Ha valaki sugárkezelést kap, akkor jól gondolom, hogy ő maga nem fog sugározni?
Nagyjából jól gondolod.
1: minden sugároz valamennyire. Ezt hívják háttérsugárzásnak - és ennek még a négyszeresét is kibírod.
2: Aki sugárkezelést kap, egy hajszálnyival jobban fog sugározni: amennyi atomot éppen sikerült annak a sugárnak radioaktívvá tennie. Ez nem sok.
Úgyhogy félni nem kell tőle.
Ez attól függ, az izotóp erősségén múlik.
Akik nagy dózisban kapják, bizony sugároznak, és a kezelést követően x napig nem mehetnek várandósok, csecsemők, kisgyerekek, idősek és betegek közelébe.
A kezelés után pár napig igen.
De elég, ha néhány méter távolságot tartanak.
"Én úgy gondolom, hogy akkor sugározna, ha benyelne olyan port ami sugárzó részecskéket tartalmaz, de ebben az esetben maga a sugár az, ami eltalálja.."
Jól gondolod. Ha nem radioaktív anyagot visznek be a szervezetbe, hanem röntgen-, vagy gammasugárzásnak teszik ki, nem fog - a behatás megszűnése - után sugározni. (A gammasterilizátorból kikerülő termékek sem sugároznak, pedig ott az emberre halálos dózis sokszorosát kapja a cucc.)
Más a helyzet, ha valamilyen radioaktív izotópot visznek be a szervezetbe. Csakhogy ezeknek mind a mennyisége, mind a radioaktív "intenzitása" olyan csekély, hogy sem a páciensre, sem a környezetére nem lehet veszélyes. Rövid felezési idejű kis aktivitású izotópokat használnak.
De a lényeg, hogy a besugárzás (elektromágneses, azaz röntgen, gamma) nem teszi radioaktívvá a szervezetet.
dellfil
Vannak olyan vizsgálatok (pl: pajzsmirígy)
amikor radioaktív izotópot itatnak előtte a beteggel.
Ilyenkor maga is sugárzik míg ez az izotóp ki nem ürül 24-48 órán belül. Ilyenkor felhívják a figyelmét hogy ne ölelgessen senki ne feküdjön egy ágyba senkivel.
De a néhány méter itt is elég távolság.
10:48- a gamma sugárzás, beindíthat radioaktív bomlást egyes izotópokban, így azok bomlástermékei sugározni kezdenek, így a beteg is sugárzóvá válhat de csak nagyon kis mértékben.
(bizonyos gyógyászati és tudományos célú radioaktív izotópokat is így gyártanak, hogy a Csillaghegyi kísérleti reaktorba bedugnak ártalmatlan izotópokat és ott van amelyik a gamma van amelyik a béta sugárzástól radioaktívvá válik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!