Ezt a feltevést mivel magyarázzátok? Hol van itt a hiba?
Augusztus van. Egy dél-franciaországi kisvárosban vagyunk, egy panzióban, a turistaidény kellős közepén. De sajnos már régóta esik az eső, ezért elég rosszul megy a bolt....és persze mindenki marhára el van adósodva. Ekkor szerencsére belép egy gazdag orosz turista a kis hotelbe, a recepcióhoz megy és kér egy szobát. Lerak egy 100 euróst az asztalra, majd elirányítják a szobájába, ami a harmadikon van.
A hotel tulajdonosa fogja a 100 Euróst, és szalad vele a hús beszállítójához, hogy megadja neki a tartozását.
A hentes azonnal fogja a 100 Euróst és siet a nagykereskedőjéhez, hogy megadja neki a lóvét.
A nagykereskedő sem rest, vágtat egyből a termelőhöz, Etienne gazdához, hogy kifizesse neki a disznókat, amit még korábban hitelre kapott tőle.
Etienne gazda pedig fogja a pénzt és sebes vágtában viszi Sophie-nak, a helyi prostinak, aki még a múlt hónapban nyújtott neki hitelben szolgáltatásokat.
Sophie pedig boldogan sétál be a 100 Euróssal a mi kis hotelunkba, hogy kifizethesse végre a szobákat, amire felvitte a pasikat az elmúlt hetekben. Leteszi a pultra a 100-ast.
Ebben a pillanatban lejön a harmadikról a gazdag orosz. Kijelenti, hogy ez a szoba neki nem felel meg, és kéri vissza a pénzt.
A tulaj odaadja, ő pedig fogja a 100-ast és távozik.
Nos: VÉGÜL NINCS KIADÁS ÉS NINCS BEVÉTEL ÉS MÉGIS MINDENKI KIFIZETTE AZ ADÓSSÁGÁT !!! ENNYIT A VILÁG GAZDASÁGI VÁLSÁGÁRÓL...
A hiba ott van, hogy a példában szereplő tőkét, azaz a százast a prosti pont ugyanabba a szállodába viszi vissza. Ez azt jelenti, hogy a szálloda hirtelen úgy megszaladt, hogy az eddig tervezett nyereség kétszeresét hozza be, ebből a nyereségből tudja visszaadni az orosznak a lóvét. Ha a prosti nem megy vele szállodába (nyilván eddig is lakott valahol), akkor a korábbi adósságait ugyan rendezte, de most az orosznak tartozik száz euróval, mert nincs miből visszaadnia a pénzt.
A gazdasági válság első oka éppen ez a feltételezés, nevezetesen, hogy aki az USÁ-ban hitelt vesz föl, az a pénzt ott gyártott termékekbe fekteti, így a felvett hitel a gazdaságot pörgeti, azaz Sophie elmegy a panzióba. Ez addig megy is, amíg így tesz. Viszont ha a hitelt felvevő mondjuk inkább kínai termékekre költi a pénzt, vagy esetleg egy thaiföldi nyaralásra, akkor borul az egész rendszer. (Ha Sophie nem panzióba megy, hanem mondjuk Bai Ling kíai éttermében eszik egy menüt, esetleg elmegy a Balatonhoz, megint borul az egész rendszer.)
Az egész hitelezésen alapuló gazdaság erre a téves feltevésre épült, nevezetesen, hogy Sophie panzióba megy, holott már van neki lakása.
Van egy ennél találóbb példa:
Ha valakinek problémája lenne a jelenlegi pénzügyi válság megértésével, a következő sorok segíthetnek:
1. Valamikor régen, egy indiai kis faluban egy ember bejelentette a falusiaknak, hogy majmokat vásárol fel, darabját 10$-ért.
2. A falusiak tudták, hogy a környéken sok a majom, elmentek hát az erdőbe összefogdosni őket.
3. Az emberünk majmok ezreit vásárolta fel, mindegyikért kifizette a beígért 10$-t. Ahogy a majmok fogyni kezdtek az erdőben, a falusiak abbahagyták az összefogdosásukat. Erre az ember bejelentette, hogy 20$-t ad egy majomért. A falusiak fellelkesültek, és újra elmentek majmokat fogni.
4. A majmok csakhamar még jobban megfogyatkoztak, a falusiak hazatértek. Az ember 25$-ra emelte az átvételi árat, de már így is nagyon nehéz volt majmot fogni.
5. Erre a férfi közölte, hogy 50$-t ad egy majomért, de sürgősen el kell utaznia egy kis időre, addig egy helyettese fogja őt képviselni, aki a nevében átveszi a majmokat.
6. Amikor elutazott, a helyettese azt mondta a falusiaknak: "Nézzétek ezt a sok majmot a ketrecekben, amit a főnököm vett tőletek. Eladom nektek darabját 35$-ért, és amikor az emberünk visszatér, eladhatjátok neki 50 $-ért."
7. A falusiak összeszedték minden megtakarított pénzüket, és megvették az összes majmot.
8. Ezután a falusiak soha többet nem látták sem az embert, sem a képviselőjét, csak a rengeteg majom mászkált megint a környéken, úgy, mint azelőtt.
Isten hozott a Wall Street-en...
Nincs benne hiba... A százas mindaddig "virtuális" pénz volt, amiből mindenkinek volt minusza, de plussza is, hiszen mindenki tartozott valakinek, és mindenkinek tartozott valaki, tehát az összeg eddig is nulla volt, csak nem volt a rendszerben "valódi" pénz, amivel úgymond lejátszhatták volna a dolgot.
És valóban a gazdasági válság is hasonló, csak itt a kamatok, a bankrendszerek kesze-kuszasága miatt egy a fentinél jóval bonyolultabb rendszer, ahol színtén csak "virtuális" pénzre alapoz mindenki... egyszer csak összeomlott...
Nincs kevesebb termény, nincs háború ami vinné a pénzt... nincs semmi, és mégis mindenkinek kevesebb a pénze, mert már kevesebbet ér... ezt is nehéz felfogni, hogy ennyire a "fejekben" és nem létező dolgokban dől el az, hogy mi most mit kapunk a pénzünkért a boltokban... dehát ez van... :)
Nincs hiba a történetben. Az orosz turista a bankrendszer szerepét szemlélteti a történetben, igaz, 0% kamattal. A példa jól mutatja, hogy bizonyos körülmények között ha több pénz forog a gazdaságban (nagyobb a "likviditás"), akkor magasabb gazdasági aktivitás érhető el.
A történet semmit sem szemléltet a világgazdasági válsággal kapcsolatban, az ugyanis nem likviditási válság, hanem strukturális eredetű válság, mely (tünetként) likviditási problémaként is megjelenik.
Ez egy jó példa a körbetartozásra.
Alapvetően mindenikek volt 100 kintlevősége és 100 kötelezettsége, csak mindig mással szemben.
Az összes szereplő egyenleg 0 volt már az indulás pillanatában. Tulajdonképpen könyveléstechnikailag
is a helyére kerültek a dolgok, és a tartozik-követel
oldalak önmagukban is kinullázódtak.
Egyébként aranyos történet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!