Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ez miért van? Miért nem...

Ez miért van? Miért nem egyformán bírjuk az alkoholt?

Figyelt kérdés
Most volt az iskolában előadás az alkoholról és azt mondták hogy 8 gramm alkoholt képes feldolgozni a máj óránként. De akkor nem értem miért nem egyformán bírjuk az alkoholt. Mert akkor ugye egységesen kéne hogy ennyit feldolgozzon mindenkinek. Az még oké hogy függ az illető méretétől de van hogy 2 egyforma korú és nagyjából egyforma méretű ember sem egyformán bírja, van aki 2 feles után olyan mint más 5 után. Tehát a lényeg az hogy az érdekelne miért nem egyformán bírjuk az alkoholt. És lehetőleg értelmes válaszokat kérnék.

2013. ápr. 23. 21:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Amiért nem egyforma sokat és gyorsan tudunk futni, amiért nem egyforma mennyiségű súlyokat tudunk felemelni, amiért nem egyforma nehézségű matekpéldákat tudunk megoldani, amiért nem egyforma hangmagasságokat tudunk kiénekelni, stb...
2013. ápr. 23. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Több mindentől is függ, a szervezet állapotától, a máj méretétől, az anyagcsere gyorsaságától.
2013. ápr. 23. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"8 gramm alkoholt képes feldolgozni a máj óránként"

ÁTLAGOSAN!!!!!

Minden embernek másmilyen a mája is, éppúgy mint a füle, vagy a tyúkszeme is. Nincs két egyforma.

A máj mérete is, működése is igen nagy eltéréseket mutat minden embernél. Van akinél gyorsabban bontja le az alkoholt, van akinél lassabban.

És persze az alkohol felszívódása is más minden embernél.

Ezek így már (szerintem) érthetővé teszik, hogy miért rúg be az egyik ember két sörtől, és miért viseli jól a másik a liter vodkát is.

Minden ember másféle. Még a részegségük is. :-)

2013. ápr. 23. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Makoscsiga ***** válasza:
100%

A legegyszerűbb összefüggés a testtömeggel van: az alkohol hatása fögg a szervezeten belüli koncentrációtól, ha valaki jóval nagyobb, akkor ugyan akkora alkoholmennyiség a szervezetében jobban kihígul, tehát a hatás is gyengébb.


A másik fontos komponens az alkohol metabolizáló képesség, azaz, hogy milyen gyorsan tud a szervezet megszabadulni tőle. Ez is többféle dolog függvénye:

-Alkohol lebontó dehidrogenáz enzim mennyisége, aminek van genetikai háttere (oroszok vs. ázsiaiak), életmódbeli faktorok: aki rendszeres alkoholfogyasztó, annak magasabb ez a szint, azaz jobban bírja a piát.

-Aktuális fiziológiás állapot. Kialvatlanság, jóllakottság, stressz, ilyesmi. A jóllakottság nem tudom, hogy pontosan milyen mechanizmus miatt segíti elő az alkohol lebontását... lehet, hogy amiatt, hogy a máj olyankor eleve fokozottabban működik, de az is lehet, hogy csak a felszívás lassabb.

2013. ápr. 23. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Mert nem csak a máj bontja le az alkoholt. A hasnyálmirigy enzimjeinek is van ilyen szerepe. Ezért van az, hogy a nők pl. sokkal kevésbé bírják az alkoholt (hamarabb berúgnak), mint a férfiak, mert az ő hasnyálmirigyük nem termeli ezt az enzimet.
2013. ápr. 24. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

továbbá szerintem, bár nem értek hozzá orvosi szinten (csak gyakorlom az alkoholizálást :D), szal az is számít, hogy hogyan reagálsz te, mint szervezet, a magas alkoholszintre. Tehát az agyadat mennyire éri sokkhatásként, mennyire pánikol be attól hogy ennyi alkohol van benned. A gyomrod mennyire pánikol be, stb.


El tudom képzelni, hogy egy ember úgy néz ki mint a mosott szar ugyanannyi alkoholszinttel mint egy másik ember, akin szinte alig látszik valami.


Ha pl nem iszok fél évig, aztán elmegyek egy buliba általában hamar kész vagyiok. De ha elmegyek két nap múlva, aztán megint két nap múlva, aztán megint egy hétvégi buli, aztán egy hétre rá is, akkor már érezhetően jobban bírom. Ennyi idő alatt nem hiszem hog a májam javul fel, sztem csak a szervezet van úgy vele hogy, ja csak már megint részegek vagyunk, nembaj hát, volt már ilyen mostanába sokat, nem volt baj belőle, nem kell a pánik, megpróbálunk ugyanúgy gondolkozni emészteni látni navigálni.

2013. ápr. 24. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
A véralkohol-szint fiziológiai hatásai nem a lebontás sebességétől függenek, hanem attól, hogy a szervezet hogyan működik el akkor, amikor fennáll a magas alkohol-szint. Ha valaki látszatra nem rúg be ugyanannyitól, mint amitől más négykézláb mászik, az nem csak (főleg nem) a lebontás sebességén múlik. Az inkább azt befolyásolja, hogy az ivás után mennyi idő alatt és milyen mértékben csökken a véralkohol-szint.
2013. ápr. 24. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!