Akik értenek a kémiához, tudnátok kísérletekhez ötleteket adni?
Ha mindenkinek ilyen anyukája volna, nem lennének pszichopaták.
A magam részéről hozzájárulok a dologhoz egy kevés ezüst-nitrát oldattal, amit ha sós vízhez kever, szép fehér csapadék válik ki. (De előtte azért kipróbálom...)
Az a baj, hogy most nekem se jut esszembe olyan kísérlet, amihez nem kell sav, lúg vagy tűz, vagy hasonló veszélyforrás.
Megpróbálok én is gondolkodni minél több ilyen kísérleten.
Például érdekes és szórakoztató is lehet ha egy tojást beleraktok 1-2 napra 1 pohár ecetbe. A tojás kemény héját az ecetsav lemarja és csak egy puha szerves átereszhő hártya, amit lehet óvatosan nyomkodni, és sztem tök vicces :)
Illetve érdekes a vöröskáposzta-indikátor. Vöröskáposztából pár nagyobb szép levelet összevágsz, és 2-3 forró vizet öntesz rá, majd kicsit hagyod ázni. Ha rá is segítesz (nyomkodod kicsit, hogy a leve jól kijöjjön), akkor egy szép élénk lila színed lesz, amivel a savvasságot-lúgosságot lehet vizsgálni.
Egymás mellé teszel 5 kisebb poharat/kémcsövet, és szép sorban háztartási sósav, aztán 1:1-ben hígított ecet, víz, szappanos lé, és végül mondjuk mosóporos lé. Ebben sorrendben csökken az oldatok savassága, és a színe is így fog változni: savas közegben piros, semlegesben lila, lúgosban zöld lesz.
Főzz egy nagyon erős fekete teát, hogy jó sötét legyen! Ha ebbe citromlevet öntesz, kivilágosodik a tea. (Ugyanis a tea sav-bázis indikátor).
Ugyanezt csináld meg főtt vöröskáposzta levével, ez is színt fog váltani. [ http://www.youtube.com/watch?v=TRTXRRIX-zk ]
Aztán ott van a már klasszikus diétás kóla (Diet Coke, Cola Light) - Mentos reakció. (Bár ez nem egyszerű kémiai reakció, hiszen fizikai jelenségeket is használ [ [link] ] szerintem egy 6 éves erre nem fog rájönni :-) )
Ha már vöröskáposztád van, akkor lehet csinálni kémiai jojót.
Szódabikarbóna, étolaj, ételecet, vöröskáposztalé, két pohár fog kelleni. Egy magasabb pohár aljára terítjük szét a sütőport, majd óvatosan étolajat rétegezünk rá, úgy a pohár 3/4-ig. A másik pohárban az ecetsavat megszínezzük a káposztalével. Ezt követően ecetsavcseppeket juttatunk az olajba.
Az ételecet az olajnál lényegesen nagyobb sűrűségű, így lassan, kis gömbök formájában elkezd süllyedni a pohárba. Az edény aljára érve az ecetsav reakcióba lép a sütőporral és szén-dioxidot fejleszt. A fejlődő gáz megemeli a cseppeket, felviszi az olaj tetejéig. A gáz itt távozik az edényből, az ecetcsepp pedig megint elindul lefelé. A színezés határása pedig jól látjuk a jelenséget.
Most hirtelen ezek jutottak eszembe, illetve még egy könyv, amit tudok ajánlani, és tele van hasonló érdekes kísérletekkel :)
Csinálhat melegen telített oldat átkristályosítását is, bár ez is fizikai kísérlet inkább. Vagyis meleg vízbe (elég az ami a csapból folyik) annyi sót tesz, hogy keverés mellett se oldódjon fel, azaz maradjon az alján. Ebbe aztán felülről belógat egy cérnát, valahogy így:
Mindezt berakja a hűtőbe, és egy idő után (kb egy nap) sókristály nő a cérnára.
Szia :)
Egyetértek az első válaszolóval, és gratulálok a gyermekeidhez való hozzáállásodhoz. :)
Sok jó ötletet írtak már előttem, plusz én amúgy sem vagyok kémiazseni, inkább csak egyszerű dolgokat tudok. De ezeknél is azt javaslom, hogy - legalábbis az első alkalmakkor - ne hagyd magára a fiadat; végezzétek együtt a kísérleteket, szerintem ez számodra is jó buli lesz. :D
Aztán később már elboldogulhat egyedül is az útmutatód alapján, ha elég ügyes; és persze minden alkalommal emlékeztesd arra, hogy ne kóstolja meg az anyagokat (kivéve a teljesen veszélyteleneket).
Egyszerű kémiai változásokat is megfigyeltethetsz a kisfiúval, pl. folyadékok vagy szilárd anyagok oldódását vízben vagy más folyadékban (só, cukor, különböző színű és sűrűségű szörpök stb.); készíthettek különböző töménységű oldatokat.
Megnézhetitek, hideg vagy forró vízben oldódnak-e hamarabb az anyagok, ill. hogy keveréssel vagy anélkül hogyan zajlanak a folyamatok.
Készítsetek oldatot vízből és kék tintából, az edénybe rakjatok egy szál fehér szegfűt; a szirmok el fognak színeződni (ez hosszabb időt vesz igénybe).
Kicsi edényekbe töltsetek vizet, öntsetek hozzá egy kis ecetet; rakjatok bele egy-egy színes növényi részt (virágszirmok, lilakáposzta leveléből egy pici darab, lilahagymából egy karika stb.), majd fedjétek le az edényeket. Rövid idő alatt elszíneződnek majd a savas kémhatás miatt. (Érdemes naponta többször megnézni, hol tart a folyamat.)
Ez fizikai változás, nem kémiai, de érdekes: Tegyetek jégkockákat különböző hőmérsékletű vízbe, figyeljétek az olvadás folyamatát. (Látványosabb, ha szörppel vagy más anyaggal színezett vizet fagyasztasz le jégkockának.)
Ja, és még egy: karácsonyra (vagy bármikor máskor) süssetek libát vagy kacsát (vagy amit szerettek), a lényeg, hogy legyen hozzá párolt káposzta. :D
Főzéskor is megfigyelhető az elszíneződés (nagyon gyors, látványos; az ecetet ki ne felejtsd belőle :D ); majd ha elfogyott, öntsetek egy kis mosogatószeres vizet a lábasba, szintén elszíneződik.
Üdv. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!