Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ki számít manapság műveltnek?

Ki számít manapság műveltnek?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek melyek azok a tulajdonságok és jellemzők, amelyekkel egy művelt ember rendelkezik ma hazánkban vagy akár külföldön egyaránt? Az én olvasatomban az ilyen illető jártas a következő dolgokban: - szép irodalom, történelem (főleg hazai, tehát a saját hazája történelme), szépen beszél és ír ( azaz nyelvtanilag helyesen), lépést tart a modern korral ( tud számítógépet kezelni és eligazodik az interneten), tisztában van számos szakkifejezés jelentésével, legalább egy idegen nyelven beszél (minimum. útba igazítani tudjon), különböző kultúrákat és vallásokat meg tud különböztetni egymástól, képben van a napi eseményekkel kapcsolatban és jó vitapartner a politikai kérdésekben, megfelelően tud érvelni és kulturáltan, illemtudóan viselkedik. Valahol azt olvastam, hogy az értelmiségi lét egyik alap feltétele legalább egy diploma megléte, igaz ez nem függ össze azzal, hogy valaki művelt, de talán akkor minimum legyen érettségizett. Mi a véleményetek?

2013. ápr. 10. 09:43
1 2
 1/17 GLadislaus ***** válasza:
100%
Van irodalom és történelem, miért nincs matematika és fizika?
2013. ápr. 10. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Sosem értem miért a történelem, irodalommal állítják kapcsolatba a műveltséggel. A biológia, kémia, matematika, földrajz nem fontos?
2013. ápr. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
88%
Szerintem a műveltség nem kifejezetten köthető össze diplomával vagy érettségivel. Ismerek olyan embert, aki nem hogy diplomával, de érettségivel se rendelkezik, még is sokkal okosabb és széles látòkörűbb egyes diplomával rendelkezőnél.
2013. ápr. 10. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Igen, valóban kihagytam a reál tárgyak ismeretét, igazatok van tényleg ha általános műveltségre gondolunk, inkább a humán tudás, ami először eszünkbe jut, lásd vetélkedők stb... Persze egyik sem elhanyagolható és egyiket sem tanácsos többre értékelni a másiknál. Az, hogy miért alakult ez így ki a köztudatban jó kérdés...
2013. ápr. 10. 10:15
 5/17 anonim ***** válasza:
37%
1#-2# Ez azért van, mert csak a kizárólag magolni tudó fellengzős majmok foglalkoznak azzal ki mennyire művelt^^:D, és tájékozott valami olyasmiben, amire ha érvényes lenne az evolúció már csírájában kipusztult volna. Ez a baj az oktatással is, nyomatják, hogy jaj irodalomból, meg történelemből muszáj 5-öst szerezned, de bezzeg, hogy fizikából, meg kémiából mit értél el az le van tojva, mert azok "úgy is hülyeségek, hiszen nem lehet pusztán magolással megtanulni". Most, hogy kifakadtam a kérdéshez is hozzászólok. A mai világban szerintem az olyan készségek birtoklása számít műveltségnek, amit csak a társadalom egy kis része birtokol: mély kémia, fizika, biológia, elektronika, informatika stb. ismeret, de ide sorolnám pl.: a természetben való túlélést is, a régi technológiák ismeretét(pl.: szappanfőzés, papírgyártás stb.), állat tenyészt/növény tartás ismerete. Egy analógiával mutatom be, hogy miért ez a véleményem. Van két ember az egyik műveltnek mondja magát, mert tud 2000 történelmi évszámot, ami szép csak haszontalan, a másiknak van 8 osztálya, de tegyük fel jól tud szappant főzni, az első ember az évszámival semmit nem tud kezdeni, a másiknak viszont van egy eladható tudása.
2013. ápr. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
90%

"de érettségivel se rendelkezik, még is sokkal okosabb és széles látòkörűbb egyes diplomával rendelkezőnél."

Persze mindenki ismer ilyet... 1-et. :-D Az esetek többségében viszont van korreláció.


Az értelimség lényege természetesen nem a diploma. A diploma, véleményem szerint, az értlmiségi lét szükséges, de nem elégséges feltétele: attól, hogy valaki diplomás lesz még nem lesz értelmiségi. Az értelmiségi lét egyfajta társadalmi szerepvállalást jelent, ahol a művelt (többnyire diplomás) személy aktív társadalmi munkát folytat, a mikrokörnyezete számára gyakran iránymutatást, segítséget nyújt, és képviselni tudja az adott közösséget. Ez egyfajta mentaliás, aminek egy művelt iskolázott, környezetéért felelős személy tud a legobban megfelelni.


Hogy mi "várható" el egy művelt embertől manapság... nehéz kérdés. Azok a személyek, akiket műveltségét kiemelkedőnek tartok, azok természtettudományos kutatók, akik laza összejöveteleken filozófiai irányzatokról beszélgetnek, ismerik a magyar és nemzetközi irodalom javát, ismerik a nemzet és a világ történelmét, az adott gazdasági helyzetet a történelmi összefüggések és közelmúlt politikai események ismeretében értelmezik.

2013. ápr. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
67%
#2 vagyok. Szerintem egyébként az számít műveltnek, aki bármilyen témába be tud kapcsolódni és hozzá tud szólni a témához.
2013. ápr. 10. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
90%

"Van két ember az egyik műveltnek mondja magát, mert tud 2000 történelmi évszámot, ami szép csak haszontalan, a másiknak van 8 osztálya, de tegyük fel jól tud szappant főzni, az első ember az évszámival semmit nem tud kezdeni, a másiknak viszont van egy eladható tudása."

Szappanfőzés, mint eladható tudás???? Próbáltál talán szappanfőzésből megni? Komolyan érdekel, hogy az aki tud szappan főzni, miként "adja el" ezt a tudását.

2013. ápr. 10. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
69%
8# Ha valaki jól csinálja, tud hozzá valami pluszt adni, és egy értelmes gazdasági környezetben él az el tudja adni.
2013. ápr. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

"8# Ha valaki jól csinálja, tud hozzá valami pluszt adni, és egy értelmes gazdasági környezetben él az el tudja adni."

Szerintem, aki tud 2ooo évszámot, mellé még valami pluszt, akkor jó gazdasági környezetben el tudja adni. :-D (Azt hittem, hogy esetleg neked magadnak van ilyen tapasztatod... és nemcsak a levegőbe beszélsz. Azért lásd be, a gyertyaöntés ma Magyarországon semmivel sem versenyképesebb, mint tudni 2ooo évszámot.)

2013. ápr. 10. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!