Lehet a fénynél gyorsabban információt közvetíteni?
Einstein valami olyasmit mondott, hogy fénysebességgel vagy gyorsabban nem haladhat semmilyen tárgy.
De mi van akkor, ha veszek egy rudat. A rudat "meglököm", így a rúd egyik végéből a másik végbe az információ (meglökés vagyis mozgás itt az információ) azonnal átképződik. Tehát a rúd távolságban gyorsabban terjed az információ mint a fény, mivel a fénynek időre van szűksége az út megtételéhez.
Egy két ötlet a problémához: 1. Einstein azt mondta TÁRGY nem haladhat fénysebességgel vagy gyorsabban. Információ terjedhet?
2. A testek csak elméletben merev testek, gyakorlatban rugalmasan illetve képlékenyen alakváltoznak. Tehát a rúdban a lökés hatása csak az anyagra jellemző hangsebességgel halad?
Túl sok idő mire a "rúd" nyugalomba helyezkedik és ujabb adag infót lehet rajta küldeni.
A fénynél olyan tárgy nem haladhat gyorsabban aminek van tömege.
Amúgy nem rossz gondolat ,de a tehetetlenség meg egyébb tényezők lassítják a dolgot:S
Ha találsz egy részecskét, mely valóban súlytalan, de kölcsönhatásba képes lépni a "normál" anyaggal, akkor a problémát meg is oldottad. Addig nem :)
Amúgy egyelőre nem tudjuk, hogy a gravitációs hullámok hogyan, és milyen sebességgel terjednek. Azok esetleg lehetnek gyorsabbak is a fénynél.
1:a testre jellemző hangsebességgel fog terjedni benne az információ.
2: Einstein ha élne, azt válaszolná, hogy az információ sem haladhat fénysebességnél gyorsabban.(köztudott, hogy így gondolta és különben többé-kevésbé ez a fizika jelenlegi állása.)
A fénysebességet elérni nem lehet!
Arra nincs (még) törvény, hogy gyorsabban nem lehet menni.
A rúdban pedig hangsebességgel terjed a hatás (néhány km/mp). Kivéve, ha a rúd hangsebességnél gyorsabban ütközik bele valamibe - akkor hangrobbanás lesz.
Te értetted rosszul.
Nincs olyan, hogy azonnali távolbahatás. A rúdban a "lökés" hangsebességgel fog terjedni, ami pl. vasban kb. 5 km/mp.
A 2 fénymásodperces rúd pedig gyakorlatilag úgy viselkedik, mint egy folyadékszál (semmivel se szilárdabb): ha csak ránézel, már megcsavarodik.
Már Einstein is megjósolta az ő általa ún. "rejtélyes távolbahatást". Ma ezt kvantum összefonódásnak nevezzük.
Lényege pedig az, hogy ha 2 részecske, kvantumi szinten összefonódik, akkor ahogy az 1. számú részecske viselkedik, úgy fog viselkedni a 2. számú részecske is AZONNAL, függetlenül attól hogy hol helyezkedik el térben/időben. Tehát mondom azt, van 2 oxigénatom, amelyek kvantum összefonódáson mennek keresztül, majd az egyiket pl. 100ezer fényév távolságra "sodorja a szél". Függetlenül a köztük lévő távolságtól, ha az egyik gerjesztett állapotba kerül, akkor a másik szintén gerjesztett állapotú lesz akár a Tejútrendszer másik végén is... Ez a változás azonnal megtörténik, tehát a fény sebességénél gyorsabban. Még nem ismert a közvetitő részescske (már ha van ilyen), és a dolog mivoltja is eléggé ködös a tudósok előtt. De tény, hogy már laboratóriumban képesek voltak tesztelni atomok között a kvantum összefonódást, tehát valós, bizonyított, mérhető jelenség. Ergó létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!