Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől függ hogy egyes emberek...

Mitől függ hogy egyes emberek büdösnek találnak egy parfümöt mások pedig jó illatúnak?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, hogy vannak illatok amik tetszenek, és vannak amik nem, ezt mi befolyásolja?

2012. okt. 25. 16:36
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Valamiféle belső indíttatás. Ezt hívjuk a köznyelvben ízlésnek. Nekem pl már 10 évesen is jobban tetszettek anyukám citrusosabb, vizesebb, légiesebb illatai, amiben van egy kis csavar mint az édes, egysíkú (tömeg) illatok. Most 26 vagyok és ez a mai napig nem változott.
2012. okt. 25. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Tanult folyamat. Attól függ, hogy egyes illatok által keltett ingerület milyen területekhez fut be. Ha az kellemes emlékekhez kapcsolódik, az illatot kellemesnek fogjuk érezni, ha kellemetlenhez, akkor kellemetlennek.
2012. okt. 26. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ment a zöld kéz mindkettőtöknek.
2012. okt. 27. 01:34
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez semmiképp nem tanult folyamat. Ugyanolyan ösztönös, esetleg öröklött dolog, hogy valaki pl édes, más pedig sós szájú lesz. Nem feltétlenül kell hozzá társítani valamit. Kinek ez, kinek az jön be. Erre mondják, hogy HAJLAM. Tanult folyamat az más: ha pl egyszer megcsípett egy darázs és az nagyon rossz volt nekem, a későbbiekben nagy ívben kerülni fogom őket. Ha pedig megkörnyékez az egyik, akkor beindul nálam a (TANULT) vészreakció. Vagyis kivált egy feltételes reflexet. Az ízlés kialakulás pedig nem ilyen.
2012. okt. 27. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Valóban részt vehet benne a genetika is, de nem hiszem, hogy minden illat reakciója le lenne kódolva már a génekben, ráadásul a tanulás ezt felül is tudja írni. Személyes példám a kapribogyó esete. Amikor először találkoztam vele, kellemes illata volt. Miután ettem belőle párat, rájöttem, hogy szörnyű íze van. Ettől kezdve az illata is kellemetlenné vált. Ugyanígy, az olajbogyó illatának megítélése is erős korrelációt mutatott nálam mindig azzal, hogy éppen kedvelem-e vagy sem. Vagy például a gyros illata mindaddig eléggé semleges volt számomra, amíg rá nem jöttem hogy finom, majd miután egy rosszabb helyen adtak egy olyat, amitől aztán négy órát szenvedtem, hirtelen kellemetlenné vált. Az alkohol illata is mindaddig kellemetlen (kódolt dolog) az ember számára, amíg rá nem jön a kellemes hatására(tanult folyamat). Utána már szívesen szagolgatjuk a pálinkát, mondván, hogy milyen kellemes illata van. Szagoltasd meg a pálinkát egy kisgyerekkel! Ha már a parfümökről van szó, hadd éljek még egy személyes példával. Gimnáziumi nagy plátói szerelmem parfümének az illatát a mai napig ha megérzem valakin, vagy akár ahhoz hasonlót, már olvadozom. Tisztán emlékszem arra, hogy az az illat előtte teljesen semleges volt a számomra.


Szóval szerintem ahogy halad előre az ember a korban, az esetlegesen kódolt dolgok helyét egyre inkább átveszik a tanultak, és ebben az illatok megítélése sem kivétel. Az ember agya alapvetően a tanulásra van beállítva, így nekünk nem szükséges az, hogy genetikailag kódolva meg tudjuk állapítani illat alapján, hogy mi jó nekünk, mert ezt majd amúgy is megtanuljuk. Evolúciós szempontból véleményem szerint teljesen semleges az, hogy születésünktől kezdve megítéljük az illatokat, így az évezredek során biztosan megkopott ez a képességünk. Nem mondom, hogy nincs jelen, de szerintem nem ez a domináns.

2012. okt. 28. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!