Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 1 megabájt hány kilobájt?

1 megabájt hány kilobájt?

Figyelt kérdés
2009. nov. 4. 18:34
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Itt a bizonyíték winchesteren lett mérve

0,99 MB (1 039 564 bájt)

2009. nov. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
53%
Igen te sötét paraszt, mert a VINDÓZ azt mondja neked, hogy az ő fájlrendszerében 1 MB legyen 1024 kB. De ennek semmi köze ahhoz, hogy a 100 GB-s vinyón 100000 MB hely lesz, ami 10^8 kB és 10^11 B lesz. Tehát cirka 93 GB helyet fog rajta kijelezni a vindóz, ha frissen van formázva. Leszel még okos, vagy kussolsz ha nem értesz hozzá?
2009. nov. 5. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim válasza:

***Rövid válasz***

1 megabájt 1000 kilobájt a valóságban.

A köznyelvben viszont (tévesen) 1024 kilobájt.


***Hosszú válasz***

1 megabájt (MB) a valóságban igazából csak 1000 bájt. Ez azért van mert a mega SI prefixum, ugyanúgy ahogy a giga, kilo, stb. Pont ezért 1 kilobájt is csak 1000 bájt, ahogy 1 terabájt is 1000 gigabájt.


A köznyelvben az egy megabájt = 1024 bájt váltás maradt meg, mivel az informatikában használatos 2-es számrendszer és az ebből eredő kettő hatványok ismertek voltak, azonban ez ütközött a szabványos SI prefixumokkal, ezért új prefixumokat vezettek be amik "bi"-re végződnek, jelölve a bináris/kettes számrendszerbeli alapot. Ebben 1 mebibájt (MiB) = 1024 bájt, ahogy 1 gibibájt (GiB) = 1024 mebibájt és így tovább.


A köznyelvben továbbra is a régi, eredetileg helytelen mega, kilo, giga prefixumokat használják, az alatt 1024-es szorzót értve, azonban vannak olyan iparágak, ahol a tényleges (igazából helyes) 1000-es szorzót használják.

A merevlemez és háttértár iparágban az adathordozók mérete tényleg Gigabájtban van megadva. Tehát 1000-es váltással. Pont ezért van hogyha berakunk egy mondjuk 100 GB-al címkézett merevlemezt a gépünkbe, akkor az oprendszer csak kb 93,13 GB-ot fog kiírni, ugyanis az oprendszer a kettes számrendszerbeli 1024-es szorzót használja, tehát gibibájtban számol, azonban tévesen, a köznyelvi elnevezéshez hűen gigabájtot ír ki mértékegységnek.


A wikipédián egyébként szerintem ezek le vannak irva, valamint találsz egy nagyonjó táblázatot az átváltáshoz.


[link]

2013. júl. 31. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim válasza:
Még annyit hogy 1 bájt sem feltétlen 8 bit. Ennek külön története van, amit szintén elolvashatsz a magyar/angol Wikipédián. Röviden annyi, hogy 1 bájt álltalában/leggyakrabban 8 bit, de lehet pl. 7 vagy 9 bit is, sőt igazából akárhány, attól függ hogy az adott rendszerben hogy valósítják ezt meg.
2013. júl. 31. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim válasza:
2014. aug. 31. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim válasza:
Kedves 13-as, tudom, hogy eltelt cirka 10 év,de azért elmondanám, hogy szerintem minden általános iskola felső tagozatát elvégzett emberkének úgy tanították informatika órán, hogy 1MB= 1024kb, ezt még megspékelném azzal, hogy nekem volt olyan osztálytársam, akinek az apja informatikus, tehát ő a helyes információt valószínűleg előbb tudta,mint ahogy mi tanultuk ötödikben, és ha a tanár téves információt adott volna, akkor elég valószínű, hogy szólt volna. Mindezt nem bántásból írom, csak én úgy gondolom, hogy nincs igazad ebben, ha pedig tévedek, akkor szólj, hogyne a téves információt jegyezzem meg.
2019. júl. 24. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim válasza:
Előző vagyok, kijavítanám a válaszom, azzal, hogy a kérdés óta telt el tíz év, és nem azóta, hogy a kedves 13-as válaszolt.
2019. júl. 24. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim válasza:

Sziaztok. Tudom hogy 10 éves de hamisak a kommentek.

Et nézzétek meg: [link]

2019. okt. 27. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Azért vicces, hogy az ehhez a szakmához nyilvánvalóan nem értő válaszolók hogyan pontozzák le és osztják ki a valójában helyes választ adókat. Amúgy meg hiteles forrásból kell tájékozódni és nem a 15 évvel ezelőtti tanár meg osztálytárs apja által ki nem mondott szavakból levezetni nem valós összefüggéseket.


A félreértéseket pedig főleg az adja, hogy ugye a bináris információk esetében 1024 a váltószám, ami ugyebár 2^10. Viszont korábban ugyanazokat a prefixumokat használták, mint decimális esetben, ahol 1000 a váltószám. Hogy ez hivatalos volt vagy csak így terjedt el, azt most nem tudom, de nem is lényeges.


Ami a lényeges, hogy a hivatalos, jelenlegi SI-prefixumokat kell használni a tudományos és mérnöki munkában.


Ebből következik, hogy 1 megabájt 1000 kilobájt. 1 mebibájt pedig 1024 kibibájt. De mivel ez rendkívül hülyén hangzik, ezért a megabájtot használják az 1024 kilobájt megnevezésére is, így még könnyebben előfordul, hogy valahol 1024-et jelent, valahol pedig 1000-et, a hétköznapi szóhasználat szintjén.


Üdv: egy informatikus

2019. dec. 29. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim válasza:
Bocsi, kedves 19es, 16os vagyok és nem egy 15 évvel ezelőtti el nem hangzott beszélgetésből, meg "hülye" tanárból vezettem le a válaszom, tekintve hogy a válaszadásom idején 15 éves voltam és konkrétan 10 nappal előtte ballagtam el abból az iskolából amelyikben a "hülye" tanárom ezt mondta. Egyébként véleményem szerint 15 évvel ezelőtt mégcsak nem is volt annyira elterjedve és kifejlődve a modern technológia mint most, így az is érthető hogy valaki inkább megkérdezte, minthogy valahol hülyeséget írjon vagy mondjon. Mindezt egyébként nem bántásból mondom, és értem te vagy az informatikus, akinek ez a munkája (vagy legalábbis annak egy része), de ettől még nem írt mindenki más hülyeséget. Egyébként meg elég lett volna egy köznyelvre leegszerűsített fémondatban megválaszolnod a kérdést, mert nem biztos hogy mindenki érti, hogy mi az a 'bináris információ', 'prefixum' meg 'decimális eset'.
2021. febr. 28. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!