Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan müködik az öregedés?

Hogyan müködik az öregedés?

Figyelt kérdés
Miben nyilvánul meg a sejtek öregedése?

2013. aug. 9. 03:35
 1/3 Wadmalac ***** válasza:

Romló anyagcsere, csökkenő folyadéktartalom, romló osztódási, megújulási képesség, az osztódásnál sérülő kromoszómák.

Ezt azért egy biológus nálam sokkal szakszerűbben és részletesebben le tudná írni.

2013. aug. 9. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
0%
Kb. 10 évvel ezelőtt találták meg a DNS-láncban azt a gént, amely az öregedésért felelős. Amikor az aktivizálja magát, attól kezdve lehet megfigyelni: az adott személy egész kisugárzása megváltozik, akkor kezdenek az izmok leépülni, bőr megereszkedik, a fizikai teljesítő-képesség jelentősen csökken, attól kezdve az általános egészség rohamosan romlik, egyre inkább szinte szemmel látható az öregedés stb. stb. Azt még nem sikerült megállapítani, hogy ez az öregedésért felelős gén mikor, minek a hatására lép működésbe. Egyelőre azt mondják, hogy ez már minden embernél a születésekor be van kódolva.
2013. aug. 9. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
81%

Az utolsó a teloméra-régiókra gondolhat. Öregedési gén nincs, csak romló telomeráz-aktivitás és erősödő autofágia.

Sejtes sziten az öregedést elsősorban a sejtes hibák felhalmozódásával szokás leírni. A csökkenő víztartalom már az elöregedett (szeneszcens) sejtek sajátja, a membránjuk ezért ráncosodik, mint az öregek arca. :) De a ráncok nem emiatt keletkeznek (hanem a szövetek közti víztartalom veszik el).

A sejtes hibák mindenfélék lehetnek a DNS-károsodástól(romló reprodukciós képességek, felhalmozódó mutációk) a fehérjék nagyarányú károsodásáig. Kis mennyiségben a normál működés során is keletkezik hiba, főképp a mitokondrium termel ún. ROS-t (reaktív oxigén gyökök), ami erősen károsítja (oxidálja) a környezetét. Ezeket a hibákat a sejtes takarító-mechanizmusok (proteaszóma, autofágia) egy ideig bírják, majd ha "túllépik a határt", a sejt elkezd öregedni. Ha nagyon nem bírja a sejt, elhal, de az más témakör.

Az osztódó sejtek sajátossága, hogy egy idő után leáll az osztódás. Ez általában a szeneszcens állapot elérésével kapcsolatos (Hayflick-limit), nem képesek végtelenségig folytatni az osztódási sort. (Ha igen, az a rák.) Itt jön képbe a teloméra-régia, ami a kromoszóma farka lényegében. Ez - a szemikonzervatív replikáció sajátságai miatt - állandóan rövidül osztódásról osztódásra. Nincs itt semmi fontos, csak egy jellegezetes repetitív szakasz, ez nyugodtan fogyhat. Hogy azért a sokadik osztódás után se sérüljenek a farki régió közelében lévő gének, a telomeráz enzim mindig "visszapótolja" ezt. (Nagyon trükkös mechanizmussal.) Ha lecsökken az aktivitása, egy idő után nem pótol, és a telomer elfogyhat (vagy kritikus mértékben megrövidül), ami végül leállítja az osztódást a sejt.


(Ez persze csak a sejtes öregedés, a szervezet szintjén másképp hatnak a dolgok.)

2013. aug. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!