Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Adott egy 4*4 mátrix, ahol a...

Adott egy 4*4 mátrix, ahol a bal alsó sarokban levő elem ismeretlen, és kérdés, hogy milyen esetben invertálható a mátrix. Miként kellene kiszámolni ezt?

Figyelt kérdés

Annyit persze tudok, hogy egy mátrix akkor invertálható ha a determinánsa nem 0, vagyis gondolom egy olyan egyenlettel kéne számolni ami valahogy úgy néz ki, hogy det|A|=0 és akkor valahogy ki kéne jönnie egy számnak az ismeretlen helyére (legalábbis ezt a tanácsot kaptam) viszont fogalmam sincs miként.

A mátrix maga úgy néz ki fentről lefele balról jobbra, hogy

20 10 12 21/0 5 -1 6/0 0 -2 7/x 0 0 2

Előre is köszönöm a segítséget.


2012. jún. 6. 10:56
 1/3 anonim ***** válasza:

Föl kell írni a determináns valóban.

4x4-es esetben ez már kicsit macerás, de elvileg ismerned kell hozzá az algoritmust, hogy lehet fölbontogatni. (kifejtési-tételnek hívják talán.)


Az utolsó sor szerint kifejtem, azért aszerint mert ott 2db 0 is van.


x*det (B)+2*det(C)


Ahol A az az almátrix, amibe nincs benne az eredeti mátrix 4. sora és 1. oszlopa

és B az, amibe nincs benne a 4. sor és 4. oszlop.


B és C mátrix 3x3-as Sarrus szabállyal számolható a determináns.

Most én nem számolom ki, csak beírom excelbe.

det(B)=-580

det(C)=-200


Vagyis az egyenlet:


x*(-580)+2*(-200)=0

-580x=400

x=-40/58=-20/29=-0,69


A mátrix csak akkor nem invertálható, ha x=-0,69.



Szóval valamilyen kifejtéssel fel kell írni a determináns. x pedig paraméter ebben a felírásban.


Utána a det(A)=0 egyenletből ki tudod fejezni x-et.

2012. jún. 6. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Utálom mikor zh előtt jövök rá, hogy nem tudok valamit :D én is ezen a megoldásom voltam csak akkora marha, hogy kihagytam a második 3*3as mátrixnál a 2vel való szorzást (sajna szokásom a legapróbb dolgot kihagyni és emiatt egész zh-t elrontani), de így már legalább tudom, hogy tényleg így kell köszi a segítséget!
2012. jún. 6. 11:17
 3/3 anonim ***** válasza:
Sokat segíthet a Gauss-elimináció.
2012. jún. 6. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!