Miért mondjuk, hogy van fejlődés ha közben tönkretesszük a Földet?
Mert az ember önző és kapzsi. Sok embernek nem számít a Föld, de a tudomány ugye fejlődik, szóval szerintük jó irányba haladunk, pedig nagyon nem...
De egyszer, miután az emberiség eltűnt, Gaia is meggyógyul talán....
Igen a technika, a közlekedés, az életforma fejlődik.
De ez csak életünk egyik fele.
A másik fele, a környezet (amiben használjuk a technikát, amiben közlekedünk, amiben élünk) már lassan teljesen tönkremegy.
Mi értelme van azt mondani, hogy fejlődünk ha csak életünk egyik fele fejlődik míg a másik a pusztulás irányába változik (ráadásul ez a másik fél az alapvetőbb, a fontosabb)?
Kicsit olyan ez mintha valaki egy gőzhajóval úgy haladna előre, hogy a hajó alkotórészeit rakja a kazánba. Miközben szedi szét a hajótest különböző elemeit hangosan mondogatja, hogy haladunk haladunk, és nem veszi észre, hogy éppen a haladás szempontjából legfontosabbat teszi tönkre.
fejlodunk csak visszafele :)
ahogy einstein mondta:Azt nem tudom, hogy a harmadik világháborút milyen fegyverekkel fogják megvívni, de a negyediket biztosan botokkal és kövekkel
A vicc az, hogy a Föld tönkretétele egyáltalán nem lenne szükségszerű következménye a technikai fejlődésnek. Minden további nélkül lehetne ezt ésszel, a környezetre való tekintettel csinálni.
Ezt egyes-egyedül a pénz - a kapitalizmus, ha úgy tetszik - nem engedi.
Ugyanis mindig a durva, a környezetre a legkevésbé tekintettel lévő megoldás a legolcsóbb, és így lehet a legtöbb profitot kihúzni a dologból. Ami meg környezetbarát, az drága: drágák a szűrők, drága az újrahasznosítás, drága a hulladékkezelés, stb. stb. stb. .
Az igazi gond tehát a pénzalapúság, és ez teszi tönkre a Földet, nem a fejlődés.
Ha nem az lenne a cél, hogy egyénileg keressünk minél több pénzt, hanem az, hogy azt próbáljuk elérni, hogy mindannyiunknak kollektíve jobb legyen, máris nem itt tartanánk, és a Föld is sokkal jobb állapotban lenne.
De sajna, tartok tőle, még a jelenlegi - és az elkövetkező - válság(ok) ellenére is még jó ideig fennmarad a pénzalapú gazdaság, holott tényleg ez az emberiség egyik legnagyobb rákfenéje.
Fenntartható fejlődés olyan fejlődési folyamat (földeké, városoké, üzleteké, társadalmaké stb.), ami „kielégíti a jelen igényeit anélkül, hogy csökkentené a jövendő generációk képességét, hogy kielégítsék a saját igényeiket”.
Erre kellene törekedeni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!