Mért nem tudunk idő utazni?
Ismerem a relatívitás elméletét,de persze nem vagyok otthon a témában annyira.Szóval nem kell lehurrogni ha valamit nem jól írok.
Az lenne a kérdésem,hogy ma,2013-ban,mért tűnik olyan lehetetlennek az időutazás?300 000 km/s-ra felgyorsulni,elég üzemanyaggal nem lehetetlen szerintem.Az más dolog,hogy a részecskék hogyan viszonyulnának a dologhoz,ezt nem tudom.Szerintetek mért tűnik megoldhatatlannak ez a probléma? Hogyan lehetne megoldani,mi az ami hiányzik 2013-ban e rendkívüli tudományos 'felfedezéshez'.
14/L
eddig a leggyorsabb repülő csak 3 529 km/h- val tud menni
fénysebességnél az ember belehalna mivel nagyon nagy nyomás kéne elviselnie
Nem piszkálásból, de tényleg nem vagy képben ezen témában.
Nem lehetetlen? Valóban, a klasszikus fizikai szabályokat figyelembe véve nem lehetetlen felgyorsulni a fénysebességre. Azt azonban elfelejtjük, hogy nagyon speciális esetekben - pl. nagy sebesség mellett, nagy gravitáció hatására, vagy éppenséggel nagyon kis méretekben - már nem minden klasszikus fizikai összefüggés állja meg a helyét.
Ha a sebesség következtében fellépő tömegnövekedéstől el is tekinthetnénk, akkor is baromi nagy mennyiségű üzemanyagot kellene felhalmozni, hogy a kívánt sebességet elérd. (Ami üzemanyagot ugye magaddal kell cipelned, márpedig annak is van jelentős tömege. Emiatt a plusz tömeg miatt viszont még az eredeti elképzelésnél is jóval több üzemanyagot kell vinned.)
Látod? Még ha csak a hétköznapi körülmények között létező összefüggésekkel operálunk, akkor is gyakorlatilag megoldhatatlan feladat elé néznénk. Tudod, mekkora az a fénysebesség? 1 másodperc alatt kb. 7-szer kéne megkerülnöd a Földet. Pár másodperc alatt el kéne érned a Holdat, vagy alig tíz perc alatt elérni a Napot. A valaha elért leggyorsabb sebesség (melyet űrszondákkal értek el) még az 1%-a sincs a fénysebességnek.
Nem mellékes az sem, hogy a sebesség növekedésével a tömeg is nő. Ha a tömeg nő, akkor a további gyorsításhoz több energiát kell felhasználnod. De ha sikerül tovább gyorsulnod, a tömeged még jobban megnövekszik, míg végül a végtelenhez közelít. Ha sikerülne elég gyors és strapabíró űrhajót készíteni, és rendelkezésre állna elegendő üzemanyag, akkor sem tudnád a fénysebességet elérni, ugyanis hogy elérd, végtelen nagyságú energia kéne.
Szia!
Egyelőre az sincs tisztázva, hogy mi az a "közeg"(idő), amiben utazni szeretnél.
Na, akkor nézzük.
Elsőnek is - a fénysebességre gyorsulás nem időutazás. Nem fogsz tőle visszafelé haladni az időben - előre igen, de ezzel a feltétellel végülis most is időutazó vagy, hiszen itt például lassabban telik az idő, mint pl a Plútó bolygón. És sokkal gyorsabban, mint a Nap felszínén. Az időtorzulás attól még nem lesz időutazás, hogy az idő telésének a sebessége más lesz - ennyi erővel végülis a hibernálás, de még az alvás is időutazás, hiszen látszólag egy pillanat alatt eltelik rengeteg óra :)
A másik meg - fénysebesség közelébe gyorsítani valamit irtózatos mennyiség. Jelenleg ahhoz, hogy egy űrhajó méretű tárgyat felgyorsítsunk, a teljes naprendszer kémiai üzemanyaga is kevés lenne hozzá.
Csak viszonyításképpen: jelenleg a CERN-ben egy atomerőmű teljesítménye kell ahhoz, hogy pár darab protont fénysebesség KÖZELÉBE gyorsítsunk. Egy űrhajó trilliárd és trilliárd atomból áll - tehát sokkal több DARAB atomerőműnyi energia kéne hozzá, mint ahány falevél van ezen a bolygón...
Ne bántsátok a kérdezőt, Nem kérdezett rosszat. Kicsit még tanulnia kell.
Nézzük:
Tulajdonképpen tudunk időt utazni - korlátozottan és előrefelé. Ez egyelőre leginkább a részecskegyorsítókban megy, ahol elemi részecskéket már úgy tudunk utaztatni, hogy az élettartamuk a többszörösére növekszik.
De az űrhajósok (több hónap alatt) már most is nyerhetnek 1 ms (ezredmásodperc) időt: ennyivel fiatalabbak lesznek hozzánk képest.
Magassági repülőgépek személyzete évek alatt 1 ns időt nyerhet.
Kérdező, azért gondolkodj el: már ma is megoldható lenne nagy nehezen, hogy beszállsz egy űrhajóba, ami mondjuk megy 15 évig nagyon nagy sebességgel. Ezalatt neked az űrhajóban eltelik 14 év, 11 hónap és 30 nap. 1 nappal kevesebb a 15 évnél.
Mégis mire lenne ez neked jó?
Ennyi idő alatt eljuthatnál mondjuk a legközelebbi csillagig. Lenne ott értelme ennek az egy napnak? Nem hiszem. De még annak sem, ha még nagyobb sebességnél akár egy egész hónapot nyerjél (bár akkor már 5 év alatt odajutnál).
Ugyaníg az is megoldható lenne, hogy visszagyere a Földre.
Mi értelme lenne ennek? Azon kívül, hogy összevesszél a földlakókkal, met a te naptárad 1 napot késik?
De akkor nézzünk a jövőbe: tegyük fel, hogy nem gond az üzemanyag. Akkor is ott van még a gyorsítás - nem hiszem, hogy örülnél annak, ha évekig 1 tonnát nyomnál. Nem valami vidám az élet így.
Az meg már sci-fi, hogy ezeket a problémákat hogyan lehet kiküszöbölni - arról már nem is beszélve, hogy a világűr tele van kóbor anyaggal, amibe másodpercenkét többször is beleütköznél, és ami simán átmenne az egész űrhajón fénysebesség közelében.
Egyszerű. Azért mert olyan, hogy idő, nem létezik.
Az ember találta ki, és kezdte egységekben mérni az életet.
Utolsónál a pont.
Bírom amikor mindenki nagy hévvel dumál az időről, meg hogy így meg amúgy telik, mikor azt sem tudja mi az az idő.
Olyan vicces
btw, ha az alap elfogadott személetet nézzük kérdező, azért nem, mert ahogy gyorsul a test, úgy nő a tömege is, ezáltal több energia szükséges a gyorsításra, és sajnos ez ahhoz vezet, hogy pl. a fénysebesség eléréséhez annyi energia szükséges, amennyit el sem tudunk képzelni. fail
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!