Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen integráltípusok létezne...

Milyen integráltípusok léteznek és melyik mikor használható?

Figyelt kérdés
Megpróbálnátok összegyűjteni nekem? Utánanéztem a neten, de nem találtam egy korrekt, összeszedett útmutatót róluk. Segítenének a hozzáértők?
2009. nov. 4. 02:36
 1/5 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy nem erre gondolsz, de van határozott és határozatlan integrál. Meg van Riemann és van Lebesgue integrál. Az, hogy az egyes konkrét integráloknak mi a "megoldása" sajnos nem tudom fejből, guglizni meg te is tudnál ha nagyon akarnál. Érdemes analízis és egyetemek környékén kutakodni.
2009. nov. 4. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Gugliban csak Riemann-integrált találtam sajnos:(
2009. nov. 4. 09:00
 3/5 anonim ***** válasza:
Azokra a függvényekre amikre a Riemann értelmezve van, a löveg is pontosan ugyan azt adja.
2009. nov. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én a következő integráltípusokat ismerem:


Határozatlan integrál: akkor használjuk, amikor egy f fv-hez olyan F fv-t keresünk, melynek deriváltja az f.


Riemann-integrál: akkor használjuk, amikor egy fv grafikonja és az x tengely által határolt rész területét akarjuk kiszámolni.


Lebesgue-integrál: a Riemann-integrál általánosítása, leginkább mértékelméletet használ az integrál felépítésénél. Ha egy fv-nek van Riemann integrálja, akkor van Lebesgue integrálja is, és a kettő megegyezik. Viszont fordítva nem igaz, van olyan fv aminek van Lebesgue integrálja, de nincs Riemann integrálja, tehát a Lebesgue integrál általánosabb.


Daniell-integrál: szintén egy általánosított integrálfogalom, de a Lebesgue-integrállal szemben nem szükséges hozzá mértékelmélet. Axiómákból építi fel az integrálfogalmat.


Riemann-Stieltjes integrál: itt nem x szerint, hanem egy g(x) fv. szerint integrálunk. Pl.: Integrál a-tól b-ig x+2 d(x^3) szóval nem dx, hanem d(x^3) van pl, ez azt jelenti hogy aszerint a fv szerint integrálunk. Ha a g fv mindenhol differenciálható és folytonos, akkor az integrál kiszámolható úgy, hogy az f fv-t megszorzod a g deriváltjával és ennek veszed a sima x szerinti deriváltját. Leginkább valószínűségszámításban használják várható érték számításánál.


Lebesgue-Stieltjes integrál: hasonló mint az előbbi, csak itt a Lebesgue integrált valamilyen mérték zserint integráljuk, nem egy fv szerint.


Henstock–Kurzweil integrál: szintén egy általánosítás a Riemann integrálra, szinguláris pontok kiküszöbölésére csinálták, hogy további fv-ket is tudjanak integrálni, amit pl. Lebesgue-integrálni sem lehet. Transzfinit incukciót használ a definíciója, így elég nehéz megérteni.


Itö-integrál: a Riemann integrált kiterjeszti sztochasztikus folyamatokra, mint pl. a Brown-mozgás. Pénzügyekkel foglalkozó matematikában, és sztochasztikus differenciálegyenletekben használják.


Hát ennyi, remélem elég lesz :)

2009. nov. 4. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2009. nov. 6. 07:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!