Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért nincsenek Nobel-díjas...

Miért nincsenek Nobel-díjas fekete tudósok?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy van egy-két béke Nobel-díjas, de engem az érdekelne, hogy fekete Nobel-díjas miért nincs természettudományokból? Pár fórumon azt olvastam, hogy a fekete emberek IQ-ja a legalacsonyabb a világon, ebből ott jó kis vita kerekedett ki. Az ellentábor szerint az IQ erősen környezet- és kultúrafüggő, ezért nem lehet ebből messzemenő következtetéseket levonni. Az elméletet támogatók szerint viszont, ha így lenne, akkor nem lehetne, hogy a dél-koreaiaknak vagy úgy általában az ázsiaiaknak az élmezőnyben legyen a pontszámuk.

Előre bocsátom, hogy nem vagyok rasszista. A kérdésemet nem a fekete-afrikai emberek vonatkozásában tettem fel, hisz ott nem is igen van/lenne lehetőségük kiteljesedni. Az viszont igencsak érdekel, hogy az USA-ban, ahol 39 millió fekete él, miért nem kaptak feketék tudományos Nobel-díjat? A többségüknek ugyanolyan lehetőségeik vannak mint a többségi társadalomnak.


2011. júl. 2. 16:35
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
67%

Mert kevésbé intelligensek mint a fehérek vagy a japánok/koreaiak.

Az élet szerintem már bizonyította ezt, Afrikában is pl. Dél Afrika a legfejlettebb, jah hogy ott él a legtöbb fehér Afrikában, erről ennyit.

De ha visszamegyünk az időben a gyarmatosítások elé, akkor se mondható el az hogy versenyben voltak a feketék a fehérekkel de valamiért mégis alulmaradtak..a béka segge alatt voltak már akkor is.


És nem vagyok rasszista, van sport amiben fekete a kedvencem, de ezek szemmel látható dolgok egy átlag ember számára is.

2011. júl. 2. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
5%

Egyrészt szerintem, akárki, akármit mondd, most sincs tökéletes egyenrangúság az USA-ban sem. Persze sokkal több lehetősége van egy feketének, mint régen, de nyilván egy gettóban élő fekete nem fog a harvardra járni és nobel díjat kapni.


Másrészt - én se tartom magam rasszistának - de az teljesen természetes, hogy ugyanúgy ahogy a bőrük színe más, az intellektuális képességük is más. Ugyanúgy, ahogy jobban tudnak énekelni meg kosárlabdázni, lehet, hogy nagy átlagban alacsonyabb az iq-juk, de - a fentiek miatt - ezt szerintem még manapság is elég nehéz mérni.


Harmadrészt pl. Neil Degrassi ugyan a nobel díjtól még messze van, de azért nem nevezném egy kifejezetten buta asztrofizikusnak. :)

2011. júl. 2. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
35%

Mert aztán a pigment számnak a bőrben sok köze van az intellektuális képességekhez :)


Amúgy azért, mert a négerek legnagyobb része nincs olyan helyzetben, hogy rendkívül komoly tudományos kutatásokban részt vegyen.


Tény, vannak feketék, akik tudnak tanulni. Akkor nézd meg az arányokat! Amerikában van 39 millió fekete, akiknek nagy része azért nincs olyan társadalmi helyzetben, ahonnan ki tudna emelkedni, és bejutni egy komoly tudományos intézetbe. (Mert azért nobel-díjas kutatást manapság már nem a sufniban lehet csinálni...) És akkor nézzük az arányokat! Hány fehér, és hány fekete van olyan helyzetben, hogy ilyen tanulmányokat tud végezni? Klasszisokkal magasabb arányban vannak a fehérek. A nobel-díjasokból meg a fehérek között is rendkívül alacsony százalék van.

2011. júl. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
30%

A bőrszínnek semmi, de semmi köze nincs az IQ-hoz. Annak, hogy a bőrszín alapján milyen szociális-gazdasági környezetre számíthat egy születő csecsemő, annak már igen.

A többség nincs abban a helyzetben, hogy érdemi, akár Nobellel is jutalmazható kutatások részese lehessen. Akár okosabb is lehet, mint azok a tudósok, akik megkapták, de akkor sem biztos, hogy ki tud törni abból a közegből, ahová született.

2011. júl. 2. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
37%

Közelítsük meg más oldalról a témát:


Vajon a fehérek miért vannak olyan helyzetben amiben a feketék nincsenek?

Mert alapvetően intelligensebbek.De ezzel nem azt mondom hogy egy fekete nem lehet okosabb egy fehérnél:)

A gyarmatosítástól a felszabadulásig eltelt idő alatt ugyan még nagyobb lett a szakadok, de ha azelőtti időket nézzük akkor is Európában már fejlett civilizációk voltak, Afrikában meg kb törzsi rendszer.

2011. júl. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
*szakadok=szakadék
2011. júl. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
76%

19:54


Azért ez nem ilyen egyszerű, hogy mikor Afrikában vagy Mikronéziában ágyékkötőben ugráltak a bennszülöttek akkor Európában már nagybetűs civilizáció volt és pont...


Naná, hogy az Eu. emberének kreatívabbnak kellett lennie a túlélés érdekében, mivel Európa a gyakorlatban az ember számára egy sz@r környezet. Nagyrészében nehéz a terep a vadászathoz (hegyes, sűrű erdős, nem egy finom kis lapos szavanna), a veszélyes ragadozók itt is megéltek, ráadásul csak a mezőgazdaság tudta adni a növényszükségletét az embereknek, mert a vadonba igen kevés az ehető növény / gyümölcs - ellentétben pl.: trópusi éghajlattal, ahol gyk. nem is kellett vadászni, mert a vadon termő növények eltartották a lakosságot. És akkor a 4-5 hónap fagyról ne is beszéljünk...


Egy szó mint száz természetesnek tűnik, hogy egy civilizáció - aminek küzdeni kell a túléléséért keményen és 7-8 hónapja van az egész éves szükségleteinek fedezésére jobban fejlődik, mint a fűszoknyás bennszülött, aki kimegy a tengerpartra az egész éves 30 fokos napsütésben, leszed 2 banánt, egy kókusz és a pocsojából kikapar 2 kagylót meg halat és már meg is van a napi kajája - 10 perc alatt.

2011. júl. 3. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
61%
Ha a Nobel díjak alapján akarnék következtetni, akkor az is kijönne, hogy a nők se intelligensek, hiszen elvétve van Nobel díjas nő, illetve az jönne ki, hogy a zsidók messze a intelligensebb nép a földön 29 kémiai, 45 fizikai és 49 orvosi Nobel díjjal.
2011. júl. 3. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Tény hogy aki a gettóban nő fel abból kisebb arányban lesz diplomás, de ez nem magyaráz meg mindent.

Nem lehet minden a szociális, kulturális és anyagi háttérrel magyarázni.

A legtöbb növény és állatfaj csak a föld bizonyos részein él meg, viszont embert találsz mindenhol mivel tud alkalmazkodni a környezeti viszonyokhoz. Akkor ezt nem kellene a környezetre fogni.

2011. júl. 3. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
70%

Vologya:

Ne keverd az ökológiai értelemben kozmopolita és a szocális determináció fogalmát! Nagyon sok mindent befolyásol a környezet. Az embernél gyakorlatilag a genetikai előnyök/hátrányok eltörpülnek a szociális környezeti hatások mellett.


Erről Jared Diamondnak van eg könyve: Háborúk, járványok, technikák - ebben mindent leír a témával kapcsolatban. Érdemes lenne elolvasni annak, akit érdekel a téma.

2011. júl. 4. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!