Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ez a coaching ez mennyire...

Ez a coaching ez mennyire valós? Mit tanulnak ott az emberek es mire jó?

Figyelt kérdés

Azért ide írtam a kérdést, mert egy barátom most elkezdett egy ilyen coaching iskolát, és néha zavaróan nagy baromságokkal jön, mint a bevonzod az életedbe a dolgokat, meg azért szenvedsz mert te akarsz szenvedni jaj meg mégjónéhány ilyen dolog. hirtelen szakértője lett nem csak a pszichológinak hanem a magfizikának is, és én ezt nehezen tudom elképzelni, hogy van olyan iskola ahol a coaching zászló alatt ilyen széles sőektrumon menne az oktatás. Meggyőzhető vagyok értelmes gondolatokkal, most azonban inkább a szekta irány erősebb bennem mintsem, hogy elismerjem ( a meglévő információk alapján )


ha az ezo témakörbe írom, akkor csak agyhalott emberek válaszolnak engem meg tényleg érdekel, hogy most elvesztettem egy barátot vagy mi van?


2011. júl. 10. 09:00
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


Az jön le, hogy megtanulják megvigasztalni/támogatni az embereket, fizetett barát.

2011. júl. 10. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Akkor a barátod valami irdatlan nagy baromságot tanul, vagy az egészet félreérti.
2011. júl. 10. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Vree ***** válasza:
Az a baj hogy a "life coaching" ami ennek a pontos neve ("coaching" csak annyit jelent hogy tréningezés/képzés, ugyanúgy használják pl. sportra vagy munkahelyi betanításra) nem szab meg semmilyen előkövetelményt az "edzőnek", szóval bárki mindenféle szociális vagy pszichológiai képzettség nélkül indíthat ilyen tanfolyamot ahol azt tanít amit akar. A megzuhant/célt vesztett emberek meg mindig is jövedelmező iparág volt. Mo.-n meg különösen jellemző hogy átvesznek valami külföldi gyakorlatot és úgy kezelik mintha az valami varázslat lenne és teljesen pontatlanul is tanítják. Szerintem a barátod is csak egy ilyen alakba futott bele. Elvileg ez nem szekta, hacsak a tanár mellesleg még nem az is.
2011. júl. 10. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
55%

Az üzleti versenyben is egyre inkább létfontosságúvá vált, hogy növeljük az egyéni teljesítményeinket, és ebben az egyéni fejlesztési folyamatban ott álljon valaki mellettünk, mögöttünk, aki támogat bennünket: ő, a – mai szóhasználattal élve – coach; a fejlesztési folyamat pedig a coaching.


A coaching angol eredetű szó, jelentése: edzés, pontosabban az edző által végzett munka. A kifejezés a sportpszichológiából a 80-as évek elején került be az üzleti világ fogalomrendszerébe. A coaching az Amerikai Egyesült Államokból indult, és alapvetően két gyökere van. Az egyik kiindulópontnak azoknak a pszichoterapeutáknak a munkája tekinthető, akik felismerték, hogy nemcsak krízisben lévő embereknek lehet szükségük tanácsokra (akár életvezetési, akár vezetési tanácsokra), hanem olyan személyeknek is, akik szeretnének többet kihozni magukból, akik sikeresebbek, elégedettebbek kívánnak lenni az életük bármely területén.


A coaching másik kiindulópontja a sportból származik: a terapeuták az élsportolók körében használt mentális technikákat beépítették az önismeret-fejlesztő programjaikba, és ezt hívták coachingnak a kezdetekben.


A coaching igénybe vehető akkor, ha életvezetési tanácsokra van szükségünk; amikor egy adott életszituációban elakadunk, és tovább szeretnénk lépni; amikor inspirációra van szükségünk; amikor problémánk adódik egy helyzettel, egy másik emberrel stb. Igénybe vehető akkor is, ha vezetőként a vezetői munkában „beszélgetőtárs”-ra vágyunk. A vezető számára nagyon fontos a beosztottakkal való hatékony kommunikáció. A vezetői munka kulcselemei a támogatás, a tanácsadás, a segítségnyújtás. Ennek megvalósításához az emberi erőforrás menedzsment sokféle módszert, eszközt és technikát bocsát a vezetők rendelkezésére (pl. mentorálás, teljesítményértékelő beszélgetések stb.) De a vezetőnek is szüksége lehet egy „beszélgetőtárs”-ra, ha elakad egy munkahelyi helyzetben, ha visszajelzést vár. A vezetői szerep ugyanis magában hordozza a magányt, hisz a szervezeti hierarchia minél magasabb szintjén áll a vezető, annál magányosabb, annál nehezebben talál magának társakat ahhoz, hogy problémáiról nyíltan és őszintén beszélhessen. A coach egy olyan beszélgetőtárs, aki a szakmaiságot a kapcsolattal képes összekötni, és rálátása van a vezető különböző szerepeire, amelyek egységes egészként határozzák meg az ő működését, reakcióit, döntéseit. A coaching egy olyan tér a vezető számára, amelyben megnyílhat.

Milyen helyzetekben érdemes coachingot igénybe venni?


ha valamilyen kihívás előtt állunk (pl. új munkakörbe lépünk, új munkahelyre kerülünk)

ha valamit másként kéne csinálni, mint ahogy eddig tettük

ha nem vagyunk elégedettek a jelenlegi munkánkkal

ha kommunikációs problémákkal állunk szemben (pl. vezetőként a szervezet céljainak kommunikálása, az értekezletek hatékonyságának növelése, motiváló hatás elérése stb.)

ha úgy érezzünk, hogy nincs időnk semmire

ha konfliktushelyzetbe kerülünk

ha döntési helyzetbe kerülünk, és nincs kivel megbeszélni

ha nehézségeink vannak bizonyos emberekkel

ha gyakori a feszültség- és a stressz érzése bennünk

ha belső bizonytalanságot élünk át (pl. válaszút elé érkeztünk)

ha „belső műhelymunkára” vágyunk a megújulás, az innovatív megoldások érdekében

ha elemezni szeretnénk saját karrierútjaink perspektíváit (pl. szakmai életút térkép elkészítése)


A coaching egyik legfontosabb célja, hogy növelje mind a személyes, mind a vezetői hatékonyságot. Miért fontos a személyes hatékonyság? Életünkhöz a munkahelyen kívüli világunk is hozzátartozik, ahol családi, egészségi problémákkal küzdünk, belső harcainkat vívjuk, magánéleti konfliktusainkat próbáljuk rendezni. Az ezekre a folyamatokra fordított idő jelentős mértékben csökkenthető a személyes hatékonyság növelésével.


A vezetői hatékonyság növelésével a vezető képessé válik arra, hogy jobban bánjon a munkatársaival, hatékonyabban gazdálkodjon az idejével, jobban kezelje a konfliktusokat, biztosabb döntéseket tudjon hozni, azaz jobb vezetővé váljon.


A coaching-munka során coach és ügyfele azon dolgozik, hogy felszabadítsák az ügyfélben rejlő erőket, hisz az erő és a lehetőség mindenkiben megvan arra, hogy a saját elképzelései szerint a lehető legboldogabbá tegye az életét és kihozza magából a legtöbbet. A coach segít rátalálni a változás kulcsára, segítséget nyújt az ügyfélnek, hogy felismerje rejtett belső forrásait, hisz ezek vezetnek el az ügyfél saját legjobb megoldásaihoz.

2012. máj. 23. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!