Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van valamilyen lehetőség...

Van valamilyen lehetőség kideríteni, hogy eredetileg balkezesnek születtem-e?

Figyelt kérdés

Már régóta érdekel ez a téma, és a napokban anyum kibökte, hogy kiskoromban sokszor bal kézzel nyúltam a dolgok után, bal kezembe vettem a ceruzát, és úgy rajzoltam, de inkább a jobb kezembe adták a dolgokat.

Jobb kézzel tanultam meg írni, de rengeteg olyan dolog van, amit inkább bal kézzel csinálok: pl. az ételek kavargatása, ha leesik a földre valami, mindig bal kézzel veszem fel stb. Emlékszem, kiskoromban mindig fordítva fogtam meg a seprűt vagy gereblyét, mint a jobbkezes szüleim, ezért is sokszor letoltak. Ezért aztán van egy olyan sejtésem, hogy balkezes lehettem, de nem tudom, hogy létezik-e valamilyen módszer ennek kiderítésére, vagy ez már sosem fog kiderülni? Ha valakinek van valami ötlete, várom. :) Ja és nem tudom, mennyire számít, de bal kézzel is olvashatóan írok, bár nem olyan szépen, mint a jobbal, de gondolom, egy kis gyakorlás után talán azzal is menne...



2012. jún. 15. 13:42
 1/8 anonim ***** válasza:
Végezz el néhány lateralitás tesztet. Ez azt segíti kideríteni, hogy melyik agyféltekéd a dominánsabb.
2012. jún. 15. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Teszt:

Keresztezd a mellkasodon a karjaidat! Melyik van belül?

Kulcsold össze a kezeidet! Melyik hüvelykujjad van felül?

2012. jún. 15. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Bal és bal.
2012. jún. 15. 17:07
 4/8 anonim ***** válasza:

A leírásod alapján minimum esélyes a dolog; de az is lehet, hogy kétkezes vagy. :D


Lenne néhány ötletem a teszteléshez, de mivel tudod, mire megy ki a játék, lehet, hogy ez befolyásolna... :)

Ugyanez a probléma az általános és közismert próbálkozásoknál is, mint a kar- vagy a lábkeresztezés. Mert ezeknél éppen a spontán reakció a lényeg.

Esetleg beavathatnád egy ismerősödet, akivel sokat vagy együtt, így van időtök arra, hogy apránként teszteljen téged; úgy, hogy te ne is vedd észre... :)


A kisgyerekek egyébként sokszor mindkét kezüket használják, a kézdominancia csak 4 - 6 éves kor körül alakul ki.


Talán még az segíthet, ha visszaemlékszel arra, hogy mennyire voltak erőszakosak, akik a jobb kezedbe adták a ceruzát; ill. hogy problémát okozott-e, hogy jobb kézzel tanultál írni (= eleinte nem tudtad szépen, szabályosan alakítani a betűket); és hogy problémát okozott-e megszokni a haladási irányt, azaz hogy balról jobbra haladva írunk. (A balkezes gyerekek - akiket manapság már szerencsére nem szoktatnak át erőszakkal :) - sokkal nehezebben szokják meg ezt, rendszerint a jobb oldali margótól akarnak indulni.)

2012. jún. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát valami rémlik, hogy talán amikor kicsi voltam, akkor úgy jött, hogy a jobb oldali margótól írjak (néha még most is feldereng valami halvány emlék erről), de ez nem volt jellemző, mert amiután rám szóltak, hogy fordítva kell, akkor egyből "áttértem". Viszonylag hamar és könnyen tanultam meg írni, már 5 évesen tudtam, persze jobb kézzel. Amúgy meg 2. osztályban, mikor először adott a tanító nénim hangszert a kezembe, pontosabban egy furulyát, akkor úgy raktam rá a kezem, mint a balkezesek, mert nekem úgy volt természetes, de aztán határozottan rám ordított a néni, hogy nem úgy kell fogni, te szerencsétlen. :D Ahh, most már talán úgyis mindegy, és gondolom ennyi idő után fölösleges is lenne áttérni a bal kéz használatára... :)
2012. jún. 16. 13:53
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem kétkezes vagy, de nem vagyok szakember. Az "igazi" balkezeseknek nem kevés idő, mire megszokják a haladási irányt.


A furulyafogás szerintem nem mérvadó, gyakran a jobbkezesek is a jobb kezüket szokták felülre tenni eleinte. (Fuvolánál dettó.)

Azért az a perszóna nagyon "kedves" lehetett; részvétem.


Nem tudom, miért akarnál áttérni, de ahogy gondolod. Vagy használd mindkettőt, az a legjobb. :D

Az egyik nagybátyám kétkezes. Egyszer a bal kezével rajzolt a táblára, a jobbal meg írt (egyszerre!); és "biztatta" a diákjait, hogy na, ezt csinálják utána, ha tudják. :DDD


Üdv. :)

2012. jún. 19. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Hány éves vagy? Mert attól is függ, hogy mennyire tudsz visszaszokni.
2012. jún. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Én 37 évesen szoktam vissza mindössze 4 nap alatt.
2018. okt. 24. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!