Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mikor lesznek olyan robotjaink...

Mikor lesznek olyan robotjaink mint az en a robot cimu filmben? Egyaltalan lehetseges olyan robotokat csinalni?

Figyelt kérdés

2012. aug. 24. 18:08
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
De igen, volt, hogy a bíró sem tudta, kivel beszél, továbbá úgy tudom, léteznek a saját hibáikból is tanuló programok. Én az Avatar program elkészültére nagyjából úgy tekintem a dolgokat, meglesz a technikai felkészültség, onnan már erkölcs és közbiztonság kérdése.
2012. aug. 31. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim válasza:

„Egyáltalán lehetséges olyan robotokat csinálni?”


Nem. Legalábbis a mai technikai szinttel még nem.

Viszont a jövőben nagyon is valószínű. Alapvetően most leginkább az a baj, hogy nem létezik olyan gyors hardware, ami tudná futtatni a programot pl. egy laptop jó, hogyha egy csótány szintjét, megüti (és akkor még sokat mondtam) az első olyan gyors gép, pedig mint az emberi agy asszem csak 2014 körül készül el. Bár szerényen megjegyezném, hogy biológia dolgokat informatikai mértékegységre lebontani nem igazán praktikus dolog.


Jelenleg szilícium alapú processzoraink vannak, de már készülgetnek az azt leváltó technológiák pl. memristor. optikai tranzisztor, grafén, szilicén, biochip. Nekem az utóbbit a biochippet monták még nagyon ígéretesnek. Eléggé új keletű dolog és talán az egyetemeken bevezetett új szak a „molekuláris biológia” fog majd vele leginkább foglalkozni.


Igazi megoldást talán a kvantumszámítógépek jelentik majd. Jelentős különbségük a normál számítógépekkel ellentétben, hogy ezek nem lineárisan, hanem exponenciálisan gyorsabban tudnak majd számolni amellett az információt is qbit-ekben tárolja nem bit-ekben, ami jóval hatékonyabbá teszi. 5 db atomon (5 qbit-es rendszer) tudnak elvégezni egy olyan számítást, ami a 15-öt képes felbontani a prímtényezőinek a szorzatára 3*5=15. A probléma ezzel csak az, hogy nehéz növelni annak az atomoknak a számát, amin a számítást végzik ugyanis a dekoherencia közbe szól. A kvantumok nagyon érzékenyek a környező zajokra ezért azonnal szét tudnak esni viszont jó hír, hogy nem is kell őket a végtelenségig stabilan tartani ugyanis egy bizonyos stabilizálási szint felett már igénybe lehet venni a hibajavító algoritmusokat, amivel már működőképessé lehet tenni a kvantumszámítógépet. Egy 1024 qbit-es rendszer pedig már milliószor gyorsabb lenne, mint a Föld összes számítógépe együttvéve.


Öntanuló algoritmusok jelenleg is léteznek pl. ezeket neurális hálózatokkal szokták megoldani. Csak, hogy szóljak az agyad is egy nagy neurális hálózat és tudnak is „nagyjából” hasonlót csinálni mesterségesen is csakhogy nincs hardware, amin egy emberi agy méretű neurális hálót le tudnál futtatni. Csak apróbb dolgokat tudnak valós időben csinálni pl. egy számot felismerni egy 25X25 pixel széles képen. Egyébként, ha netán egyetemre is jössz (vagy nem tudom, hogy vagy-e) akkor pl. mérnök vagy prog infón pont ilyenekkel is fogsz majd foglalkozni.


Amúgy most is lehetne pl. a szuperszámítógépeken futtatni öntanuló algoritmusokat meg tudnánk is építeni olyat, ami 5-ször olyan gyors, mint az emberi agy csakhogy egy csúnya tévhit az, hogy maga a számítógép az, ami sokba kerülne. Jó persze az is sokba kerül, de leginkább az áram, amit elhasznál az sem éppen kevés…


A kvantumszámítógépek meg jelenleg valszeg éppen a küszöb szinten tartanak a nem éri meg és a megéri között. Van kereskedelmi forgalomban is [link]

256qbit-es gép 10 000 000$-ért és már vettek is belőle csak valszeg nagyon instabil lehet még, mert már 256qbit-nek is iszonyat gyorsnak kéne lenni + egy Nobel-díj is járna érte és kb. majdnem a kerék feltalálásával egyenértékű találmány lenne, mert segítségével nagyon gyorsan lehetne felfedezni új összetett anyagokat pl. egy 1000x1000x1000 atomnál a legmegfelelőbb variációt a fény energiává való alakításra (fotocella), de ez csak egy dolog a sok közül…


A másik dolog, amit még nem tudunk az az, hogy olyan energiaforrást csinálni mint ami a filmben van (hogy olyan sokat rohangál az android).A kémiai aksik nagyon gyorsan lemerülnek a kondezátorokról meg nem is beszéljünk viszont ezeknél is hamarosan lehetséges lesz egy bizonyos ugrás ugyanis elméletileg egy kémiai aksiba, ha nanoszálakat raknak akkor vagy 10-szer nagyobb lesz a kapacitása csak még nem gyártanak ilyeneket ipari méretekben.


Így is szerintem sokat beszéltem és még mennyit tudnák… Ha van valami csak kérdezz nyugodtan :)

2012. aug. 31. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Tévedtek, MI már létezik, ha nem is olyan szintű, mint amiről itt szó van.

Természetesen a USA ban és hadi eszköz. Titkos is nagyon, nem reklámozzák. Nézzétek csak meg pl. a robotrepülőkről szóló mendemondákat.

Mit gondoltok, az élet megállt az atombombánál? Annak már 70 méter hosszú a szakálla, olyan öreg.

Még nálunk is több cég foglalkozik vele.

Különböző robotok is vannak, célirányosan.

Teljesen intelligens robotra azonban eddig még nem volt szükség, mert az ember olcsóbb és milliárdszámra rendelkezésre áll.

2012. aug. 31. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 SargaRigo válasza:

Azt senki sem vonta kétségbe, hogy létezik MI! A kérdező arra volt kíváncsi, hogy a filmben szereplő robothoz hasonló jellegű MI létezik-e, létezhet-e.

A válasz szerintem, hogy jelen pillanatban, valószínűleg nem létezik!

Ellenben a felvetésemre senki sem reagált, hogy egy szabadon eresztett öntanuló rendszer hova fejlődhet! Mindenki azzal jön, hogy előbb csináljuk meg, aztán majd agyalunk az erkölcsön. Szerintem ez a lehető legrosszabb változat! Már a kezdet kezdetén kellenek biztosítékok arra, hogy nem fog "megvadulni". Sokan mondják, hogy kockázatot kell vállalni, de szerintem ez már nem a játék kategória, hogy kedvezőtlen esetben azt mondjuk "hát, nem jött be". Kedvezőtlen esetben esetleg valaki más mondja azt helyettünk (mert mi már nem tudjuk), hogy GAME OVER.

2012. szept. 1. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Kérdező004 válasza:
Valószínűleg:Egy ideig,úgy kb 20-30 évig nem hiszem hogy valószínű lenne.Példa a Jet-pack:már vannak prototipusok,de azokis csak 30s ideig tudnak repülni.Előbb fognak megépülni a Vertical tankok,a MECH-ek.
2012. szept. 1. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim válasza:
Természetesen nem lehetséges. Nehéz egy robotnak azt programozni, hogy csináljon magának új, az előbbiektől teljesen független parancsokat. Miért? Mert nem lehet egy olyan szoftvert előállítani ami NEM parancsokból épül fel. Megmondod neki, hogy csinálj egy új trükköt/parancsot amit Ő dönt el, hogy mi legyen. Ezt nem képes megtenni. Nem tudja, hogy mit tegyen, nem tudja, hogy hogyan készítse el a programot. Az ember képes így gondolkodni, te tudsz döntést hozni, a robot nem.
2012. szept. 1. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 SargaRigo válasza:
Ez azert igy nem teljesen igaz! Letezik peldaul az un. genetikus algoritmus, ami azt csinalja, hogy vegigprobalgat egy idoben sok-sok lehetseges variaciot, es feltetelekkel vizsgalja hogy az eredmeny "eletkepes"-e. Megfelelo kialakitassal ez tud onmagat valtoztato mukodokepes kodot letrehozni. Igaz, ehhez mar kellenek eroforrasok, foleg ha valos idoben gondolkodunk. Szoval nem lehetetlen a dolog, mar most sem. Szvsz.
2012. szept. 2. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
en szerintem is csak ido kerdese,a techinka iszonyat gyorsan fejlodik...
2012. szept. 2. 10:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!