Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Gyorsabb lehet a fény sebesség...

Gyorsabb lehet a fény sebességénél a fekete lyuk forgó szívó hatása? Vagy nem sok eltérés van közötte?

Figyelt kérdés

Csak,mert,ha gyorsabb el képzelhető,hogy az anyagot össze tömörítve kilövi 2x 3x-os sebességgel valahová,mint ahogy be került. Nem tudhatjuk hová,de esetleg lehetséges lenne.

Tudjuk, azt,hogy a fényt is el nyeli,de elképzelhető,hogy gyorsabb a fénynél a szívó, vonzó hatása?



2011. okt. 3. 10:41
1 2 3 4 5
 31/44 A kérdező kommentje:
Azt viszont ,senki sem tudja,mi van a lyuk végén,vagy benne...Az is lehetséges,hogy egy hosszú csőrendszer szerű,és valami egészen más helyre löki az anyagot,mely beáramlik, de vajon hová vezethet?
2013. ápr. 5. 19:25
 32/44 anonim ***** válasza:
He? Te érted amit írsz?
2013. ápr. 5. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/44 A kérdező kommentje:
A moderátoroknak üzenném,hogy az értelmetlen választ nemadókat,amennyiben vissza kérdeznek valami hülyeséget,azt töröljék ki!
2013. ápr. 5. 19:55
 34/44 anonim ***** válasza:

A kocka akkor is piros.

Tessék adtam egy értelmetlen választ, így ok?

2013. ápr. 5. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/44 A kérdező kommentje:
Lemaradt egy vessző! boccs...
2013. ápr. 6. 01:34
 36/44 A kérdező kommentje:
Hogy az értelmetlen, választ nem adóknak... gondoltam!
2013. ápr. 6. 01:35
 37/44 A kérdező kommentje:
Az elméletről! Vélemény?
2013. ápr. 8. 17:04
 38/44 anonim válasza:
ezt egy átlag lengyel tudja!!!!!
2013. jún. 22. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/44 A kérdező kommentje:
Miért nem? Egy Nem átlag,félig lengyel értené?
2013. jún. 22. 21:24
 40/44 anonim ***** válasza:
100%

"A fekete lyuk eddigi álláspontból, egy korong alakú spirális,mágneses tér, egyfajta gravitációként működő sűrű anyag halmaz, mely valamilyen oknál fogva,minden anyagot,és energiát magába szippant,melynek,mágneses teréből ,még a fény sem szabadulhat!"


Ennek így semmi értelme. A fekete lyuk nem egy korong alakú, spirális mágneses tér. A fekete lyuk egy nagy anyagtömeg, olyan nagy, amelynek a tömege révén a felszíni gravitációs vonzó hatása akkora, hogy a felszíni szökési sebesség meghaladja a fénysebességet. (Helyesebben nem a felszíni, hanem az eseményhorizonti, mert a fekete lyukaknak feltehetően nincs szilárd felszíne.) De ettől még "nem lesz gyorsabb a szívó hatása a fénynél". A fekete lyuk nem szív, hanem vonz. A porszívó szokott szívni (bár még ez is helytelen megfogalmazás, de konyhanyelven elmegy).


" tehát,gyorsabb a fénynél,a mágneses tere,mellyel az anyagot magába szívja)"


Ez nettó marhaság. A mágneses térnek nincs sebessége, így nem lehet azt mondani, hogy gyorsabb vagy lassabb a fénynél. Legfeljebb az lehetne gyorsabb a fénynél, aminek van mágneses tere. De mágneses tere csak töltéssel rendelkező objektumoknak lehet. Ha viszont van töltése, akkor kell lennie tömegének is, másképp mi adná a töltését? Ha pedig tömege van, akkor kizárt, hogy gyorsabban haladjon a fénynél. Ráadásul a fekete lyuk elsősorban nem a mágneses terénél fogva vonz magába más égi objektumokat, hanem a gravitációs vonzóerejénél fogva.


"Egy fórumon,a fekete lyukat egy hőérzékelővel figyelték meg,hogy képes volt,valamilyen okból,a gyors mozgásra!"


Mármint mi volt képes a gyors mozgásra? A fórum, a hőérzékelő, vagy a fekete lyuk? A hőérzékelővel hőmérsékletet, vagy még inkább annak változását szokták mérni, nem sebességet. Legjobb esetben is a hőmérséklet változásának sebességét, de annak meg nem sok köze van a köznapi értelemben vett sebességhez.


"tehát,valami képes volt meglökni,vagy úgy alakult ki,hogy (nagy sebesség közben)."


He?


"Nem feltétlen,mert eddig ez volt az első mozgó fekete lyuk felfedezése."


Az első fekete lyuk felfedezése egyben az első mozgó fekete lyuk felfedezése is volt. A fekete lyukak nincsenek odaszögelve az űrbe, azok folyton vándorolnak, amerre az útjuk visz.


"Tehát az időt lelassítja(az eseményeket lelassítja),a maga körül,beáramló,beérkező testeknek,a fekete lyuk horizontjánál,még ,mielőtt bekerülne,az adott fény,vagy test a lyukba!"


Hát ez is elég hebehurgyán van megfogalmazva, de ez legalább nagyjából fedi a valóságot. De azért ez is relatív. Ha egy órát beledobnál egy fekete lyukba, akkor az nem kezdene el lassabban járni (tekintsünk el most az olyan dolgoktól, hogy atomjaira hullana szét az óra, meg stb.) Az óra helyzetéből nézve az idő ugyanúgy telne tovább, mintha mi sem történt volna - még akkor is, amikor már eléri az eseményhorizontot. Csak nekünk, külső megfigyelőknek, innen kívülről látszódna úgy, hogy az óra egyre lassabban és lassabban jár ahogy egyre közelebb kerül az eshor.-hoz, majd amikor eléri az eshor.-t, akkor megáll.


"körülbelül a tudósok a méretéhez viszonyítva úgy írtak róla,hogy egy szabványos ,kicsi üveggolyó méretű a rés,melybe áramlik, ez a sok minden az űrben!"


Nem tudjuk, fogalmunk sincs, valójában mekkorára töpörödik össze egy fekete lyuk, ill. az azt alkotó anyagtömeg. Az eshor. mindig az a "gömbhéj", gömbfelület a fekete lyuk körül, ahol már akkorára nő az objektum gravitáló hatása, hogy a szökési sebesség egyenlő a fénysebességgel. A fekete lyuk középpontjához ennél közelebb menve már csak befelé van út, kifelé nem; mivel ahhoz, hogy az eshor-on belülről kifelé (a mi világunk felé) tudjunk jönni, ahhoz nagyobb sebességre lenne szükség, mint amekkora a fénysebesség - márpedig ugye tömeggel rendelkező dolog soha nem érheti el azt, tehát vissza sem tud jönni. A fény pedig mindig pont fénysebességgel halad, tehát az sem tud kijönni belőle, ergo semmiféle információhoz nem jutunk az eseményhorizonton belüli dolgokról, így tudomásunk sincs semmiről, ami "odabent" történhet vagy történik.


Ilyen esetekben szokták azt csinálni, hogy különböző kísérleteket végeznek az adott dologgal. Pl. lehetne bele köveket dobálni, bottal megdöfködni, áramot vezetni bele, leönteni savval vagy lúggal, esetleg meggyújtani, majd megnézni, méregetni, hogy mi történik. Ezt hívják kísérletezésnek. A probléma ott van, hogy ezek az objektumok olyan fizikai jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek miatt ma még elképzelni sem tudjuk, hogyan fogjunk hozzá egy épkézláb fekete lyuk közvetlen vizsgálgatásához - már csak azért sem, mert a legközelebbi is baromi messze van tőlünk (hálistennek).


Tehát csak közvetett úton, a környezetére való hatásai alapján tudjuk vizsgálni őket. Ez azért nem jó, mert egyrészt baromi feketék, így nem igazán látszanak. Másrészt elég kicsik méretügyileg, ráadásul jó messze is vannak, így nehéz őket megtalálni is, nyomonkövetni is, megfigyelni is. Harmadrészt viszonylag kevés van belőlük (vagy talán pontosabb megfogalmazás, hogy az előbbi okok miatt eddig igen keveset találtunk, vettünk észre), tehát viszonylag ritkán történik velük valami, amit meg tudnánk figyelni, vizsgálni. Elméleteket lehet gyártani, aztán meg várni, hogy majd csak csinál az egyik olyat, amellyel igazolhatjuk a teóriánkat.



Na mind1, kicsit eltértem a tárgytól. Én azt javaslom neked, hogy jegeld ezt a témát magadban addig, amíg nem sikerül megtanulnod értelmesen megfogalmazni azt, amit ki szeretnél fejezni, mert így elég nehéz megérteni, hogy mit is akarsz közölni valójában. Ha ez már nagyjából megy, akkor előbb kezdj el a fekete lyukaknál jobban megfigyelt, dokumentált égitestekről érdeklődni, pl. csillagokról, hogy pár fogalommal tisztában légy. Aztán nem ártana kicsit a fizikakönyveket is olvasgatni, hogy tudd, mi az a szívás, vonzás, mi a különbség köztük; mi az a fény, tömeg, gravitáció, mágnesesség, elektromosság, szökési sebesség; ha ezek is mennek, akkor esetleg nekiugorhatsz a relativitáselmélet tanulmányozásának is, legalább nagyvonalakban tudj róla ezt-azt.


Ha ezeken túl vagy, akkor nézz vissza ide, és Te is látni fogod, hogy mennyi sületlenséget hordtál itt össze eddig :)

2013. okt. 19. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!