A kémiai kötések minek a hatására jönnek létre ha az atomok amik között a kötés kialakul semleges töltésűek?
Mikor melegíted az elegyet, akkor néha kiszakad egy elektron, vagy feljebb ugrik egy másik pályára. Amikor kihül az anyag, akkor ez az elektron visszaugrik. Ha közben ütközik másik anyaggal, akkor előfordulhat, hogy a másik atomra ugrik át, ekkor a töltéseloszlás miatt együtt maradnak. Ez az átmeneti alak nem marad meg sokáig, a másik atom úgy stabilizálja a dolgot, hogy egy elektronját közös pályára állítja (ne feledjük, hogy a töltéssemlegesség az csak egy dolog, de az elektronok energiaszintje ugyanolyan fontos az atomoknak).
Tehát ha van instabil elektron, akkor azt könnyű közös pályára állítani egy ütközés során. A nagyon reaktív anyagok azért nagyon reaktívak (pl klór), mert hiába semleges, az elektronjai nagyon magas energiájú pályán vannak.
#2
A klór elsősorban azért nagyon reakcióképes, mert a molekuláiban elég gyengék a kötések. (A klórra már csak azért se mondanám, hogy a többi elemnél magasabb energiájú pályán volna a legkülső elektronja, mert elég nagy az ionizációs energiája. De pl. alkálifémekre teljesen igaz amit írsz. Klóratomnál a fenti mellett főleg a nagy elektronegativitás okozza a reaktivitát.) Akár már a látható fény tartományában levő foton képes a kötést felhasítani. Ezután pedig két párosítatlan elektronnal rendelkező klór atom, azaz gyök képződik. A szabad gyökök pedig nagyon reaktívak. Ennek megfelelően a klór elég sok reakciója (pl. reakció hidrogénnel) gyökös típusú. Ez sok más reakcióra is igaz, ugyanakkor valóban vannak ionos mechanizmusú reakciók is, amiről te írsz.
Egyébként egyetértek az előttem szólókkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!