Vízszintes -függőleges? A lenti híd linkje kapcsán ismét eszembe ötlött egy "elmebetegség" amit már nyilván más is boncolgatott de itt a topikban nem találtam.
Arról van szó, hogy ha egyenest akarunk rajzolni egy papírlapra ami az asztalon előttünk hever, sehogyan sem fog menni...
Erre az általun egyenesnek vélt vonalra - tételezzük fel, hogy ő a vízszintes - ha merőlegest állítunk csak ahhoz a ponthoz képest lesz az ahonnan az kiindul a szakaszra már nem.
Vagyis ami a föld forgástengelyére merőleges az soha sem lesz vízszintes ami már egy paradoxon is egyben ha jól gondolom.
Ez abból következik, hogy az egyenesünk nem vízszintes hanem horizontális ugye? Vagyis a földön egy egyenest csak a körérintővel párhuzamosan tudnánk húzni egy adott ponton. (természetesen végtelen számú ilyen pont van) A vízszintes cáfolására elég megnéznünk pl. a Balatont a partról nézve a másik part irányában. A víztükör horizontális, követi a föd görbületét ami nem vízszintes.
A linken a 32,5Km hosszú híd esetében ez teljesen alátámasztható, ott a függőleges tagok már szöget zárnak be egymással - vízszintes híd esetén ugye ezek párhuzamosak lennének egymással - amiből az következik, hogy az általunk vélt vízszintes az egy "körív darab", bár mekkora is legyen a hossza.
Íme a Donghai híd:
Elképzelhető tehát, hogy a számításaink, méréseink ez irányban kissé pontatlanok??
Elnézést, ha kissé fárasztóra sikeredett az eszmefuttatásom, de azért szeretnék véleményeket olvasni az alapkérdésről:-))
Kedves Alex J.!
Én kérdésemben az egyenes valódiságára próbáltam rákérdezni matematikai és geometriai szempontokból és erre linkeltem be a hidat is mint eklatáns példát a "nem egyenes"-re.
Sajnálom, ha nem voltam egyértelmű, viszont a válaszok nagyszerűsége folytán már sokkal világosabban látok.
"És ha számítógéppel rajzolunk egy egyenest? Az mennyire tekinthető tökéletes egyenesnek?"
A képernyőn található egyenes egyáltalán nem tekinthető tökéletes egyenesnek. A képernyő ugyanis képpontokból rakja össze a képet, az egyenes tehát inkább egy lépcsőre hasonlít. A nyomtatott egyenes sem tökéletes, hiszen azokkal a hátrányokkal küzd, mint a kézzel rajzolt.
Viszont a számítógép képes arra, hogy az egyenest tökéletesként "képzelje el", ha számításokat kell végezni vele, akkor ideális lesz az egyenes. Az egyes pontok koordinátáit ugyanis a számítógép - az általa ismert számtartományon belül - képes kellő pontossággal kiszámolni, így olyan "egyenes-modellt" alkot, ami még nagyon precíz számítások esetén is egyezik az elméleti modellel. Az viszont, hogy mit rajzol és nyomtat a számítógép, már a megjelenítés képességeitől függ, amik lényegesen rosszabbak, mint a gép számítási képessége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!