Milyen tanulási módszert ismertek?
Előre hangsúlyozom, nem vagyok szakember. De talán pár ötletem van:
A tanulás során egy nem ismert információt kellene hozzákötni a már ismert információhalmazhoz, tudáshoz.
Egyrészt nagyon sokat segít, ha minél több ingert használsz a tanuláshoz. Pl. nem csak elolvasod a szöveget, hanem kiemeled a lényeget, hangosan felolvasod azt. Így egy sokkal markánsabb vizuális és hanginger is társul az új ismeretkehez. Az ingerek ismétlése is sokat segít, tehát olvasd át legalább kétszer-háromszor egymás után.
Akár a zene, ritmus is segíthet. Pl. most fizikából jut eszembe a versike:
Minden vízbe mártott test,
A súlyából annyit veszt,
Mint ami az általa,
Kiszorított víz súlya.
Ezt könnyebb megtanulni, mert vezet a ritmus, dallam is társul hozzá, stb… De pl. ezt is sokkal könnyebben megjegyzed, ha hangosan olvasod fel, mondod el fejből.
Vannak dolgok, amiknél megfelelő vizuális képet használva szintén sokat lehet segíteni a tanuláson. Egy telefonszámot megjegyezni sokkal könnyebb, ha pl. a numerikus billentyűn írod be, és megpróbálsz valamiféle mintázatot látni benne. Ilyen módszerrel én könnyedén meg tudok jegyezni pár másodperc alatt, akár 16 jegyű számokat is.
Vagy pl. véletlenszerűen kiválasztott szavakat is könnyen meg lehet jegyezni, ha próbálod őket valamiféle vizuális környezetbe helyezni, történetet, filmet kitalálni hozzá. Pl. ha a karácsonyfa, szék, hegedű, árok, pitypang, traktor szóláncot kell megjegyezni, akkor ez sokkal könnyebb, ha elképzelsz egy szobát, a sarokban egy karácsonyfát, ami mellett egy széken egy hegedű van, majd kinézve az ablakon az árok túloldalán egy pitypangot látsz egy traktor előtt.
Az ember sémákat tanul meg. Talán ismeretes, hogy egy ember 7 ± 2 dolgot tud a rövidtávú memóriájában tárolni. Arról kevesebb szó esik, hogy milyen egységekben. Ha képes vagy a különböző dolgokból egy egységes dolgot kreálni, egyetlen sémába foglalva az egészet, jóval több dolgot vagy képes rövidtávon fejben tartani, ami segít a hosszútávú memóriába történő rögzülésben is.
* * *
A megértés minden esetben segít. Ha csak úgy bemagolsz valamit, az nem sokat ér. Ha megérted, akkor az kitörölhetetlen tudás lesz benned. Ez főleg logikus dolgok esetén igaz, mint matematika, fizika. Ilyen esetben sokat segít, ha találsz példákat – lehetőleg minél többet és minél eltérőbb környezetből –, ahol az adott összefüggés használható, ha megnézed az okait, a következményeit. Be lehet ugye magolni pl. egy számtani sorozat összegképletét, hogy Sn = n * (a1 + an) / 2, de sokkal jobb, ha megérted, miért. (Pl segíthet itt is a vizuális megértés: [link] > 15. ábra. )
Kung Fu-Ce mondta: Mond el és elfelejtem. Mutasd meg és megjegyzem. Engedd, hogy csináljam és megértem.
A tudás igazán akkor képes rögzülni, ha lehetőséged van használni is a megtanultakat. (Ezért vannak pl. a házi feladatok, gyakorlások.) Sok diák csinálja azt – személyes tapasztalat diákkoromból :-) –, hogy pl. egy matek házinál a könyvből nézi ki a képletet, megoldja vele a házi feladatot, majd azt hiszi, hogy kész. Csakhogy továbbra sem tudja az összefüggést. A helyes módszer, ha előbb megtanulja valaki a szükséges összefüggést, akár példákon, feladatokon keresztül, majd *miután* úgy látja, hogy tudja fejből, megpróbál feladatokat megoldani mindenféle segítség nélkül. Igazából ebben az esetben van értelme a házi feladatnak.
Lehetnek olyan ismeretek, amelyeket nem lehet gyakorolni. Pl. töri évszámok megjegyzését ritkán lehet a való életben gyakorolni. De lehetnek olyan ismeretek, amiknek a gyakorlására a hétköznapi életben is van lehetőség.
Az ismétlés is sokat számít. Ha a tanulást kiterjeszted az egész napodra, akkor jóval hatékonyabban tudsz megjegyezni dolgokat. Pl. buszon ülve vissza lehet gondolni a megtanultakra, meg lehet próbálni felidézni a megtanult információkat. Mert ugye az ismétlés a tudás anyja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!