan képes működni egy űrhajó az űrben?
2009. dec. 21. 13:42
 1/9 anonim ***** válasza:
79%

"a kiáramló gáz nem tudja előre "lökni" a rakétát"


Dehogynem tudja. Nem kell hozzá közeg.

2009. dec. 21. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
bővebben?
2009. dec. 21. 13:53
 3/9 anonim ***** válasza:
71%

Bővebben... Leírom én neked bővebben, csak győzd követni!

Szóval: nézzük a rakétát egy t=0-nak tekintett időpillanatban! Ekkor a rakéta áll, sebessége 0 m/s. A rakéta áll egy m1 tömegű rakétatestből és a benne található m2 tömegű hajtóanyagból. Az egyszerűség kedvéért vegyük azt, hogy a hajtóanyag csak úgy, egyik pillanatról a másikra v2 sebességgel kiáramlik a rakétából, nem ég el, nem változik semmilyen tulajdonsága. Ekkor abban a pillanatban, amikor a hajtóanyag kiáramlott, lesz neki m2*v2 lendülete.

Ekkor jön a képbe a lendületmegmaradás törvénye: a rakétatestből és hajtóanyagból álló rendszer eredeti lendülete 0 volt (mert senki sem ment sehová), tehát most is 0 lendületű kell, hogy legyen. Ezért a hajtóanyag m2*v2 lendületével "szemben" keletkeznie kell egy másik lendületnek is, ami ezt 0-ra egészíti ki. Mivel vákuum van a rakéta körül, ezért csak a rakétatest tud elmozdulni, neki lesz m1*v1 lendülete, ami pont 0-ra egyenlíti ki a hajtóanyag lendületét.

Vagy ha kicsit kézzelfoghatóbb magyarázatot szeretnél: ha ülsz egy csónakban a vízen és kidobsz belőle egy jó nehéz követ, akkor a csónak el fog indulni a kővel ellentétes irányba. Nos, ez esetben mit tekintesz te közegnek? A vizet hiába tekintenéd annak, ez ebből a szempontból csak annyi szerepet játszik, hogy azon könnyen elmozdul a csónak, így az a kis erő, ami fellép, látványosan meg tudja indítani. Ha a levegőt tekinted közegnek, akkor is melléfogtál, mert annak a szerepe csak annyi, hogy fékezi a követ esés közben, ám a kő nem fogja a levegőre támaszkodva jól előretaszajtani a csónakot.

2009. dec. 21. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
66%

A hatás-ellenhatás törvénye az űrben is működik. Ha például egy puskából kilősz egy lövedéket, akkor a robbanás energiája egyenlően oszlik meg a golyó és a puska között, vagyis éppen akkora erő hat a puskára, mint a lövedékre, csak éppen elelntétes irányban, így a puska a válladnak nyomódik, a lövedék pedig kirepül.


Ugyanígy működik a rakéta is, tulajdonképpen nagy sebességű gázt fejleszt, amit maga mögé lövell ki, az ellenhatás pedig előrelöki a rakétát. Ehhez nem kell közeg, mert egyszerű fizikai jelenség.

2009. dec. 21. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
47%
egyszerűen fogalmazva amekkora erővel elhagyják a rakéta gázai és égéstermékei a rakéta végét, akkora erővel fog a rakéta előremozdulni. Amekkora erővel ellöksz te valami, akkora ellentétes erőt fog rád kifejteni
2009. dec. 22. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Kedves 1. válaszoló, ezt könnyű volt követni, de azért remélem meghalsz rákban a nagyképűségedért.
2009. dec. 22. 13:40
 7/9 A kérdező kommentje:
Bocsi, a másodiknak szólt a kommentem
2009. dec. 22. 13:40
 8/9 anonim ***** válasza:
47%
Mivel eddig e kérdésedre egy értelmes vélasz nem érkezett , leírom. Az hogy bizonyos alapvető fizikai fogalmakkal sincsenek tisztában az elöttem szólók ezt most nem minősítem.A lényege az a rakéta hajtőművének, hogy a hajtóanyag mellett az oxidáló anyagot is a rakéta biztosítja.
2009. dec. 22. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2009. dec. 24. 18:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!