A tudományok fejlődése többet ártott vagy használt az emberiségnek?
Sziasztok! 23 éves vagyok, és egy ismerősömmel pár napja azt a témát boncolgattuk, hogy bizonyos korokban jobb volt-e az élet -gyerekcipőben járó tudományokkal- mint a mostani élet?
Vegyünk egy példát: autó vs. lovaskocsi.
Az embereknek attól nagyobb problémájuk sose volt, hogy hogyan jussanak el a szomszédos faluba. Rengeteg embernek volt lova, még a gazdáknak is, és bőven beérték a lovaskocsi nyújtotta lehetőségekkel. Nem idegeskedtek 435 Ft-os benzinen, nem kellett attól félni, hogy milliós kár keletkezik a szekérben, és kevesebben haltak meg megbokrosodott lovak miatt, mint autóbalesetben. Tehát, a gépkocsi elterjedésével én úgy látom, rengeteg a közlekedési baleset, többen halnak meg, és még a jogsiszerzés se 2000 Ft. Bezzeg akkor, egy paraszt ember is tudott lovasszekeret irányítani.
Aztán itt van a közüzemi számlák és lakásprobléma.
Régebben az emberek felvertek egy jurtát, vagy építettek egy viskót, a tehetősebbeknek volt egy kis faházuk, benne begyújtott, hangulatos kandallóval, az asztalon egy kis erdei ehető növények, kenyér. Nem aggódott senki se 15 ezer forintos gázszámlán, vagy villanyszámlán. Nem számolgatták a befizetendő csekkeket, csak hazajött a gazda, lerakta a fejszét, bement a kunyhójába, huncutkodott egyet az asszonyával, és másnap ment a dolgára, vagy szépítgette a házát. Tehát, nem volt napi téma a csekkek, vagy nem aggódtak azon, hogy nem lesz villany, vagy víz.
Itt van például az élelmiszer-árak:
Ma már egyre szarabbak a kaják, sok bennük a szénhidrát, hizlalnak, egészségtelenek, és több E betű van bennük, mint fontos alapanyagok. Akkoriban az ember vett egy kenyeret a piacon, megtöltötte borral a kupáját, maximum evett egy kis vaddisznóhúst, és elvolt magának. Ha kicsit jobban élt, megtermesztette magának a zöldségeket, meg halászott. Ma meg tömve vannak a polcok a százféle márkákkal, és mégis ott tartunk, hogy a termelők tönkremennek, ha nem emelik a liszt, húsok, tejtermékek árát. Ma már az ember kétszer is megnézi, mit vesz, melyik tejföl az olcsóbb, és hány gramm, stb.
Vagy például itt a számítógép. Modern, csúcs, trendi, okos, hasznos. Huha. Több száz évig megvoltak az emberek számítógép nélkül, és én szerintem a számítógép az emberi kapcsolatok rovására ment, az emberek már kevésbé olvasnak nyomtatott újságot, vagy írnak kézzel levelet. Nyilván hasznos fejlődés volt, de a tudománnyal együtt járt a hackerprogramok, bankszámla lecsapolása, emailek feltörése, vagy a csalók megjelenése, akik lehúzzák az embert pénzzel. Régebben maximum a lopás volt bűn, ma meg már nagy divat lett ezt csinálni.
A sort folytathatnám, a kérdés adott, olyan válaszokat várok, akik tudnak hasonló dolgokat mesélni, olyan találmányokat, vagy új tudományokat írni, melyek többet ártottak, mintsem használtak.
A kérdés nem is ostobaság.
A tudomány fejlődése pozitív megítélés alá szokott esni.
Ha Einstein nem lett volna, lehet, hogy még ma sem volna atombomba.
Vagy Newton, aki hatalmasat lendített a tudomány szekerén. Milyen világ lenne Newton nélkül? Lenne 2-3 birodalom és élnénk 4-500 millióan a földön?
A tudomány mindenképpen pozitív, illetve el sem lehet választani az embertől.
Na de a nagy ugrások? Fel vagyunk hozzá nőve?
inkább talán ez a kérdés...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!