Kiknek, melyik embercsoportnak van haszna az inflációból?
Akinek fix kamatozású hitele van, például az az ország, amelyik saját pénznemében fix kamatozású állampapírokban van az adóssága. De akkor sem az infláció jó neki, hanem az infláció MEGUGRÁSA, de csak akkor, ha nem jár a hitelesség elvesztésével.
De a lényeg inkább az, hogy a gazdaság nem nulla összegű játék, mint a kártya, hogy amit valaki veszít, azt a másik megnyeri. Olyan is van, amikor mindenki veszít, és az (erős) infláció ilyen. (Néhány jelentéktelen kivétellel).
Az előzővel nem értek egyet.
-Nyilvánvaló, hogy a spekulációhoz az kell, hogy változzanak az árak.
-Ez infláció nélkül is bekövetkezhet, hogy egyes dolgoknak emelkedik, másnak meg csökken az ára.
Tehát egy-egy konkrét dolog áremelkedésére spekuláni, nem ugyanaz, mint inflációra spekulálni. Utóbbira nem is lehet, mármint nyereségesen, csak a minimális veszteség lehet a cél.
Előzőnek: a társadalom szerveződik, nem szervezi senki, sőt hatékonyan nem is lehet. A szocializmusban próbálkoztak az úgynevezett tervgazdasággal (eleinte központilag tervezték mindennek az árát, a termelési volumenét, stb.), de gigantikus apparátussal is állandóan kudarcos volt a dolog, így aztán a Kádár-korban már nem gondolták ezt ilyen szinten tervezhetőnek a gazdaságot. Az "új gazdasági mechanizmus" viszont hosszú távon nem a kommunizmushoz, hanem a kapitalizmus visszajöveteléhez vezetett volna.
A válságra jó és egyszerű példa bármelyik buborék kialakulása. Egy idő után mindenki csak azért vesz, mert drágul - aztán utána ugyanezért ad is el mindenki.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!