Mi a hidrogén élettani hatása?
ha esetleg tudsz még ebben is segíteni, lécci írd le:
hidrogén vízben oldhatósága
előfordulás
felhasználás
előállítás(ipari,laboratóriumi)
A hidrogén élettani hatása gyakorlatilag 0. A H-molekulában a két atom között található szigmakötés felszakításához emlékeim szerint 440 kJ/mol energiabefektetés szükséges (körülbelül), ami egy igen nagy érték. Ennek megfelelően gyakorlatilag inert az emberi szervezetre nézve. Ha egy ideig tiszta H2-t szívsz be akkkor magasabb lesz a hangod (mint a hélium esetén), viszont fojtógáz.
Vízben csak elhanyagolható mértékben oldódik, gyakorlatilag 0. A levegőben nem található meg, legfeljebb a felső légrétegekben. Viszont vegyületeiben rendkívül gyakori, elég csak a vizet példának venni (H2O). Sok felhasználási területe van: a hegesztéstől kezdve a hidrogénbombán át az ételkészítésig. Kísérleteznek H-hajtású járművekkel, valamint fúziós reaktorok kifejlesztésével (TOCAMAC). Előállítása másképp történik laboratóriumban, és másképp az iparban:
Laboratóriumi folyamat:
Zn + 2HCl -> ZnCl2 + H2
Az iparban metán hőbontásával történik, vagy katalitikus dehidrogénezéssel:
CH4 -> C2H4 + H2 (ez csak az egyik egyenlet, több módja is van).
H2 vízben való oldhatósága: Vízben nem oldódik jól, melynek oka a hidrogén apolárossága.
Felhasználás: Az ipar nagy mennyiségben használja autogén hegesztésnél,fémek vágásánál: ekkor hidrogén gázba oxigén gázt fúvatnak, mellyel magas hőmérséklet állítható elő (2000-2500°C) A szintézis gáznak is az alapanyaga, fűtésre használják. Margarin gyártásra, mely során a növényi olajokat addíciós reakciók útján telítenek H2 gázzal.
Előfordulás: Természetben leggyakrabban kötött állapotban fordul elő (pl: víz), de kis mennyiségben a vulkános gőzeiben is) A világegyetem pedig leggyakoribb eleme:)
Előállítás:
laboratóriumban: fémekkel savoldatból
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
iparban: földgázból vízgőzzel vagy metán részleges oxidációjával:
CH4 + 1/2O2 = co2 + 2 H2
cH4 + H2O = CO + 3 H2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!