Szerintetek fel fogják egyszer találni az időgépet?
nem értek nagyon az ilyen dolgokhoz, de láttam a Nat Geo-n egy műsort, amiben bebizonyították, hogy lehetséges, csak nincs meg hozzá a technológia. és ha feltalálják, vajon hogy fog működni?
előre is köszi az értelmes válaszokat!
1) Kritikusan kell Discoveryt meg NatGeót nézni.
2) Nagyon alaposan oda kell figyelni, hogy pontosan mit is mondanak.
3) Azt már ma is biztosan tudjuk, hogy az időben előrefelé lehet menni gyorsabban, mint ahogy mások mennek, de visszafele nem.
időutazás lehetséges előre, pl a űrhajósok előrébb járnak mint mi!
azt tudjuk hogy az univerzum zárt, így a benne lévő energia állandó!
ha lehetne visszafelé menni az időben az sértené az entrópia törvényét! azaz ha visszafelé mennénk akkor csökkenne és az lehetetlen zárt rendszerben!
az időgépet viszont már gyártottak, elméletben :-)
de lehetetlen megcsinálni:
mert kell hozzá végtelen hosszú és végtelen sűrűségú szuperfonál, ami elvileg körbeveszi az anyagi univerzumot!
elég érdekes, de nehéz is megérteni és elképzelni, de nézz utána!
a másik idő utazási lehetőség:
azt tudjuk hogy a tömeg és az idő összefügg! nagyobb tömegnél lassabban terjed az idő mint egy kisebb tömegű testnél. vegyünk egy kis és egy nagy tömegű csillagot, ott a kisebb tömegű test előrébb jár az időben
így ha egy fekete lyukat tennénk a nagy tömegű csillaghoz (persze most nem vonza be... tételezzük fel! persze nem így lenne) és egy fehér lyukat a kisebb tömegű csillaghoz és a két lyuk kapcsolatban van egymással, akokr ha bemegy a fekete lyukon valami és kijö a fehér lyukon, akor azu időben előrébb jön ki, tehát időutazik! :-) persze egy fekete lyukban szingularitás van ezért ami bemegy az egyben nem jön ki!
Szerintem ez a "az időben előrefelé lehet menni gyorsabban, mint ahogy mások mennek, de visszafele nem" dolog sántít kicsit. Igazából megfogalmazás kérdése, és én nem vagyok fizikus, de amit hallottam erről, abból nekem inkább az jön le, hogy bizonyos körülmények között az idő máshogy hat dolgokra. De ettől még az idő mindig, minden körülmények között, mindenhol ugyanolyan gyorsan telik.
Az idő alapegysége asszem valami olyasmi hogy valamelyik atom hogyan rezeg. Egész pontosan, Angliában van tán egy óra, amihez mindent állítanak. Szal az ottani atomóra a lényeg. Persze ha egy atomórát elvinnénk egy fénysebesség közeli útra, majd visszajönnénk, akkor azt vennénk észre, hogy az az óra kevesebbet mutat, az itteniek meg többet (ha nem tévedek). De ez azt jelenti, hogy előre utazott az időben az az óra? Vagy csak azt, hogy az az atom nem rezgett olyan gyorsan, mint az angliai óra? Hiszen ha az idő alapja az angliai óra, akkor bizony ugyanolyan sok idő telt el nekik is, csak ők ezt nem vették észre.
Meg Einstein vicces példája: amikor forró vasat szorongatsz, vagy egy szép lánnyal beszélgetsz: valóban előre utazott az időben az, aki egy szép lánnyal beszélgetett? Vagy csak neki tűnt úgy? Meg az űrben is máshogy telik az idő asszem, csak a kisebb gravitációs erő miatt. Ilyenkor is olyan sztem, mintha az atomok egy szép lánnyal beszélgetnének (vagy fordítva, forró vasat szorongatnának, nem vagyok fizikus, de a lényeg nem ez :P).
Meg: ha egy hatalmas tükröt tennénk ki a világűrben sok fényévre a földtől, akkor a földről a tükörbe nézve a múltat láthatnánk (persze, csak x év után). De ez nem jelenti azt hogy visszautaztunk a múltba, vagy hogy az idő máshogy telt. Az idő ugyanúgy telik akkor is mindenhol.
Mint sok ehez hasonló kérdésnél, itt is bődületes baromságokat olvastam.. amit hozzá nem értő emberek írnak, azt feltételezvén hogy bármit is tudnak a dologról. Higgyétek el, ez nem így van..
Akkor most leírok pár javítást, ami már a szememet csípi:
Az energia nem állandó, és nem marad meg. Nem létezik olyan, hogy energiamegmaradás. A klasszikus fizika keretein belül valóban jól használható, de annak az érvényességi köre elég szűk, mégpedig azért, mert nem helyes az egész. Anno az idő homogenitásából lehet levezetni az energiamegmaradást, de mivel mint kiderült, az idő inhomogén, ilyen megmaradási tétel nem létezik. A tér homogenitásából következik az impulzusmegmaradás, na ez már létezik.
Tömegmegmaradás sem létezik, mivel a tömeg folyton változik, mivel a tömeg az a négyesimpulzus-vektor abszolutértéke, ami energia, és sebességfüggő.
Téves az is, hogy a tömeg végtelen lesz c-t elérve... épphogy 0 lesz a tömeg, nem tudom sokan honnan szedtek ilyen őrültséget..
Amikor készítünk egy új modellt, akkor azon mindig le kell tesztelni, hogy megengedi-e az időutazást, vagy az információküldést a jövőből. ha igen, akkor a modell hibás, ugyanis ez a fizika szerint nem lehetséges, legalábbis ezt mondjuk mi, fizikusok. Én ezzel nem értek egyet, mert nem bebizonyított az, hogy nem létezik ilyen, hogy időutazás..
De olyan pl a valódi életben is van, hogy A esemény előbb történt nekem, mint B esemény, egy másik személélőnek pedig épp fordítva. Ennek megértéséhez a Minkowski geometria komolyabb ismerete szükséges, ugyhogy ezt nem is ecsetelném..
De nem baj, mindig elmosolyodok amikor az ilyen kérdések alatti válaszokat olvasom :)
9. válaszoló
én meg rajtad mosolyodok el...
te fizikus??
azt mondod az időutazás lehetetlen
az Apollo űrhajósai voltak az első időutazók!
a legtapasztaltabb pedig Szergej Krikaljov orosz kozmonauta, ő kevés híján 800 napon át keringett a Föld körül több mint 27 ezer km/óra sebességgel. azóta ő egy negyvennyolcad másodpercel előrébb jár az időben másoknál!
a Föld körül keringő berendezések is előrébb járnak.
ha a Földet körülutaznánk repülőgéppel, akkor a másodperc billiomodrészének megfelkelő időtartamot nyernénk! Miért? Ha fizikus vagy akkor biztos sokat tanultad: Einstein Speciális relativitáselméletét!!!
miszerint a testek sajátideje relatív, múlása a test mozgásától függ! Ikerparadoxont is biztos tanultad, úgyhogy nem is kell magyaráznom...
A termodinamika második törvénye értelmében pedig az Univerzum is egy ilyen zárt rendszernek tekinthető, vagyis a rendszerben az összenergia állandó! Tehát az entrópiának folyamatosan nőnie kell! egyes tartományokban lehetséges az entrópia csökkenése (például lehűléssel), de ennek a következménye, hogy más tartományokban oly mértékben nő az entrópia, hogy az felülmúlja az előző csökkenést!
nehogyazt hidd csak te értesz itt a fizikához...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!