Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mire képesek a legnagyobb...

Mire képesek a legnagyobb matekzsenik?

Figyelt kérdés

Arra vagyok kíváncsi,hogy milyen műveleteket képesek játszi könnyedséggel elvégezni azok,akik igazán értik a matematikát.Látok ezt-azt a tv-ben,de nem igazán merek nekik hinni,mert én is képes vagyok pl. bármely két számjegyű szám négzetét kiszámolni két-három másodperc alatt,de nem azért,mert zsenigyerek vagyok,hanem azért,mert megtanultam egy ilyen eljárást.

Igazából lelkesen tanulom a matekot,nagyon érdekel és kíváncsi vagyok,hogy mit tudnak azok az emberek,akikről érdeklődöm.


2011. aug. 14. 21:17
1 2 3
 21/28 A kérdező kommentje:

Igazán érdekes,amiket írtatok.Arra következtettem,hogy nem csak a matekzseniktől állok távol,hanem Tőletek is,feltéve,hogy nem vagytok zsenik.De biztosan óriási matematika tudással rendelkeztek néhányan.

Azt is látom az általatok elmondottakból,hogy jó úton járok.Valahogyan,amióta matekot tanulok,egyre inkább próbálkozom elemezni a helyzeteket,megtalálni bennük a megfelelő összefüggéseket.Meg mostanában gyakran meglepem az ismerőseimet is,mert olyan történésekre tudok következtetni,amikre szerintük lehetetlen,mert annyi az ismeretlen benne és ráfogják,hogy biztosan tudtam valami olyat,amit ők nem,csak nem szóltam róla.

Nekem mindegy,mit gondolnak erről,de engem örömmel tölt el.Főleg azért,mert nagyon gyérül tudtam a matekot ahhoz képest,amennyire most tudom.

Köszönöm a válaszokat és le a kalappal előttetek.

2011. aug. 15. 18:02
 22/28 anonim ***** válasza:

Én nem értek a gamma függvényhez, de a wikipédia azt írja, hogy "A faktoriális – ésszerű feltételek mellett – egyértelműen terjeszthető ki a komplex számok halmazára a negatív egész számokat kivéve; ez a gamma-függvény:"

[link]

2011. aug. 15. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
90%

Ha elfogadjuk a negatív egész számokra való kiterjesztést is, akkor szembe kell nézni azzal, hogy 0•∞ = 1. Hogy ezt elkerüljük, egyszerűen kijelentjük, hogy a negatív egész számokra már nem lehet a faktoriálisok fogalmát kiterjeszteni. Ez kb. olyan, mint amikor az egyszeri parasztbácsika még a régi békebeli időkben felutazott Pestre és elment az állatkertbe. Meglátta a zsiráfot, nézi, nézi, egyszer csak megjegyzi: Ilyen állat nincs is.

Na jó, tudom, hogy ez durva, de nekem úgy tűnik, hogy a matematikusok időnként finoman elsütik ezt a trükköt, hogy megússzanak egy nagyobb ellentmondást, amikor a helyzet kezelésére nincs kéznél jobb megoldás. Vegyünk egy másik esetet:


A végtelennel kapcsolatban gyakran az az elképzelés, hogy mivelhogy végtelen, akkor kimeríthetetlen is. Pedig ez nem így van. A végtelent egyes esetekben el lehet “fogyasztani”. Legyen pl. egy “a” hosszúságú szakaszunk és egy “a” élhosszú négyzetünk.

Azt meg lehet csinálni, hogy az “a” élhosszú szakasz minden egyes pontjához hozzárendelünk egy pontot az “a” élhosszú négyzetből úgy, hogy ugyanazt a pontot a négyzetből többször nem használjuk csak egyszer (laikusan fogalmazva), miközben még végtelen sok “felhasználatlan” pont marad. De meg lehet ezt csinálni fordítva is? Hogy a négyzet minden egyes pontjához hozzárendeljük a szakasz valamelyik pontját, de a szakasz minden pontját szintén csak egyszer “használjuk”? Nem, mert egyszer csak “elfogynak” a szakasz pontjai, annak ellenére, hogy végtelen sok van belőlük.


Másik tipikus példa pl. a “Grand Hotel-paradoxon”. Most nem akarom ezt a példát részletezni, de a lényeg az, hogy a végtelen esetén a matematika elég fura eredményekkel tud szolgálni. Most kérdés, hogy ezek után mennyire megbízható a matematika a végtelen értékek esetében?

2011. aug. 15. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
Aha, köszi, hogy felvilágosítottál, de megint vitatkoznom kell a végtelenes dologgal. Ha jól értem, azt mondod, hogy nem lehet a négyzet minden pontjához hozzárendelni a szakasz pontjait. Akkor vehetjük ezt úgyis, hogy a szakasz a természetes számok, a négyzet a racionális számok. és mindkettő megszámolhatóan végtelen, szóval hozzá lehet rendelni a racionális számokat a természetes számokhoz.
2011. aug. 15. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
A racionális számokból végtelenszer több van, mint a természetes számokból, miközben mindkettőből végtelenül sok van. Meg lehet azt valahogyan csinálni, hogy minden egyes racionális számhoz hozzárendelünk egy természetes számot úgy, hogy egy adott természetes számot csak egyszer "használunk" fel? Nem tudok arról, hogy erre lenne valamilyen matematikai módszer (trükk).
2011. aug. 15. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

[link]

A "The rationals are countable" bekezdésnél van leírva angolul és alatta kép is van. (Természetes számokban 1->2->3->4->5->6 ... Racionális számokban 1/1->2/1->1/2->1/3->2/2->3/1 ...)

2011. aug. 15. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

Számosságban a természetes számok és annak minden hatványa megegyezik. Az egész számok (Z) NxN-ként (N^2) van meghatározva, a racionális számok (R) pedig ZxZ-ként ((N^2)^2, azaz N^4). Azaz létezik bijekció a két halmaz között. Módszert lásd fent.


A hatványhalmaz már megegyezik a valósszámok számosságával.

2011. aug. 16. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
BM, szerinted Chuck Norris nem a legnagyobb matekzseni? Élsz még?:O
2011. okt. 18. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!