Időgépet szeretnék építeni, hogyan valósítható ez meg?
Félvégtelen hengerrel
Az első, fizikai elméletre alapuló időgépet Willem Jacob van Stockum vetette fel 1935-ben. Ha egy félvégtelen (anyagban véges) hosszú hengert legalább fél fénysebességgel forgatunk a hossztengelye körül, és valami ezt a hengert valamilyen irányban megkerüli, akkor bizonyos pályákon az visszajut a múltba. A jelenleg rendelkezésünkre álló technika nem teszi lehetővé ilyen henger építését.
A 20. században két fő okkal léptek fel az elmélet megalkotója ellen. Nevezetesen azzal, hogy "hogyan készítünk félvégtelen hosszú hengert?" és azzal, "hogy hogyan forgatjuk fél fénysebességgel?".
Van Stockum azt nyilatkozta, hogy ha 1935-ben a brit ipar nem tud félvégtelen hosszú hengert előállítani, akkor majd a jövőben nyílik erre lehetőség. S véleménye szerint, ha a henger nem félvégtelen hosszú, hanem csak nagyon hosszú, akkor az egyenletek csak akkor tudnak ismét érvényesülni, ha nem a fénysebesség felével forgatjuk a hengert, hanem arányosan nagyobb sebességgel.
Elméletét kiegészítette azzal, hogy amennyiben nem áll rendelkezésünkre egzotikus anyag a henger megépítéséhez (neutroncsillag anyaga), abban az esetben szükséges és elégséges feltétele a működésnek az, hogy a henger hossza félvégtelen legyen. Leírta, hogy ha a technika lehetővé tenné ilyen anyag használatát, akkor a henger két végét kellene vele lezárni ahhoz, hogy működni tudjon, és hogy ne kelljen félvégtelen hosszút építeni. Mivel ilyen anyag az akkori technika segítségével nem volt előállítható (és napjainkban sem tudjuk előállítani), ezért ő rögtön félvégtelen hosszra írta fel az egyenleteit, ugyanis ekkor nem szükséges és elégséges feltétele a működésnek az, hogy egzotikus anyagból legyen készítve a henger két vége. [1]
Gyűrű alakú fekete lyukkal [szerkesztés]
1962-ben nagy áttörést hozott a Roy Kerr fizikus. Sikerült megoldania a gravitációs egyenleteket forgó fekete lyukra. Van Stockum ekkor elméletét továbbfejlesztette. A hengert kiváltotta egy forgó fekete lyuk gyűrűje, ahol már nem volt probléma az, hogy végtelen-e a gyűrű hossza vagy sem, mivel önmagába záródik, tehát véges darab. Ezt a gyűrűt bizonyos irányban megkerülve, időben visszajuthatunk a múltba.
A Van Stockum féle hengernek és a forgó fekete lyuk gyűrűjének közös tulajdonsága, hogy úgy adnak időutazásra lehetőséget, hogy körülöttük a téridő végtelenül görbül.
Különleges lézerfénnyel
2001-es publikációjában Ronald Mallett, az amerikai Connecticut Egyetem elméleti fizika professzora leírta, ha elég nagy energiájú vagy eléggé lelassított ("hideg, sűrű, nehéz") lézerfényt gyűrűvé alakítunk, akkor ennek jelentős hatása lehet a téridőre. Nem csak a tér, de az idő is meggörbülhet a gyűrűben, sőt tér és idő "helyet cserélhetnek". Egy ilyen időgépen belüli intenzív fénygyűrűben az idő csapdába kerül, s időhurok alakul ki. Ekkor a bent lévő személy számára az a furcsa jelenség lép fel, hogy amit kívülről időnek érzékelt, azt most térnek érzékeli, így mozoghat benne.
Ha meg is valósítható,biztos hogy nem a sufniból előkerülő kacatokból fogják megépíteni.Szerintem lehetséges,de gondolom te nem vagy zseni vagy tudós,vagy valami hasonló.Másodszor pedig nem biztos hogy variálhatnál a múltban.Több paradoxon is kizárja.Például lehet hogy a múltban való tevékenységednek köszönhetően a jövőben nem fogsz elindulni a múltba így meg sem érkezhetsz(Ehhez elég lehet az ha egyszerűen megérkezel)
Vagy ott van a pillangó hatás:ki tudja mi lesz a következménye annak ha megérkezel a múltba?Lehet a változás kisebb vagy nagyobb,de biztosan nem ugyanolyan lesz a világ(a jelen ahonnan indulsz)mint volt,lehet hogy károdra.Ez csak egy rövidke szemléltetés,de biztos vagyok benne hogy csak úgy nem fogsz időgépet építeni.
Szerintem keres rá arra a könyvre aminek ez a címe: Hogyan építsünk időgépet? (Paul Davies)
Könnyű kis olvasmányos könyv az alapokról. Mondjuk a szerző eljut oda a legtöbb megoldásnál, hogy végtelen sok, vagy ember számára kivitelezhetetlen mennyiségű energia kellene hozzá. és akkor még nem biztos, hogy nem atomonként vagy kisebb darabokban jutna át a kedves utazó. :)
De ne legyünk kishitűek, nemrégiben Dr. Whiteman kifejtett egy elméletet, ami ugyan nem időutazásról szól, csak arról miként lehet nem is olyan sok energiával egy űrhajót tér meghajtó segítségével akár 10c sebességre gyorsítani. Na már most fenti könnyebben konkrétan le van írva, hogy ha sikerülne egy a fénysebességgel közlekedni vagy egy féreglyuk két végét egymáshoz közel hozni, akkor már is van időgép.
A titkos kísértletek azért titkosak, mert még senki nem írt belőlük könyvet. Az egyik legbiztosabb módja, hogy tudd valakiről, hogy hazudik, az éppen az, ha az illető szupertitkos katonai kísérletekről áll neki hadoválni, neadjisten könyvet írni. Ha a könyvet a megjelenése után 3 nappal leveszik a polcokról, az illetőt meg elviszi az FBI, akkor lehet, hogy igazat írt, de az önjelölt prédikátoroknak jellemzően nem kell ettől tartaniuk.
Az időutazás egyébként csak a jövőbe lehetséges, a múltba nem. Ennek oka és módja le van írva, az alábbi cikkben. Ha sikerül megépítened, légyszi vigyél el egy körre. ;)
Javasolni fogom a moderátoroknak, hogy hozzanak létre egy "Futurológia" kategóriát. és az ilyen kérdéseket költöztessék át oda. Semmi keresnivalójuk a tudomány rovatban.
Barátom, még egy mozigép építéséhez sincs kellő ismereted, akkor tudnád, hogy időgép nincs. Az amerikaiaknak se. Később se. A részletekre nem érdemes kitérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!