Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ki számít manapság műveltnek?

Ki számít manapság műveltnek?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek melyek azok a tulajdonságok és jellemzők, amelyekkel egy művelt ember rendelkezik ma hazánkban vagy akár külföldön egyaránt? Az én olvasatomban az ilyen illető jártas a következő dolgokban: - szép irodalom, történelem (főleg hazai, tehát a saját hazája történelme), szépen beszél és ír ( azaz nyelvtanilag helyesen), lépést tart a modern korral ( tud számítógépet kezelni és eligazodik az interneten), tisztában van számos szakkifejezés jelentésével, legalább egy idegen nyelven beszél (minimum. útba igazítani tudjon), különböző kultúrákat és vallásokat meg tud különböztetni egymástól, képben van a napi eseményekkel kapcsolatban és jó vitapartner a politikai kérdésekben, megfelelően tud érvelni és kulturáltan, illemtudóan viselkedik. Valahol azt olvastam, hogy az értelmiségi lét egyik alap feltétele legalább egy diploma megléte, igaz ez nem függ össze azzal, hogy valaki művelt, de talán akkor minimum legyen érettségizett. Mi a véleményetek?

2013. ápr. 10. 09:43
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

Az általános műveltséget nem lehet egyes tantárgyakhoz kötni. Még a diplomákhoz sem. Egy művelődni vágyó ember lefőbb tulajdonsága az, hogy érdeklődik minden iránt, kíváncsi mindenre. Magyarországon általában a humán tárgyakhoz kötik a műveltséget, holott ez nem jó kritérium, sznobokat csinál az emberekből.


Más kérdés aztán, hogy nagyon kevés embernek adatott meg az a szerencse, hogy mindent fel tudjon fogni, meg tudjon tanulni-emészteni. Tény az, hogy az alapokat - a kultúrált viselkedést, a kiterjedt szókincset és a helyesen való írást stb. - általában a könyvekből (és nem utolsósorban a szülői házból) lehet elsajátítani. Ehhez pedig az olvasottság elengedhetetlen.

Aki pedig olvas, annak egyre több dolog kelti fel az érdeklődését, aztán adottságai szerint arrafelé folytatja, amerre a saját képességei irányítják.

Aki egyoldalúan csak egy dolog, egy matéria felé indul az alapok nélkül, abból később szakbarbár lesz, ahogy ezt még a nagyszüleim - igen találóan - megfogalmazták.

Tehát a HUMÁN műveltség - irodalom, történelem, művészetek (és én ide sorolom pl. a földrajzot is), nem jelenti az ÁLTALÁNOS műveltséget.

Ehhez több kell!

2013. ápr. 10. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

"Azért lásd be, a gyertyaöntés"

Bocs, szappanfőzés. Egykutya. :-D

2013. ápr. 10. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy érzem, egyes emberek itt az oldalon súlyos fogalomzavarban vannak.

A műveltség alapvető része, hogy az illető tájékozott legyen történelmi, irodalmi, zenei (köztük komolyzenei és más kevéssé populáris műfajokban), és általános tudományos ismeretekben. Igen, legyen tisztában alapvető kémiai, fizikai, matematikai fogalmakkal is. Tudjon kulturáltan viselkedni, vitatkozni, és igen, tudjon helyesen írni. Ha ezekből mindenből otthon van, akkor művelt ember. Ha egyes területeken hiányosságai vannak, akkor is lehet művelt embernek tekinteni, csak akkor már a műveltsége fejlesztendő, hagy kívánnivalót maga után.


Igen, ha történik egy világméretű katasztrófa, amit csak kizárólag a szappanfőzők élnek túl, mert az általuk főzött szappan fogyasztása megóv egy olyan kórokozótól ami mindenkit megöl aki nem fogyaszt rendszeresen a csodaszappanból, akkor többek közt a művelt emberek is elpusztulnak, de nemcsak ők, hanem a bolti eladók is (hacsak nem olyan boltban dolgozott, ahol korábban már jó előre bespájzolt a csodaszappanból), a mérnökök is, és az útburkoló munkások is. A művelt emberek egy ilyen világméretű katasztrófában is csak akkor maradhatnának életben, ha megesik rajtuk valamelyik szappankészítő kisiparos szíve. :)


De félretéve a szarkazmust. Az a művelt ember, aki kiváló fizikából, és műszaki területen is egy keresett szakember, ezen tulajdonsága miatt csak még műveltebb, még erősebb, még sokoldalúbb.


Azon kiváló műszaki szakember, aki a szakmája, illetve a matematika és fizika mellett semmi máshoz nem ért, például fingja sincs a történelemről (nemcsak évszámilag), nem tud egy Petőfi vagy Ady vagy más magyar költőktől legalább vers címeket idézni, járatlan a zenei világban, a kultúrában, az bizony nem művelt, hanem egy okos remek szakember a saját szakterületén, aki a munkájából remekül megél.

A műveltség előny, de abból megélni önmagában nem lehet. Egy jó szakember, egy ügyes vállalkozó sokkal jobban megélhet a tevékenységéből mint egy művelt ember, de pusztán ettől még nem lesznek műveltek, nem lesznek sokoldalúak. A gazdagság nemcsak anyagi természetű, hanem szellemi is. Sokszor igen szegény emberek sokkal gazdagabb életet élnek, mint a nagyon gazdagok, és ezt nem feltétlen a műveltségre értem. A műveltség egy plusz, akinek fontos, az áldoz rá. Aki szemlélődő típus, gondolkodó, elmélkedő típus, az már fiatalon szert tehet igen szép műveltségre. Ebből persze egyáltalán nem biztos, hogy meg fog élni, de a műveltség nem is ezt jelenti, nem is erre való.

2013. ápr. 10. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%

Helo!


Szamomra a legföbb tulajdonsag az, hogy befogado elgyen. Eletünk vegeig ernek ingerek, tapasztalatok, gyüjtjük a tudast. Aki közömbös, elharito, az nem szerez eleg ismeretet, nem lesz tapasztalt...


Ez utan jöhetnek az olyan dolgok, mint hogy olvasson, tudjon legalabb ket idegen nyelven beszelni...


Biszont en a szamitogep kezeleset nem vennem ide, mert mi van akkor, ha egy 70-80 eves ember nem tudja kezelni? Semmi. De legfökepp nem az, hogy akkor mar "nem lehet müvelt".


Tovabba uygan ezt tartom a politikai reszre. Neked ez fontos, rendben, de sokan masok - köztük en is - megelegszenek egy felszinesebb allapottal.

2013. ápr. 10. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
37%

Én a számítógép kezelését vennem ide.

Tudja a megfelelő keresősavakat beírni./ vagy lediktálni a kis-unokájának/

tőrténelem: Wikipedia

matek: wolframalpha

irodalom:youtube

helyesírás: jobb egérklikk

idegen nyelv: translategoogle

diploma: az interneten most többet tudok tanulni, mint annak idején a főiskolán -igaz, nem ad papírt, csak tudást.

2013. ápr. 10. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Szerintem mindannyian írtatok nagyon okos dolgokat, nem véletlen nem a helyes szót használtam, mert ki tudja, hogy mi lenne a helyes válasz erre a kérdésre. Az biztos, hogy bizonyos helyzetekben (de inkább történelmi korban) a "szappanfőzés" is valószínűleg (sőt gondolom a mai napig) egyfajta szaktudást, szellemi értéket, "know-how-t" foglalt magában, amit nem mindenki tudott magáénak mondani. Viszont ez inkább specifikusabb része egy termelési ágazatnak, attól az ember még nem biztos, hogy a mai értelemben véve volt művelt, inkább más értelemben. Kétségtelen az is, hogy meg tudott élni belőle és szerintem a műveltséghez hozzá járul a boldogulás, létfenntartás, termelési erők használata, tehát az én véleményem szerint a kedves kolléga nem írt butaságot, ( értem, hogy mire akartál ezzel utalni! ) Minden amit elsajátítunk az tapasztalati világunk része, tehát idővel műveltségünk része is lesz. Igen, látom zavaró egyeseknek, hogy a mai felfogás az a reál témákat kihagyja a műveltség kérdéséből. Ez nem helyes felfogás, a technológia is ezen tárgyak elsajátításával fejlődik, hol lennénk az informatikai programokban is, ha nem lennének pl. logaritmusok, kódutasítások, valószínűségszámítások stb... Én személy szerint még a műveltséghez csapnám a megfelelő közlekedés, kresz elsajátítását is és bizonyos túlélő technikákat. Remek kis vita alakult ki, várom a következő írásokat! :)
2013. ápr. 10. 12:24
 17/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Amennyiben a műveltség csupán lexikális tudást takar, én jobban szeretem az értelmes embereket.

Az agy főfunkciója a gondolkodás, a sok száraz adatnak ott a polc meg az internet.

2013. ápr. 10. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!