A siketeket nem lehet megműteni? Nem kaphatnak hallókészüléket, csak a nagyothallókra igaz ez?
A 02:36-nak:
Igen, éreznek hátrányokat a kommunikációban és az információszerzésben, de nem érzik olyan rosszul magukat, mint ahogy azt képzelnénk. Sőt, a közösség tagjai nem is érzik fogyatékosnak magukat.
Ami a munkát és a nagyvilági életet illeti: itt is hasonló a helyzet ahhoz, hogy itthon maradjon-e az ember, vagy menjen külföldre dolgozni, tanulni, élni, és csak egy képeslapot küldjenek vissza a családnak és a barátoknak. Sok magyar megy ki külföldre, de siketjeink ennél erősebben ragaszkodnak a saját közegükhöz és a megszokott csendes kis világukhoz.
Az téves, hogy abszolút nem hallanak, az csak egy nagyon kis részükre igaz. De a beszédfrekvenciákon legalább 90 decibeles halláscsökkenésük van mindkét fülükön.
Ajánlom ezt a cikket itt:
Nagyon érdekes a Wikipédia cikk, köszi. De azok, akiknek hallásmaradványuk van, ők inkább nagyothallók nem?
Lehet, hogy hülye vagyok, de ezt a részt el tudnád magyarázni? Ne haragudj az értetlenkedésemért.
"Magyarországon két jelnyelvet használnak a siketek: a magyar jelnyelvet, ami a prelingvális siketek anyanyelve, és a jelelt magyart, amit hallók jelenlétében használnak.[9] A gyógypedagógusok hozzáállása miatt ugyanis sokszor nem mernek magyar jelnyelven jelelni, ha halló is látja őket. Ez azonban már változóban van, egyre többször lehet az utcán jelelő siketeket látni. A jelelt magyar sokszor inkább a magyar nyelv szórendjét és nyelvtanát követi: még a névelők megkülönböztetésére is képes.[9] 2009 óta a magyar jelnyelv hivatalos nyelv Magyarországon.[11]"
Nem nagyothallók, mert ezt a hallásmaradványt már hallókészülékkel sem tudják beszédértésre használni. A 90 dB erősségű hang már rombolja a hallást.
Jelnyelv: a siketek nem értik a hangzó beszédet, ezért saját közegükben saját nyelvet alakítanak ki, amin nem hangon, hanem látható mozdulatokon alapul.
Minden országnak megvan a maga jelnyelve, így Magyarországon a magyar jelnyelv, aminek nem sok köze van az ott beszélt nyelvhez, így a magyar jelnyelv lényegesen különbözik a magyar nyelvtől.
A jelelt magyar a magyar nyelv átkódolása jelekre. A lényegi, tartalmas jelekben a magyar jelnyelv jeleit használja, amit különböző segédjelekkel egészítenek ki. Ezekkel jelelik a toldalékokat, és a funkciószavakat.
A siketek nincsenek teljesen kibékülve a hallókkal. A gyógypedagógusok több, mint egy évszázadon át hiányolták a viszonyító elemeket az önálló jelnyelvekből, amiket a nyelvészek időközben megtaláltak. Hagyományosan úgy gondolják, hogy emiatt és képszerűsége miatt a jelnyelvek alkalmatlanok az elvont gondolkodás kialakítására, ezért a jelnyelv lecserélendő a gondolkodást lehetővé tevő hangnyelvre. Ezért sokáig még egymás között sem hagyták jelelni a siket tanulókat, rácsaptak a kezükre, kényelmetlen egyenruhában járatták őket, sőt még be is gipszelték a notórius jelelők kezét. Ezért alakult ki köreikben, hogy csak a hallók meg ne lássák. Hogy a jelelt magyart miért használják felszabadultabban, az jó kérdés, nem tudom megindokolni. De most már a magyar jelnyelvet is egyre gyakrabban látom az utcán, buszon, villamoson.
Ez a szemlélet még mindig jelen van, bár kezd háttérbe szorulni.
A két jelnyelv viszonya: a magyar jelnyelv alapján érthető a jelelt magyar, fordítva viszont nem nagyon. Egyébként a magyar jelnyelvnek is vannak nyelvjárásai, amelyek érthetők, de érződik, hogy ki hol végezte az iskolát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!