Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan megy le fentről a...

Hogyan megy le fentről a buborék a Mikola csőben, ha nem mozgathatom?

Figyelt kérdés
2011. szept. 21. 15:08
 1/2 Kromosome ***** válasza:
Abszolút vízszintben (tehát ha 0°-s szöget zár be a vízszintessel) nem fog mozogni az a buborék, mivel a nehézségi erő és a nyomóerő egymással 180°-os szög bezárása mellett egyenlőek lesznek, így a belső erők eredője nulla. Ha nincs erő, akkor nincs gyorsulás se, és mozgás se. Amint a dőlésszög megnő (azaz nagyobb lesz, mint nulla), a nehézségi erő ugyanúgy a test tömegközéppontjából kiindulva fog lefelé mutatni, miközben derékszöget zár be a vízszintessel, VISZONT a nyomóerő már nem fog egybeesni a nehézségi síkjával. Így, ha berajzolod az erőháromszöget, egyből észreveszed a nehézségi erő felülettel ("átfogóval") párhuzamos komponensét, ami a test egyenes vonalú egyenletes mozgatásáért fog felelni. Ez a komponens egy egyszerű sinusos számolással kiszámítható.
2011. szept. 21. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Sajtoskifli ***** válasza:

Itt a nehézségi erőnek szinte semmi köze az egészhez, és nem magyarázza, miért lesz az erők eredője nulla. Ami történik, az főleg a felhajtóerő és a közegellenállás műve.


A közegellenállásról tudnod kell, hogy az F(k)~v^2, tehát a közegellenállás egyenesen arányos a sebesség négyzetével (feltételezve, hogy a test nem kezd el forogni, a mozgásra merőleges felület egyenlő marad), az iránya pedig mindig a sebességvektorral ellentétes irányú.


A felhajtóerő egyenlő a kiszorított közeg súlyával, iránya pedig (ha jól tudom) ellentétes nehézségi erővel.


Amikor megbillented az üveget, nincs sebessége, tehát közegellenállás se lesz, a felhajtóerőnek lesz az üveggel párhuzamos komponense, így elindul "felfele", az üveggel párhuzamosan. Viszont mivel itt elkezd gyorsulni, eléggé gyorsan el fog érni egy olyan pontot, ahonnan a közegellenállás és a felhajtóerő üveggel párhuzamos komponense kiegyenlítődik, a buborékra ható erők eredője 0, így egyenletes mozgást végez.


Mivel a felhajtóerő állandó, ezért a döntés szögével azt határozzuk meg, mekkora lesz ennek az erőnek az üveggel párhuzamos komponens (szinusz fogja megadni). Ez az erő minnél nagyobb, annál nagyobb sebesség kell, hogy a közegellenállás kiegyenlítse ezt.


Remélem érthető voltam.

2011. szept. 21. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!