Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha az univerzum végtelen...

Ha az univerzum végtelen akkor hogy tágul?

Figyelt kérdés
2011. júl. 17. 00:25
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
27%
Ha végtelen és ha tágul amúgy a kettő nem zárja ki egymást. Amúgy szólok, hogy csak forog és azért tűnk úgy hogy tágul.
2011. júl. 17. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
37%
Az emberi agy nem képes felfogni az univerzum létezését. Hiába, kereshetünk mindenféle magyarázatot, de mindig feltehetjük magunknak azt, hogy ennek az akárminek is kell valahol lennie. Számtalanszor elgondolkodtam már azon, hogy valójában miben is vagyunk. Mert ugye Mi a Naprendszerben vagyunk, a naprendszer pedig a tejútrendszerben, a tejútrendszer pedig csak egy apró töredéke az egész univerzumnak.. de akkor az univerzum miben van? és így tovább és így tovább. Csak Isten tudhatja rá a választ, mi nem vagyunk képesek felfogni ezt.
2011. júl. 17. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
78%
Véleményem szerint multiverzumban élünk és az a mindenség azon túl nincs semmi. De az is lehetséges hogy egy szimulációban élünk és egy felsőbb hatalom teremtett.
2011. júl. 17. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
100%
Vagy az is lehetséges az univerzum tere csak egy lap egy könyvben, a többi lap teljesen más dolog.
2011. júl. 17. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
68%

"Az emberi agy nem képes felfogni..."


Még szerencse, hogy a legtöbben nem ilyen pesszimisták, különben messze nem tartanánk itt.

2011. júl. 17. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
60%
Piku7-nek adok igazat. A végtelen az agy számára felfoghatatlan kategória. A végtelent a végessel nem lehet kifejezni.
2011. júl. 17. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 ToXeN ***** válasza:
Én azt mondom, hogy van ez a nagy fekete üresség (ezt nevezhetjük végtelennek) és ebben a végtelen térfogatban egy kis porszem a mi kis 13.7 milliárd fényév sugarú "buborékunk" amiben élünk. Ki tudja mi van ezen a "buborékon" kívül, bármi lehet. De hogy a tágulás hozza létre a teret? Ugyan... ott van az már régóta, csak eddig még nem volt ott mondjuk egy galaxis!
2011. júl. 17. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 Vree ***** válasza:
83%

Jó a kérdés, de szerintem nem tudjuk itt megválaszolni. Pontosabban: azt hogy hogyan tágulhat egy végtelen dolog könnyű megválaszolni, könnyű találni olyan matematikai modellt ahol ez működik. De hogy pontosan milyen következményekkel jár ha valami valóban végtelen tulajdonságokkal bír, az nagyobb lélegzetvételű probléma.

(Érdemes pl. elgondolkodni Hilbert felvetésein: [link]


Azt meg kell érteni hogy minden amit matekórán tanítanak, minden tudományág amit használunk csak egy modellező eszköz, aminek megvannak a korlátai. Pl. ha a végtelen általános iskolás meghatározását veszed akkor 2x végtelen = szintén végtelen. De nem ennyinél véget a dolog. Nézzük a dolgot egy más szemszögből:


Vegyél egy halmazt, legyen mondjuk az egész számok halmaza: -2, -1, 0, 1, 2, 3...stb. Ez egy olyan halmaz aminek végtelen számú tagja van (mindig találhatunk egy olyan számot, ami 1-gyel nagyobb vagy kisebb mint a legnagyobb/legkisebb számn amit találni tudunk).


De most vegyünk egy másik halmazt: a páros számok halazát:

-4, -2, 0, 2, 4, 6, 8...stb.


Annak ellenére hogy ez a halmaz szintén végtelen számú tagot tartalmaz (mindig lesz egy 2-vel nagyobb v. kisebb szám), érdekes dolgot tapasztalunk ha összevetjük az előző halmazzal:


bármilyen szakaszon feleannyi tagot tartalmaz mint az előző! Pl. legyenek az 1-től 10-ig lévő számok:


első halmaz: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

második halmaz: 2,4,6,8,10. Világos, hogy létezik a végtelennek olyan definíciója, ahol az egyik végtelen lehet kétszer akkora mint a másik!


Ez persze csak egy példa, és semmiképpen sem állítom hogy az univerzum e szerint működik, csak demonstrálni akartam, hogy a különböző végtelenek nem feltétlenül zárják ki egymást.


Mellesleg egy végtelen kérdésből ered az egyik fő mai univerzumelméleti kérdés: a kvantummechanika és az általános relativitás egyesítése. A kvantummechanika használja a renormalizációnak nevezett számítást, ami egy módszer a végtelen mennyiségek kezelésére. De bizonyos okok miatt a gravitációra ez nem alkalmazható. (A négy alapvető kölcsönhatás (elektromágnesesség, gyenge és erős nukleáris kölcsönhatás és gravitáció) közül a kvantummechanika ír le hármat, míg a relativitáselmélet az utolsó egyet [a gravitációt]. Ezt a kettőt kellene összehozni hogy legyen egy átfogó elméletünk az univerzum működéséről.)


("A végtelent nem lehet felfogni", aki lusta, annak persze nem. Aki veszi a fáradtságot és gondolkodik, annak semmivel nem nehezebb a megértése, mint akármi másé. Már csak azért is mert maga a végtelen is ember alkotta fogalom.)

2011. júl. 17. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
9%
Azért az érdekes hogy igazából azért hiszik hogy véglen mert Isten hatalma végtelen, és azért volt ősrobbanás mert az Isteni teremtés a így ülték át.
2011. júl. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 Vree ***** válasza:
75%

^Miva? Ezt meg honnan veszed?


1000x el lett magyarázva hogy az ősrobbanás nem teremtés (nem a semmiből lett valami elmélete ahogy hittanórán félremagyarázva tanítják). Nem a Bibliából ültették át, a hívők próbálják átvenni hogy magukat igazolják vele.


Egyébként, ahogy mások már rámutattak, valószínűleg nem végtelen.

2011. júl. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!