Megoldható egy kb 90. 000 tonnás kőtömb szállítása 300 km-en át hegyen-völgyön kizárólag emberi-állati erővel?
Egy mezei középiskolai történelemkönyvben olvasom: X piramis egyes kőtömbjei, egyenként kb 90.000 tonnásak, a piramis felépítési helyétől kb. 300 km-re kerülhettek kitermelésre (mert másutt nincs hasonló kőzet a környéken), majd legyőzve a laza 300 km-t, hegyen –völgyön vitték ökrökkel, lovakkal, és rabszolgákkal. Majd a Nílushoz érve hajóra tették, és a Nílus mentén felépült a piramis.
Nemzeti Tankönyvkiadó történelemkönyv. Lektorált stb.
Tessék nekem, a bölcsésznek elmondani: egy műszaki ember hogyan oldja meg egy 90.000-es tömb hajóra emelését? Ökrökkel, emberekkel?
Meg lehet ezt nézni? Mondjuk ma rekonstruálni az esetet? Fogjunk be annyi állatot embert amennyi kell-és hajrá. Tegyük hajóra a tömböt.
Ja és a piramis kb. 200 ilyen tömbből épült fel (+ az apróbb tömbök, a maguk semmiség 10-20 tonnájukkal).
!!!!
Vajon a szerzők hülyének nézik az olvasót?
Véleményeket kérnék!
Ja és ne arra hegyezzük ki a válaszokat., hogy „ezt melyik könyvben olvastad”?
Amikor én iskolás voltam (30 éve) kb ugyanezt oktatták a piramisok építéséről. Ember erő Nílus stb.
És most a gyerekemnek 2013-ban uezta tömény baromságot adagolják?
Nem egyszerűbb lenne leírni: fogalmunk sincs hogyan épület fel az a piramis?
Előttem linkelték az egyszerű gépeket. Valaki már biztos nekiült és kiszámolgatta hogy építhették ezekkel, hány rabszolga, ló stb kellett hozzá.
Ha mai technikával építenénk ( nehézgép-szállító, RORO hajó, daru stb. ) szerintem az is igénybe venne előkészületekkel együtt 2-3 évet. Ókori viszonyok között, egyszerű gépekkel... ha tényleg így épült, akkor jó nagy meló lehetett összehozni.
ühüm.
egyszerű gépek.
fogjunk bele egy gondaltkísérletbe.
ismételjük meg a piramis építését ma!
én vagyok a fáraó. pénzem végtelen, erőforrásaim végtelenek.
te vagy a mérnök.
adok neked amit kérsz. állatot rabszolgát egyszerű gépet. amit csak akarsz-és ami jelen tudásunk szerint abban a korban létezett. vagyis mai gépeket, repülőgépet, bányadömpert, dimamitot nem kaphatsz.
és építsd meg nekem a piramist.
ha sikerrel jársz a világ összes kincse a tiéd.
de ha elbuksz, halál.
szerinted akár te akár bármely értelmes ember a világban belemenne az alkuba?
nosza építsünk!
2013-ban csak tudnak annyit mérnökeink mint az ókorban tudtak.
A natgeón volt egy dok film. Amerikai mérnökök utászok és egyéb műszakiak egy 50 tonnás kőtömböt vonszoltak (volna) arréb minden tudásukat bevetve kizárólag emberi állati erővel. ékek emelők minden volt.
egy centit se tudtak mozdítani a tömbön.
egy centit se.
megtekinthető a film a neten.
A ló betonon (sík, kemény terep) elhúz neked kb 1 tonnát, az ökör még többet. Tehát legrosszabb esetben pusztán nyers erővel operálva is 100 ökör elhúzza neked a 90 tonnát, de ugye pakolták alá a görgőket. Akkor ugye hirtelen rákerestem, egy 2cm-es kenderkötél statikusan kb 1,4 tonnát bír el, tehát kötélből se nagy kunszt összehozni a 90 tonnás teherbírást, csak növelni kell az átmérőt, és akkor eddig még egy csimpánz is kreatívabb lenne nálunk annyira primitívek a megoldások, de a kövünk már megmozdult.
Sőt, akár még emelgetni se kell, a görgők helyére mennek a gerendák, aláások egy gödröt, aláépítem a hajót, bele a víz a gödörbe, ásom a csatornát a Nílusig és mehet a fenébe a szikla. Megint agy nem kell hozzá, de azoknak az egyiptomiaknak biztosan eszük, tehát tuti, hogy jobb megoldásaik voltak. Amúgy ennyit a natgeos mérnökökről...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!