Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Számok törvénye?

Phenom1971 kérdése:

Számok törvénye?

Figyelt kérdés
Elképzelhető hogy más bolygó értelmes élölényei nem a számok törvényében élnek? Mert ugye mi mindent azzal határolunk be ( sebesség, távolság, idő stb. ) és számitunk ki. Mert a számokat ember találta fel. Lehet hogy ök teljesen mást használnak?
2012. márc. 24. 09:21
 1/8 anonim ***** válasza:

Igen, elképzelhető.

De technikai civilizáció nem jöhet létre számok nélkül.

Szóval ha idejön hozzánk egy idegen Neumann-szonda, annak a készítői biztos hogy használnak számokat. Persze valószínüleg nem tizes számrendszert. :)

2012. márc. 24. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Tehát azt mondod hogy elképzelhetetlen a fejlett civilizáció számok nélkül? És hogy a világegyetemben ha van értelmes élet akkor mindenhol használják? Vagy csak mi nem tudjuk elképzelni hogy nem a számok törvényébe élnek, hanem valami egészen másba ?
2012. márc. 24. 09:42
 3/8 Shai-Hulud ***** válasza:
77%

"Tehát azt mondod hogy elképzelhetetlen a fejlett civilizáció számok nélkül?"


Igen, azt.

Hiszen anélkül ide sem találnának, nem tudnák megkeresni a Naptól számított 3. bolygót...


De ha komolyan végiggondolod, talán rájössz, hogy a számok nem öncélú alkotások, és nem az "ember találta fel" azokat. A számosság a világ alaptulajdonsága, nem kitalálni kellett, hanem felismerni.

A számítási módszerekre talán mondható hogy emberi találmányok, de azok is a fizikai világ megismerésén, adott szabályok felismerésén, alkalmazásán alapulnak.


Alapvető matematika nélkül egyszerűen nincs fejlődés, egy értelmes civilizáció SZÜKSÉGSZERŰEN rendelkezik matematikai ismeretekkel.


Pedro

2012. márc. 24. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

09:31-es vagyok.

Jól mondja Pedro.

Technikai eszközök létrehozásához szükség van a természet jelenségeinek ismeretére (elektromosság, stb.). A természet jelenségeinek leírásához pedig szükség van a matematikára.

2012. márc. 24. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem a matematikát feltalálták, nem pedig felfedezték. Még a legalapvetőbb építőegységeire is igaznak gondolom ezt az állítást. Gondoljunk csak az axiómákra. Néhány vallásban ezeket hittételekként nevezzük meg.
2012. márc. 24. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom elképzelni a világot számok nélkül. A szám egy létező fogalom. Mármint van két kupac almád, akkor megszámolhatod, hogy melyik kupacban mennyi van. Ez nem a mi találmányunk, egyszerűen két mennyiséget nem lehet máshogy kifejezni. Ha kitalálsz valamit, ami nem számokkal egyértelműen kifejezhet bizonyos mennyiségeket, az átváltható számra, tehát ugyanaz. Már a bolhák is meg tudnak különböztetni egymástól mennyiségeket, meg a baktériumok is. A számokat nem mi találtuk ki. A matematikát részben igen, de ez más kérdés. Lehet, hogy a matematikájuk különbözne a miénktől, de hogy számokat használnának, az szerintem szinte biztos.

Szinte, mert végül is egy olyan civilizációról beszélünk, amiről semmit sem tudunk. Nem kizárható, hogy valami olyan módon fejlődtek, ami számunkra elképzelhetetlen, és ilyen dolgokat is találtak ki. Csak én nem tudok elképzelni egy civilizációt számok(vagy számoknak egyértelműen megfeleltethető valamik) nélkül.

2012. márc. 24. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy más a számfogalom. Lehet, hogy a kialakulása azonnal a valós számok felismerésével kezdődik, majd onnan indulnak el más számkörök felé. Az egyszerű ,,ember'' csak a nem negatív egészekkel találkozik ezen kívül, a racionális számokkal, az egész számokkal és más számkörökkel kifejezetten matematikusok foglalkoznak az algebra témakörében.
2012. márc. 24. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
66%

Még akkor is, ha nem technikai fejlődés, akkor is valamilyen szintű matematika még a legalapvetőbb társadalomhoz is szükséges. Egyszerűen már csak azért is, mert az összeadás/kivonás, osztás/szorzás a gyűjtögető embernek is fontos, még ha nem is tudatosan - és minél jobban szerveződik, specializálódik a társadalom, annál inkább szükséges a matematika. Anélkül lehetetlen az építkezés, raktározás, de még a szállítás is :)


Persze itt ne azt képzeld el, hogy 10-es számrendszerben számolnak mint mi, meg ugyanolyan számaik vannak, de valamilyen számaik vannak, és valamilyen számrendszerük van. Sőt, a pí-t is ismerik biztosan (már ha társadalmi szinten járnak) mert abba eléggé "gyorsan" belefutott az ember is :)


De mindenesetre érdekes lenne. Amúgy, ha érdekel, nézd meg a Voyager aranylemezén lévő adatokat, hogyan oldották meg a földiek, hogy elmagyarázzuk a matematikánkat - nagyon ötletes technika, amiből levezették az emberi matek alapjait :D

2012. márc. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!