Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan keletkeznek a tárgyak...

Hogyan keletkeznek a tárgyak hangjai?

Figyelt kérdés

Azaz a nem nyelvi képzésű hangok hogyan lesznek? Tanultam a súrlódásról, de mégis mi az?

Kalapáccsal ráütök a vasra, súrlódás, de a villám hangja? Dörög az ég? Oké, hideg vs. meleg levegő összeütközik, de az nem tárgy. Azok hogyan súrlódnak? Hiszen itthon ha befűtök akkor is találkozik a hideg és a meleg levegő, mégse dörög a szobám. Segítsetek!



#súrlódás #hang keletkezés #tárgyak hangja
2013. jún. 5. 11:16
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A tárgyaknak a hangjai úgy keletkeznek hogy a súrlódás révén vagy más okból az alakjuk változik. A változó alak aztán megmozgatja a környezetében lévő levegőt. Ez a levegőben légnyomásváltozást okoz, amit aztán hangként érzékelünk. A villám esetén a légnyomás változását a hirtelen felhevülő levegő kitágulása okozza.
2013. jún. 5. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan így van, ahogy az első leírta. A dörgés nem a levegő súrlódása miatt van, hanem a villám miatt. A hirtelen, robbanásszerű hang közeli villámot jelent, a hosszú, mély dübörgés pedig azért van, mert a villám távolabb keletkezett és a hanghullámok elnyúlnak, azaz nő a hullámhosszuk.
2013. jún. 5. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A hang nem más, mint az adott közegben keletkező longitudinális ("oda-vissza mozgó") hullámok. Amikor rácsapsz a vasra a kalapáccsal, a vas rezegni kezd a méretének, anyagának és alakjának megfelelően. Ez a rezgés átadódik a levegőnek, és hullámokat kelt benne. A hullámok hangsebességgel terjednek, és kisebb illetve nagyobb légnyomású helyek váltakoznak bennük. Nem maguk a levegőmolekulák mozognak hangsebességgel, hanem a hullám terjed ilyen gyorsan a levegőben, amiben csak lokális oda-vissza mozgások, sűrűsödés és ritkulás történik. A hang magasságát a frekvencia (ugyanígy a hullámhossz) határozza meg, vagyis az, hogy adott idő alatt hányszor ismétlődik meg a sűrűsödés és a ritkulás. A hang erejét, "hangosságát" pedig az határozza meg, hogy mekkora a hullám amplitudója, milyen nagy nyomáskülönbség alakul ki a hullámon belül. Valamint a távolság is szerepet játszik, mert a távolsággal csökken az amplitudó. Ha például gitárt hangolsz, nagyon könnyen megfigyelhető, hogy minél jobban feszíted a húrt, annál magasabb hangot hallasz. Ez azért van, mert a feszesebb húr gyorsabban rezeg, nagyobb frekvenciájú hanghullámokat okoz a levegőben.

A mennydörgést pedig az okozza, hogy a villámláskor keletkező elektromos ív nagyon hirtelen felmelegíti a környezetében található levegőt, ami robbanásszerűen kitágul, ami nagy nyomáshullámokat, hatalmas csattanást, robbanásszerű hangot kelt. Ha messzebbről hallod, akkor ez a hang már össze-vissza verődik, csillapodik, így dörgéssé, morajlássá szelídül.


Ignoramus

2013. jún. 5. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Milyen profi, kerekre fogalmazott válaszokat kaptam! nagyon köszönöm mindenkinek! Külön köszönet a Ignoramusnak (ha ez név céljából lett odabiggyesztve)!

Sokkal okosabb lettem. : )

2013. jún. 5. 13:54
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az névként van odabiggyesztve, és nagyon szívesen :)


Ig.

2013. jún. 5. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!