Érdekelne a véleményetek, okfejtésetek. Mit gondoltok?
A suliban anno azt tanították, hogy egy vonal végtelen számú pontok összessége.
Ha húzok egy vonalat pl. legyen ez A és B pontok között egy 2cm egyenes.
(Egyenest persze ha meggörbülök sem tudok húzni, de ez egy másik kérdés)
Ez a 2cm-es egyenes a tanultak alapján végtelen számú pontok összessége ugye?
Alá húzok egy másik egyenest C é D pontok között ami pontosan az előző szakasz duplája vagyis 4 cm.
A fenti logikát követve ez akkor 2x végtelen számú pontok összessége nem?
Mekkora is akkor az a végtelen??
Nagy matekosok ne kövezzetek meg tudom, hogy ezeknek a pontoknak nincs kiterjedése ezért a méretük sem definiálható.
Ennek ellenére mégis érdekelne mit is gondoltok erről. Szerintetek hol a hiba?
nem nagyon értem a problémád, talán a végtelen fogalmával nem vagy tisztában?
a végtelen az nem egy konkrét szám. csak azt azt jelenti, hogy egy nagyon nagy szám. ezért
végtelen=végtelen*2
végtelen=végtelen*végtelen
sőt,
végtelen=végtelen/2
végtelen=gyök(végtelen)
Ezt én mind értem amit írtál mindössze én a "végtelen számú pontok összessége" gondolatsor logikáját próbálnám megérteni
Nyilván ez csak elméleti alap amit a gyakorlatban kifejezni nem lehet...jól gondolom?
Miután nincs az a szám amihez ne lehetne még 1-et hozzáadni a végtelen + 1 az is végtelen ilyen módon igaz?
Vagyis értelmezhetetlen.
Igen értelek és ebből még az a paradoxon (mert szerintem az) is adódik ha felezgetünk, hogy pl. elindulsz a kapu felé de sosem érsz oda.
Megmagyarázom, hogy gondolom.
A kapu mondjuk 10 m-re van tőled, először megteszed az út felét 5 m-t, majd annak a felét és ismét annak a felét...ebből az következik, hogy sosem leszel ott, mert nem érheted el a nullát.
A végtelennel ellenkező értelmű megközelítés nem?
gondolom erre a "paradoxonra" gondolsz: [link]
ez viszont csak egy trükkös agytorna. nyilván ha mindig csak felezgeted a távolságot, akkor elméletben nem jutsz el a kapuig (vagy a végtelenben jutsz el oda, ahogy tetszik, tökmind1).
Nem, nem erre gondoltam ezt eddig nem ismertem de számomra nagyon érdekes olvasmány amit linkeltél.
Köszi!
Az a baj, hogy sokan a végtelent számként próbálják felfogni, mint az 5-öt meg a 10-et, amihez hozzá lehet adni és akkor nagyobb lesz. Vagy kivonni és akkor kisebb.
Azonban a végtelen nem szám, hanem fogalom, mint például a szépség. Nem egy bazinagy számot jelöl, mondjuk egy 1-est és utána annyi nullát ahány atom van az univerzumban. Nem. Az egy sima szám volna, jó nagy, de ugyanolyan, mint az 5 meg a 10.
A végtelen azt jelenti, hogy "nem egy szám, hanem valami, aminek sehol sincs vége, aminél nincs nagyobb, amit emiatt nem lehet megnövelni se szorzással, se hozzáadással, és osztással vagy kivonással nem lehet csökkenteni".
Például képzelj el egy lepedőt. Az osztás olyan művelet, mint ha ezt félbehajtanád, muszáj hogy legyen valamiféle véges értéke a dolognak. A végtelennek nincs vége, ezért nem tudod félbehajtani. Vagy ha tudnád, a két fél is önmagában végtelen lenne.
Vagy képzeld el, hogy van egy végtelen szobád, amiben négyzet alakú járólapok vannak. Ezek száma nyilván végtelen. Bármerre indulsz a szobában, sose lesz vége, akkor se, ha egy egyenesen haladsz.
Tegyük fel, hogy mostantól sakktábal mintás a járólap, és te csak feketére léphetsz. Kevesebb lett így a számodra elérhető járólapok száma? Nem, hiszen továbbra is végtelen. Igaz, hogy az egyes járólapok határoltak, de ha összetolnánk a feketéket egymás mellé, ugyanolyan végtelen szobát kapnánk, mint amilyen eredetileg volt. Pedig csak a lapok fele van meg. A sakktáblamintás szobában ugyanúgy végtelen sokáig haladhatsz, az összes járólap is végtelen és a fekete járólap is végtelen, ezek terülte is végtelen.
Igen, értem az okfejtésed a sakktáblás nagyon jó, ebből az egészből én azt szűröm le, hogy a végtelen -mint fogalom természetesen - egy olyan "valami" ami meghaladja az emberi agy befogadó képességét mert ugye az véges:-))
Vagyis vannak dolgok amiket nem igazán tudunk megmagyarázni, noha létezik és valamilyen formában érzékeljük is ill. hatással is lehet ránk.
Természetesen adódik a kérdés: ha megvan a végtelen határa - ami nem létezhet - akkor mi van azon túl:-)))
Talán egy körforgás amiből nem tudunk kilépni csak jóval több intelligencia birtokában...
Induljunk visszafelé. Sokféle végtelen van, és annak sokféle jelentése. Azt is mondhatnám, végtelen sokféle végtelen van. Ezekkel kitűnően lehet dolgozni, végtelen sokféle dolgot lehet felfedezni a segítségükkel.
Végtelen sok pont van egy egyenesen, és végtelen sok a síkon, de ezek nem ugyanazok a végtelenek. Végtelen sok egész szám van, végtelen sok törtszám van, és ezek ugyanazok a végtelen, bármilyen nehezen hihető. És végtelen sok irracionális szám van azok meg sokkal többen vannak, az már megint egy másik végtelen.
Ez mind szép és jó, de akkor hogy a fenébe lehet ezt értelmezni, megfogni, a valóságos tapasztalatainkba illeszteni?
Nagyon nehezen, csak a gondolkodás egy új szintén, egy újabb absztrakcióval. Aki azt mondja, hogy ez egy könnyű dolog, gyakorlatilag nincs fogalma a végtelen természetéről. Ismeri néhány tulajdonságát, de magát a fogalmat nem.
A matematika a valóságos dolgok tapasztalásából keletkezett. Amíg csak össze kellett számolni, hány vaddisznót ejtettünk, könnyű volt. Amikor már osztani kellett, számon tartani, mi marad télre, ki kellett találni a műveleteket. Ez még közvetlenül a tapasztaláson alapult. De kiderült, hogy a matematikában egymásra épülő szabályokat lehet gyártani, és ha ügyelünk arra, hogy beleilleszkedjenek a korábbi szabályok, meg a mindennapi tapasztalat, akkor olyan dolgokat is kitalálhatunk, aminek nincs nyilvánvaló jelentése, tapasztalása. Aztán kialakult a matematikának nevezett önálló rendszer, a maga sok területével (algebra, geometria, analízis, függvényrendszerek, stb.). És most már az a kérdés, az élet bonyolult jelenségei, amiket nem értünk, ráhúzhatók-e valamilyen matematikai fogalomra, mert ha igen, meg fogjuk érteni a matematika segítségével. Ez a terület az alkalmazott matematika, azon belül a modellalkotás.
Itt jön be a végtelen. Számláltak, számláltak, és furcsaságokat tapasztaltak. Nem lehet abbahagyni a számokhoz való hozzáadást, amit kapunk újra szám. Elkezdünk darabolni, látjuk hogy egyre kisebb lesz, szinte már semmi, de még mindig darabolhatunk. Nemcsak egyre közelebb kerülünk a semmihez, de egyre több darab lesz. Ekkor bevezettek egy új fogalmat, a végtelent, hátha az addigi matematikai szabályokat alkalmazni lehet rá is. De nem volt olyan jelentése, mint a háromnak például. Viszont néhány különlegességtől eltekintve, ugyanúgy lehetett számolni vele. Például észrevették, hogy egy sorozat (mondjuk az előbbi daraboké) végtelen számú elemből áll, de egy képzeletbeli értékhez egyre közeledik, viszont soha nem lesz akkora, csak egyre kisebb távolságban van. És sorozatokat össze lehet adni. Ha a végtelennel - ebben az esetben!!! - úgy dolgozunk, mint egy számmal, akkor igen. Sőt, kijön, hogy a határérték, amihez a két sorozat külön külön közelített, szintén összeadódik. Ezt meg lehet csinálni négyzetekkel, kockákkal, más alakzatokkal is. Ezekből is végteln számú gyártható úgy, hogy mondjuk mindig beleférnek egy másik hasonló alakzatba, minden ponton egyre közelebb kerülnek hozzá, de soha nem lesznek azonosak vele.
A kérdésben szereplő egyenes darabban (mert a két centis nem egyenes, csak véges darabja) végtelen sok pont van. A kétszer akkora darabban is. Végtelen meg végtelen az végtelen. Ez az eltérés a sok hasonlóság mellett a véges számoktól. De vegyünk egy képzeletbeli igazi végtelen egyenest. Végtelen sok pontja van. De ha beskálázzuk, és csak minden egésszel jelzett pontot veszünk, az is végtelen. Ha hozzávesszük az összes olyan pontot, amit tört számmal ki tudunk fejezni, az is végtelen. De mégis kevesebb végtelen, mint az összes pont.
Honnan tudjuk? Összehasonlítással. Veszünk két végtelent. Az elsőből veszünk egy elemet, keresünk hozzá párt a másodikból. Ezt addig csináljuk, míg az egyik elfogy. Megnézzük, mi maradt a másikban.
Vegyük az egész számokat, és az összes létező törtszámot. Melyik több? A törteket rendezzük nagyság szerint sorba. Ezt megtehetjük, hiszen két tört közül az a nagyobb, ahol - közös nevezőre hozva őket - a számlálóban nagyobb szám áll. Így tehát minden törtről meg tudjuk mondani, melyik másik kettő között van. Az így kapott sorozat elemeihez rendeljük hozzá azt az egész számot, ahányadik a sorban. Így minden törthöz meg tudjuk mondani, hogy melyik egész szám tartozik hozzá, vagyis nincs több tört, mint egész szám. És kevesebb? ha volna egy egész szám, amihez nincs tört, mondjuk az N ilyen, akkor vesszük a 2*N/N számot, ez tört, ezért benne kell lennie a törtes csoportban. Így megállapíthatjuk - bármennyire is ellenkezik a szemléletünkkel - hogy az egész számok és a törtszámok azonos mennyiségű végtelen sokan vannak, azt mondjuk, a számosságuk azonos. Ha az egészeket a valós számokkal (az egyenes összes pontjával) akarnánk összehasonlítani, ki lehet mutatni hasonló technikával, hogy mindig akad olyan valós szám, aminek nincs párja az egészek között. Ezért a valós számok végtelenje nagyobb, azaz a számosságuk nagyobb.
Talán látható volt a végtelen kialakulásának története, és az, hogyan is lehet (és kell) velük számolni. De azt gondolni, hogy ennek a megértése könnyű, igen nagy tévedés.
Kedves Utolsó!
Nagyon érdekes volt számomra a végtelennel kapcsolatos fejtegetésed, egyben fűszerezve egy komoly történeti áttekintéssel.
Ha jól szűrtem le a lényeget a sokféle végtelen - elméletileg - egy azon tőről fakad, vagyis matematikailag egybevágóak, de egyformák is lehetnek.
Ha vesszük mondjuk a példámban szereplő bármelyik szakasz felét az ugye 2 egyforma darabból, szakaszból áll. Ezen szakaszokban is egyenként végtelen számú pont található ami azonos (lehet) az eredeti - teljes - szakaszban található pontok számával, hiszen az is végtelen.
A jelentése is sokféle lehet, igen mert ha azt mondjuk pl., hogy 2 párhuzamos egyenes a végtelenben találkozik az is egyfajta megközelítése a végtelen fogalmának de már nem a pontok összessége által elért - számított ill. kalkulált - mennyiség a lényeg hanem amikor a 2 egyenes már nem párhuzamos mert csak ott találkozhatnak de akkor meg már ne párhuzamosak....
Szóval ennél a témánál a racionalitást ki kell olykor kapcsolni szerintem, hogy tovább tudjunk lépni...de igazolni nagyon nehéz pont sokfélesége és a látszólagos értelmetlensége, vagy pontatlansága miatt. Látszólagosan ugye mert számolni tudunk vele:-)
Az okfejtésed végén levezetted, hogy léteznek olyan valós számok (kimutathatóak) melyeknek nincs párjuk az egészek között "Ezért a valós számok végtelenje nagyobb, azaz a számosságuk nagyobb."....nem kicsit megdöbbentő ha belegondolok.
Köszönöm az értékes hozzászólásod!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!