Mendel törvénye részben erre (is) utal?
Újrafogalmazva:
Szóval, hogy (ha) két különböző fajú embernek gyereke születik, az esetben, az egyik nagyszülőre fog nagyon hasonlítani a gyerekük. Vagyis, csak az azonos fajú szülőknél valószínű, hogy rájuk hasonlító gyermek születik, más esetben az egyik nagyszülőre hasonlít majd?
(Rám ez nem vonatkozik, én "teljesen" magyar vagyok.)
Ez közel sem ilyen egyszerű. Mendel törvényei egy-egy tulajdonságra, főként fenotípusra vonatkoznak.
Az első esetben te egyetlen tulajdonságra sarkítottad ki a példát: a bőrszínre. Igen, ott érvényesül Mendel I. (uniformitás) törvénye.
A második példában viszont - meg ne haragudj - értelmes gondolatot nehezen találok. Ki másra hasonlítana, mint a szülőkre? A postásra? Na és milyen tulajdonságok szempontjából? Igazából értelmetlen a kérdés. (Olyan apróságokról nem is beszélve, hogy mondjuk a "magyar" az csak egy népre, illetve állampolgárságra utal, és nem biológiai tulajdonságra; másrészt eléggé el vagy tévedve a faj fogalmát illetően.)
Azonos fajú: igen, ha az apa ló, akkor minden bizonnyal az öregapa csődörre fog hasonlítani a nyerítése.
Gondold át még egyszer újra, aztán majd ha képes vagy egy elemi genetikai kérdést feltenni, majd akkor hozakodj elő a magyarságoddal!
A "kérdéskiegészítőben" rosszul fogalmaztam, ezért újraírtam, lejjebb, kommentben a kérdést, amint az láthatod.
Röviden: úgy értem, hogy vegyes házasságnál a szüeletendő gyermekre az a jellemző, hogy konkrétan csak az egyik nagyszülőre hasonlít???
És rendesm, azonos fajú házaságnál pedig a szülőkre "üt"???
Különböző faj alatt azt értem: pl. néger, és szláv
Azonosnál: szláv, szláv, vagyesetleg, szláv, germán.
Röviden a válasz nem. A kérdés minden részletére. :)
Bővebben:
1. A faj tudományos értelemben jelen esetben a Homo sapiens. Ebbe mindenki beletartozik. Ezen belül beszélhetünk rasszokról (negrid, europid, mongolid), illetve te említettél népcsoportokat is (szláv, germán), de ezek ma már inkább nyelvi kategóriák, és nem igazán takarnak genetikai rokonságot (a népcsoportok keveredései miatt).
2. A mendeli kísérletek tiszta vonalak keresztezésére vonatkoztak. Ezek általában erősen beltenyésztett vonalaknál fordulnak elő, emberi társadalmakban nem jellemzőek.
3. Mendel a kísérletei során az F1 nemzedék utódait önbeporzással termékenyítette meg (de legalábbis beltenyésztés szükséges ahhoz, hogy a mendeli eredményeket kapjuk).
4. A bőrszín (a testmagassággal, és másokkal együtt) mennyiségi, poligénes tulajdonság. Ez azt jelenti, hogy a kialakításáért nem csak, egy hanem sok gén felel. Tehát nem csak néhány jól meghatározott állapot lehetséges, hanem sok átmenet is. Itt ilyen direkten nem érvényesülnek a mendeli szabályok, hanem a szülői tulajdonságok "átlaga" körül fognak az utódok eloszlást mutatni. Pl. ha az egyik szülő europid (fehér), a másik szülő negrid (fekete), akkor az utód mulatt lesz, a bőrszíne kb. a kettő között lesz (persze az is lehet, hogy inkább az egyikre hasonlít). Ha mulattok házasodnak, az utódok színe kb. a szülők színével fog megegyezni, de kisebb számban lehetnek világosabb és sötétebb bőrű gyerekek is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!