Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tudomány bizonyítja vagy...

A tudomány bizonyítja vagy csak hiszi, hogy csak anyag van?

Figyelt kérdés
2009. máj. 5. 08:20
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

10:39-es:


"Miből gondolod, hogy a világon az összes ember csak a fizikai érzékszervekkel tapasztalható dolgokat érzékeli? Természetesen nem valamiféle lui padre színvonalú dolgot kell elképzelni:)"


Egyszerű: az ún. belső érzékelések (és ide gyakorlatilag minden besorolható az "Isten szólt hozzám"-tól a "szellemekkel suttogok"-ig, meg minden személyes, kívülállókal megoszthatatlan szubjektív élmény) természetüknél fogva megbízhatatlanok, mivel SOHA nem lehetsz biztos benne, hogy TÉNYLEG van-e ott valami, vagy csak az egyik agyféltekéd szórakozik-e a másikkal.

Ebben a témában ajánlom Szendi Gábortól az Isten az agyban c. könyvet, nagyon alaposan körüljárja ezt a témát.


Rövidre zárva, ezt a dolgot csak úgy lehetne feloldani, ha valahogyan műszeresen is sikerülne érzékelni azokat a bizonyos dolgokat. Mert ha már műszer van, akkor azt bárki megnézheti, az adatok rögzíthetőek, elemzhetőek, vizsgálhatóak - objektívek, már amennyire ebben a világban bármi is az lehet -, és akkor már nincs is semmi gond, máris van miről beszélni, van mit kutatni.


Amíg azonban a kutatásra csak olyan egyéni lehetőségek vannak, mint ima vagy szeánsz, az éppen az önnön megbízhatatlansága miatt nem jó semmire. De ha már objektivizálni lehet a vizsgálatot, akkor máris mehet a kutatás.



Kérdező: "Ha nem tudod bizonyítani, hogy az érzékszervekkel NEM létező dolgok nem léteznek akkor hogyan állíthatod azt, hogy nem hatnak ránk?"


Ha nem tudod bizonyítani, hogy az érzékszervekkel NEM létező dolgok léteznek, akkor hogyan állíthatod azt, hogy hatnak ránk?


Csiki-csuki, 22-es csapdája, róka fogta csuka... ami tetszik. Ugyanott vagyunk ebben a kérdésben. Nem lehet se megerősíteni, se cáfolni, épp azért, mert egyelőre nem lehet megbízhatóan vizsgálni, lásd eggyel feljebb.


"Ez olyan mintha azt mondanád, hogy nem tudom, hogy vannak-e zöld emberkék a Marson TEHÁT a zöld emberkék a Marson nem szoktak tojást enni."


Vagy mintha azt mondanád, hogy Isten nemléte nem bizonyított, TEHÁT léteznie kell.


A tudomány nem így működik, meg általában a világ vizsgálata. Egyszerűen arról van szó, hogy amit tudunk igazolni, azt kezelhetjük tényként, amit meg nem, azt nem. Ennyi az egész. Viszont amit MOST MÉG nem tudunk igazolni, az attól még nyilván létezHET, de készpénznek csak akkor vehetjük majd a létét, ha már odáig is eljutottunk, hogy azt is sikerült igazolnunk a menet közben kifejlesztett új eszközökkel.

2009. máj. 5. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
63%
Na látod, úgy gondolkodsz, ahogy megtanították neked. Mondok egy példát: 35 éves vagyok és 4 éves koromig egy közös kertes régi házban laktam, amit már vagy 25 éve lebontottak. Képzeld el, hogy valaki azt állítja, kapcsolatban van egy halott hozzátartozómmal, aki ott lakott. Namost mi van akkor ha én a tényszerű dolgokat szeretem, nem pedig a kétértelmű maszatolást és megkérem az illetőt, hogy közöljön konkrét információkat a házról. Tehát kérek egy teljes alaprajzot, halységekkel, ablakokkal, mindennel. Rákérdezek a fűtési rendszerre, a színekre, a konyhaasztaltól a padlóburkolatig. Mi van ha az összes kérdésemre pontos választ kapok egy olyan embertől, aki nem is élt, amikor lebontották a házat, nem ismertem sem én sem senki a családból elötte. Tehát mondjuk nem azt mondja, hogy a padló olyan összemosódó furcsa tónusú, kicsit talán szürkésbe hajló, hanem azt, hogy fekete és fehér 40x40 es kőkockákból volt kialakítva de csak a konyhában, mert a szobában nyers fenyő színű hajópadló volt. Most akkor mi van? Gondolom hazudok:)
2009. máj. 5. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
64%

Akkor ez egy határozottan érdekes eset, amit mindenképpen kutatni kell, és kiváló lehetőség a tudomány előbbrevitelére - talán még elvezethetne egy "szellemtelefon" vagy legalább egy "szellemérzékelő" megalkotásához is. A magam részéről kimondottan örülnék ennek.


Ha a szavaimból azt vetted ki, hogy ellenzem az ilyesmit, akkor hadd tegyem világossá, hogy nem, sőt, engem is nagyon érdekel, DE egyszerűen nem akarok bedőlni minden hóbortnak, hanem bizonyosságot szeretnék és tényeket. Amiket most írtál, azok például tökéletesen meg is felelnek ennek a kritériumnak, és éppen ezért máris érdemes lenne vizsgálni az esetet.


Esetleg értesíthetnéd róla az illetékeseket. Rémlik, mintha olvastam róla, hogy Magyarországon is működik egy vagy több olyan csoport, akik ilyesmikkel foglalkoznak; keresd fel őket, és mondd el nekik a sztorit, hogy ráállhassanak. Az már volna valami, ha jutnának is vele valamire!

2009. máj. 5. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
100%
Tetszik a hozzáállásod, mert a hunbugot és az ostoba álmiszticizmust magam is rühhelem. Ezért mondom, hogy van azért lehetőség a precíz ellenőrzésre. Ám ha tényleg történik ilyesmi, akkor az embert elég meghatározó pszihés dolgok érik és nemigen jut az eszébe, hogy másoknak bizonygassa vagy a "tudomány" elé vigye. A gond az, hogy a tudomány mai képviselői szinte ugyan olyan korlátolt és valójában az intelligencia ellenére ostoba emberek, hogy nem igazán lenne kedvem ilyesmivel foglalkozni. De a fontosabb ellenérv mégis a dolog személyessége. Ja, és ne nézz hülyének:) sose jártam jóshoz vagy efféle szélhámosokhoz, nem keresgélek vízereket a lakásban és nem gyógyított meg senki a tévén keresztül. Ellenben van ami kétséget kizáróan működik és valóságos. Ami az én cinikus és rosszindulatú mércémen átmegy, az tuti, hogy nem kamu.
2009. máj. 5. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

" Rövidre zárva, ezt a dolgot csak úgy lehetne feloldani, ha valahogyan műszeresen is sikerülne érzékelni azokat a bizonyos dolgokat. "

Ezzel egyetértek. Azt nem tudom csak, hogy egy műszer, mely csak anyagot tartalmaz, hogyan lesz képes kimutatni bármit, ami anyagtalan. (Ezzel nem állítom, hogy léteznek ilyen dolgok.)


"Ha nem tudod bizonyítani, hogy az érzékszervekkel NEM létező dolgok léteznek, akkor hogyan állíthatod azt, hogy hatnak ránk?"

Nem állítottam, hogy hatnak ránk, csak azt mondtam, hogy ugyanannyira van értelme beszélni arról, hogy léteznek, mint, hogy nem. (semmi=semmi) Szóval ebben is egyetértek veled.

2009. máj. 5. 20:07
 16/23 anonim ***** válasza:
100%

17:48-as: Örülök, hogy értjük egymást. :) Amúgy persze, elsőre nyilván nem arra gondol az ember, hogy na, akkor most kutatni, de sürgősen, de ha már sokadszorra esik meg, akkor azért csak megszokja, és elkezd gondolkodni rajta, hogy utána kéne járni, nem? :)


Az mondjuk tény, hogy sok a begyöpösödött tudós, viszont nyilván nem is hozzájuk kell menni, hanem az ifjakhoz, akik "még nem tanulták meg a lehetséges határait" :) , és ha ők is alátámasztanak tényeket vizsgálatokkal és elemzésekkel, akkor abból már ki lehet indulni. :)


Ez már csak azért is jó téma, mert nekem pl. régi álmom, hogy "elő kéne keríteni" Nikola Tesla szellemét, és kifaggatni, hogy hogy is volt az a dolog a vákuumenergia-kinyeréssel...? :)



Kérdező:


Egyszerűen, elvégre van pl. sugárzásmérő is, ami szintén anyagból van, de mégse anyagot mér. :) Egyébként javaslom, hogy ezen az anyag-dolgon lépj túl, mert tényleg már rég nem aktuális. Minden energia, ezt mondja már a tudomány is régóta. Tehát a műszer is csak energia, így semmi akadálya, hogy érzékeljen más energiákat. Csak meg kell találni ennek a konkrét módját.


És szintúgy örvendek, hogy értjük egymást. :)

2009. máj. 5. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Ha tudsz valami KONKRÉT és ISMÉTELHETŐ dolgot produkálni, akkor menj el Vassyhoz. Ő tudományos kutató, és ezzel is foglalkozik. Abszolút megbízható és megértő.


(Csak tudnám, hogy az ilyen válaszokat miért pontozzák mindig vadul le? Ahányszor ezt megírom, kapásból 30% alá megy a pontszáma. Lehet, hogy sok embernek nem tetszik, ha kiderül az igazság? Inkább maradna sötétben?)

2009. máj. 6. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
Szóval Amerika létezett, vagy nem létezett, mielőtt Kolumbusz felfedezte? És ha egyszer felfedezik majd azokat a bizonyos nem érzékelhető (szerintem a rezgésszám lehet a titkok nyitja) dolgokat, akkor majd a mostani tudományba kapaszkodó nagy tudósok azt fogják mondani, "ja, tényleg, én már régen gondoltam erre..." - szóval így lesz? Sokan azért nem mernek "hinni", sőt még feltételezni se, mert félnek, hogy vallásosnak, babonásnak, bolondnak bélyegzik őket. Mint ahogy Kolumbuszt is annak mondták annak idején. Nyitottnak lenni arra, amit még csak kevesen tudnak, ehhez kell egy kis bátorság manapság is.
2009. máj. 6. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
Miért kéne bárhova elmenni ha történik velem egy olyan dolog, ami nagyszerű, értelmes és mindenkinek jó? Minek kell tudományosan vizsgálni és miért fontos, hogy tudományos emberek is azt mondják, hogy ez valóságos és reális? Nincs szükség rá, hogy az igazságot bárki elismerje, bárki egyetértsen vele, a tényekre senki véleménye sincs hatással. Jó dolog ha valaki megtapasztal ilyesmit de ha ez megtörténik, akkor az illető nem a laborba fog rohanni, az biztos:)
2009. máj. 6. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim válasza:

Én rájöttem arra, hogy a teljes objektív igazságot a korlátozott szubjektív énemmel meglehetősen nehéz lenne felfogni, így én szerintem nem is érdemes ilyen dolgokkal foglalkozni.

Menjen mindenki kapálni és akkor ezzel nincs probléma.

(De ha valaki rájön a teljes objektív világ értelmére, akkor azért írjon nekem egy e-mailt. :) )

2009. máj. 8. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!