Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Klónozás, biológiai fejlődés....

Klónozás, biológiai fejlődés. Szerintetek le lehet győzni a természetet?

Figyelt kérdés
kinek mi a véleménye a témáról? bele szabad-e nyúlni az élet rendjébe?
2011. ápr. 9. 23:05
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Szerintem nem érdemes bolygatni, úgyis mindig a természet győz.
2011. ápr. 9. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
A természet utat tör.:)
2011. ápr. 9. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
A természet elég relatív dolog. Sőt, azt is mondhatnánk, hogy minden ami létezik az a természet, hiszen az egész világegyetem, az anyag, a tér és az idő, egyszóval minden ami létezik az egy apró kis pontban volt benne az ősrobbanáskor.
2011. ápr. 10. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy szervezet egyre jobban specializálódik, akkor az nagyban segíti a fejlődését és túlélését, de egyben nagyon sebezhetővé is teszi, mert ha a forrás megszűnik, jön a pusztulás.

A klónozás szerintem ígéretes, de az orvostudomány túlzott beavatkozása közvetve rontja a genetikai állományunkat. Ráadásul egyre jobban függünk a gépektől, ami szintén nem jó, mert csak egyszer menjen tönkre minden elektromos berendezés a Földön... (Vagy gondolj az antibiotikumok túlzott/helytelen használata miatt kialakult MRSA-ra!)

A klónozás felhasználása szervek előállításában lenne szerintem indokolt, de az etikai kérdések is jogosak. Létrehozhatok egy embriót csak azért, hogy kinyerjek belőle egy bizonyos őssejtet, amit tenyésztek, hogy egy szerv alakuljon ki belőle? Etikus ezért egy emberi embriót létrehozni és utána megölni? És ehhez a kérdéshez hozzátartozik az abortusz kérdésköre is, mert ha egy párnapos embriót nem hozhatunk létre, mert él, és megöljük, akkor elvileg az abortusz is gyilkosság. Azt kéne újragondolni, mikor is kezdődik az élet, mikor tekintünk egy embriót személynek. Illetve ha jól tudom, a mai technológiával nem is lehet még szervet létrehozni, maximum szövettenyészetet. De a legtöbb módszerrel csak olyan sejteket tudunk létrehozni, amelyek hasonlítanak az emberire, a tenyésztés során a sejtek megváltoznak. Ekkor pedig felmerül a kérdés, hogy miért jobb ez a sejt, mint más donoré, hiszen már annyira különbözik az eredetitől...

A rák fokozott kockázatáról nem is beszélve. Egy frissen tenyésztett szövetmintában rengeteg őssejt maradhat "véletlenül", amelyeket vékony határ választ el a metasztázist képző tumorőssejtektől...

És mindezek után jön az ár kérdése... Hogy az egész procedúra mennyibe is kerül, hogy megéri-e mindez...


Összefoglalva: szerintem van benne távlat, más kérdés, hogy helyes-e. Most viszont még biztosan nem áll ott a tudomány, hogy lehetséges legyen az ember hasznára fordítani, ahhoz még rengeteg kutatás szükséges. Ezt viszont fontosnak tartom és helyeslem.

2011. ápr. 10. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 kolo válasza:
Hú ez az utóbbi elgondolkodtató. Egyébként igaz, tényleg minden relatív. Szerintem itt is, mint mindenhol, érdemes megtalálni az arany középutat... Abban az esetben szerintem teljesen elfogadható a génmanipuláció stb, ha ezzel életet lehet menteni, betegséget elkerülni, gyógyítani, végtagot "visszanöveszteni"... A dolog ott válik undorítóvá számomra, ha egy elképzelt jövőben a "Richie Rich" besétál a "génboltba" és azt mondja, hogy az asszony terhes, kérek egy kék szemű, szőke, izmos, 150-es IQ-jú utódot. Kp lesz, a visszajárót tartsa meg...
2011. ápr. 10. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

én is azt mondom,hogy szerintem egy másik hasonló intelligenciával bíró faj is ismerkedne a dolgokkal.ugye ez egyértelmű,hogy ha vmit nem tud,akkor megpróbálja leírni,kitalálni,majd reprodukálni.az intelligens fajoknál ez az alap szerintem.akkor meg nem természetellenes:D mert ha igen,akkor már alapból az emberi faj is az,amitől pedig nem tehetünk:D remélem érthető amire gondolok.

persze pl a klónozás is olyan dolog,ami elsőre sose sikerül teljesen,kísérletezgetni kell vele.az már más dolog,hogy így is rohadt sokan vagyunk ezen a földön:D de pl kihaló fajok megmentésére tudsz jobbat?(nem mondom,hogy arra is használnák:P)

2011. ápr. 10. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 kolo válasza:
Igen erre gondoltam az előbb, mint a 00:53-as válaszadó, csak nem tudtam normálisan megfogalmazni... Fáradok, látszik... Mindenesetre ez tényleg érdekes problémafelvetés, ellenben ne felejtsük el a lehetséges katonai felhasználást se. Olvastam pár cikket a témában, a jövőben hogyan képzelnek el egy "szuperkatonát". És itt megint képbe jön az etikai vonatkozás. Alapvetően érdemes szerintem minden előremutató technológiai fejlődést elkülöníteni az embertől. A technológia nem rossz önmagában, az ember teszi azzá. Egyszerű példa: atomenergia. Lehet reaktort is építeni a technológia felhasználásával, de lehet bombát is. A fejlődést, mint technika- és tudománykedvelő ember üdvözlöm, de azt, hogy a jövőben hogyan kívánják felhasználni már nem biztos.
2011. ápr. 10. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
A klónozásnak az égvilágon semmi értelme nincs. Azt a rengeteg pénzt amit arra költenek inkább a még gyógyíthatatlan betegségek gyógyítására kéne költeni. Például a rák, vagy a HIV/AIDS is egyre nagyobb méreteket ölt, és annak nem lesz jó vége...
2011. ápr. 10. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"A klónozásnak az égvilágon semmi értelme nincs. Azt a rengeteg pénzt amit arra költenek inkább a még gyógyíthatatlan betegségek gyógyítására kéne költeni. Például a rák, vagy a HIV/AIDS is egyre nagyobb méreteket ölt, és annak nem lesz jó vége..."

Nem értek egyet. A klónozás, az őssejtek kutatása a rák gyógyítását nagymértékben előmozdíthatja. Ha megértjük a ráksejtek működését, megtaláljuk az ellenszerüket is. E technológiák segítségével egyéb súlyos betegségek gyógyítására lehetünk majd képesek, például szívinfarktus után az elhalt szívizmot őssejtekkel újranöveszthetnénk, szervátültetéskor saját szövettel, szervvel pótolhatnánk a kivett szerveinket. Gerinctörés, bénulás estén megpróbálhatjuk újranöveszteni az elszakadt idegeket, csökkentve a bénulás fokát.

Mellesleg mesterséges megtermékenyítésnél, az anya petesejtjét kiveszik, megtermékenyítik, majd a pársejtes embriót ismét sejtekre szedik, és így több embriót ültetnek be. Mert a hatékonyság alacsony, jó, ha 5-6 beültetett embrióból egy megmarad. De mikor szétszedik az eredeti embriót (6-8 sejtes "morulá"ról van szó), akkor az mi, ha nem klónozás? És ennek mennyi értelme van?

Persze a HIV is egy nagyon fontos kérdés, de annak terjedése kis odafigyeléssel (közös tű használat visszafogása, fertőzött vér használatának visszaszorítása, óvszerhasználat, fertőzés fennállásának veszélye esetén a seb azonnali fertőtlenítése, "koktél" szedése) nagymértékben csökkenthető lenne szerintem.

2011. ápr. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
a dolog attól is függ, milyen klónozásra gondolsz. a szöveti klónozás egy roppant előremutató dolog, de ha egész élőlény klónozására gondolsz... nos Dolly-n láttuk, hogy ez nem fog megvalósulni. Miután a klónozást felnőtt egyed testi sejtjéből kezdték, a klón kora már születésekor egyezett a felnőtt egyedével, amiből kinyerték. Nem is beszélve a fejlődési rendellenességekről. Nem, ez eléggé járhatatlan út... Az őssejtkutatás egyébként is jobb lehetőségekkel kecsegtet, mint a klónozás, és az etikai aggályok is kisebbek. (bár ezt az etika dolgot sokszor igencsak túlzásba viszik szvsz. annyi felesleges túlbonyolítás van, és elég röhej, hogy filozófusok állítanak fel szabályokat, teljesen önkényesen vallási és egyéb megfontolások alapján. ha legalább ésszerű alapja lenne, de sok esetben még az sincs.)
2011. ápr. 10. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!