Kéne egy reál témakőrében olyan játék amit lehet könnyen közösségben játszani. A reál alatt értem a matekot példának. Valakinek egy jó ötlete?
Egy példa:
Kényelmese körbe ülünk, arccal a kör közepe felé, és egy ceruzát adunk körbe. Aki átadja "egyenes" vagy "keresztbe" szót mondja. Az újaknak, amikor rájuk kerül a sor, a megfigyelés alapján meg kell próbálni, jót mondani. Ha sikerül akkor a többiek helyeselnek: ha nem, akkor kijavítják kórusban, hogy melyik lett volna a helyes "szó". (Persze lehet, hogy véletlenül mondott jót, majd a következő körben kiderül, hogy felfogta-e valóban a szabályt.)
Mi lehet a "szabály"? Mikor, melyiket kell mondani?
Ez nem kifejezetten reálos játék, de csoportban játszható, és belevihető egy kicsi matek vagy akármi. Ha akarjuk.
Annyi szék kell, ahányan vannak, ezeket körbe rakjuk úgy, hogy mind befelé néz, viszonylag közel egymáshoz. Az egyik szék üres, az egyik ember a kör közepén áll. A játék úgy indul, hogy az üres szék bal oldali szomjédja (legyen Aladár) átül az üres székre azzal a felkiáltással, hogy "ez az én székem". Ekkor Aladár eredeti széke felszabadul, erre meg Béla (az immár üres szék bal oldali szomszédja) ül át ugyanezzel a felkiáltással. A harmadik székre senki nem ül át, hanem annak szomszédja Cecil annyit mond, hogy "ez itt XY széke" - ezzel megnevez egy játékost, mondjuk Károlyt (azaz: "ez itt Károly széke"). Károly ekkor feláll, és átmegy a székhez. A kör közepén álló játékosnak ekkor résen kell lennie, mert most van lehetősége leülni. Károly bal szomszédja (Levente) ugyanis - ahogy a játék elején Aladár - gyorsan át kell hogy ugorjon Károly üresen hagyott székére "ez az én székem" felkiáltással. Ha nem elég gyors, akkor a középen álló ember lecsap a székére. Levente eredeti székét pedig Levente szomszédja, Mari támadja le, ezután Cecilhez hasonlóan Mari eredeti székének szomszédja, Nóri hív egy embert. Tehát mindig két székre ugranak át a szomszédok, és a harmadik szék szomszédja nevez meg egy új embert, ahogy az előbb Cecil hívta Károlyt.
Hogyan ülhet le a középen álló ember?
- Ha valaki nem ugrik át időben a szomszéd székre, vagy nem kiáltja hozzá, hogy "ez az én székem", akkor hibázik, és a középen állóval helyet cserél. (Illetve lehet, hogy úgy elaludt, hogy a középen álló elfoglalta már a székét. A középen állónak semmit nem kell kiabálnia, csak meg kell próbálnia elfoglalni a felszabadult helyet, azaz Károlyét, vagy annak szomszédját.) Ha nem tudta elfoglalni a széket, esetleg meg se kísérelte, akkor addig megy az ugrás-ugrás-hívás sorozat, amíg a középen ülő le nem ült.
- Ha a harmadik ember (Cecil illetve Nóri) megnevezés helyett átugrik a szomszéd székre, akkor hibázik és helyet cserél a középen állóval.
- Akárkit megnevezhet Cecil és Nóri, kivéve a körben álló személyt és magát. Ha őt vagy magát nevezi meg, akkor hibázott, és megy a helycsere. (Akármennyi ideje lehet Ceciléknek, erre nincs szabály, de ha sok a gondolkodás, akkor lehet kiszabni időkorlátot.)
Helycsere után a játék újra indul az aktuális üres helytől, azaz elhangzik két "ez az én székem" és történik két átugrás, valamint a harmadik ember hív valakit. És így tovább.
Hogy jön ide a reál. Mint minden hasonló játék, ez is játszható, sőt érdekesebb "álnevekkel". Azaz nem Gézát meg Bélát mondunk, hanem mindenki felvesz egy álnevet, ami valami témakörbe illik (pl gyümölcsök, autómárkák... vagy épp matekos kifejezések, mint szinusz, prímszám, halmaz, stb.) Ekkor nem Károlyt kell hívni, hanem mondjuk pít vagy parabolát, és ez akkor igazán izgalmas, ha már elfelejtettük, hogy a középen álló személynek mi is volt a neve. (Nálunk így többször is hívták a középen álló személyt.) Hát kb. ennyi. (Fontos: nem a székekhez tartoznak a nevek, hanem az emberekhez.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!