! Elméletben! Hogyan lehetne időgépet építeni?
Ha előre akarsz utazni az időben, az meglehetősen egyszerű ( :) ) Nem kell hozzá más, csak egy űrhajó, ami közel fénysebességgel közlekedik. Felszállsz rá, a max sebességével utazol kb egy évig, majd visszatérsz a Földre, és lám : a Föld már vagy 10.000 évvel előrébb van ( vagy mittudomén mennyivel)Ez egyfajta időutazás. Mivel ilyen űrhajó egyelőre nincs, ezért tényleg csak elméleti, de ezt az ún. idődilatációt már kísérletes úton igazolták, úgyhogy bizonyosan működne.
Visszafelé : Ez is egyszerű, elméletileg. Ha ezt az űrhajót a fénynél nagyobb sebességre gyorsítod, akkor az idő megfordul és hamarabb érsz a kiindulási pontodhoz, mint amikor elindultál. Ja, a bökkenő, hogy a relativitáselmélet szerint a fény sebességénél semmi nem haladhat gyorsabban. Ezért a visszafelé való időutazás sajnos ilyen módon nem lehetséges. Hawking-nak volt valamelyik filmjében egy zseniális "bizonyítása". Írt egy meghívót, hogy ha van időutazás, akkor pár időutazó menjen vissza arra az adott időpontra amit megjelölt. Eljött a megjelölt időpont és nem volt ott senki, rajta kívül... Hát, ennyi. Biztos érkezik még majd számtalan válasz, ami ennél sokkal mélyebben belemegy a problémába, mint ahogy ha végigböngészed a gyakorikérdéseket, nagyon sok olyat találsz, ahol ezt már sokak és sokkal részletesebben kifejtették.
#1: "... a relativitáselmélet szerint a fény sebességénél semmi nem haladhat gyorsabban."
Ez így, ebben a formában nem igaz. A relativitáselmélet nem ezt mondja ki, hanem azt, hogy semmilyen, nyugalmi tömeggel rendelkező objektum sem képes fénysebességre gyorsulni (avagy lassulni). A különbség ebben rejlik, hogy a fény sebessége egyfajta küszöbérték, amely átléphetetlen; tehát ha valami már eleve gyorsabban halad mint a fény, az korlátlan mértékben tovább gyorsítható, ellenben nem lassítható fénysebességre vagy a fénysebességnél kisebb sebességre. Az, hogy ilyen, a fénysebességnél nagyobb sebességgel haladó objektumok valóban léteznek-e, az egyelőre talány, mert még a megfigyelésére sem tudnak egyelőre semmiféle kísérletet kitalálni. Elméletben létezhetnek (a relativitáselmélet megengedi), a gyakorlatban viszont semmiféle bizonyíték nincs rá, hogy valóban léteznének. Ezeket a részecskéket egyelőre elnevezték tachyonoknak. Fontos megemlíteni, hogy ez egy gyűjtőfogalom, és nem egy egzakt elnevezése egy bizonyos részecskének.
Van még ezeken kívül is elméleti lehetőség, pl. félvégtelen hengerrel
A hibernáció is egyfajta időutazást jelenthet, persze szigorúan csak a jövő irányába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!