Nem tudtok egy jó IQ tesztet?
Ez a teszt nagyon hasonlít a Mensa hivatalos tesztjéhez, és tapasztalatom szerint egészen pontos. (Már ha elmúltál 17 éves. 17 éves kor alatt az IQ nagyon változékony.)
www.iqtest.dk
A Mensa ingyenes próbatesztjével az a bökkenő, hogy nem csak az intelligenciát méri, hanem részben a műveltséget is. (Ami önmagában nem baj, sőt hétköznapi értelemben ezt is intelligenciának tartjuk, de ha a puszta logikai intelligenciádat akarod mérni, akkor ezt tudni kell róla.)
Tegyük hozzá a bökkenőhöz, hogy csak abból a szempontból bökkenő, amit írtál, vagyis ha az ember kifejezetten egy kisebb szeletet akar mérni. Olyan szempontból viszont nem bökkenő, hogy amikor sztenderdizálták (természetesen magyarokon, és nem az alsóbb tartományokat célozva... :-), akkor nagyon jól korrelált a hivatalos IQ-teszt-eredményekkel, illetve Az ország tesztje c. tévéműsorban is – amelyhez eredetileg készült – jól "vizsgázott".
(Ettől persze még egyeseknél lehet nagy különbség egy hivatalos IQ-teszt és a próbateszt eredménye között, de a nagytöbbség számára (tehát statisztikailag) rendben van, jó közelítést ad.)
Nos. Én azt gondolom, hogy maga az intelligenciahányados túl van értékelve. Attól, hogy valakinek magas az IQ-ja, attól még lehet műveletlen, lehet bunkó, antiszociális, lusta, stb… Persze bizonyos szakmáknál nagyobb a súlya, de összességében az ember tulajdonságainak csak egy kis szeletét mutatja meg.
Másik oldalról az intelligenciának vannak különböző fajtái. De a sztenderdnek számító Mensa teszt kizárólag a logikai-matematikai intelligenciát méri, és úgy általában mindenféle jelző nélkül, ha IQ-ról van szó, ezt a fajta intelligenciát is értjük alatta. (A nyelvi, zenei, mozgási intelligencia esetén külön kiemeljük a jelzőt.) Lehetne persze máshogy is, de történetileg így alakult.
Ehhez képest a bökkenő tényleg nézőpont kérdése. Egyrészt jó, ha egy teszt a tulajdonságok szélesebb körét fel tudja ölelni. Másrészt viszont ha IQ-t akar valaki mérni, akkor mérjünk IQ-t. Kis analógiával azt mondom, hogy ugye az embernek van testmagassága. Ha úgy mérem le, hogy milyen magas valamit tud felugorva megütni, akkor abban azért persze erősen benne van a testmagasság is, de benne van az is, hogy milyen edzettek a lábizmai, milyen erővel tud elrugaszkodni a talajhoz, így pl. óhatatlanul mérjük ezzel a testsúlyt is. Egyrészt ez nem baj, hiszen ezek a tulajdonságok is fontosak. Másik oldalról meg baj, hiszen ha testmagasságot akarunk mérni, akkor mérjük meg azt ugye, és a felugrásos mérés eredményét ne nevezzük már testmagasságnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!