A neten elvégezhető IQ tesztek mennyire adnak pontos eredményt?
Miért nevetséges?
Ez 2 értelmű.
1. Olyan hülyének érzed magad, hogy az neked túl soknak tűnik.
2. Olyan okosnak érzed magad, hogy az túl kevésnek tűnik.
Kérdező: Egyik sem. Azért nevetséges, mert egy olyan skálán, ami úgy van deifiniálva, hogy 100 az átlag és Poisson-eloszlást mutatnak az értékek, 30 pontnyi szórás elfogadhatatlanul nagy.
A 150-es IQ nem azt jelenti, hogy másfélszer okosabb vagy, mint egy 100-as. Nagyon rosszul tévesen reprezentálják ezt a számszerű értéket. Magának a konkrét IQ számnak nincs önmagában "értelme". A 150-es IQ mindössze annyit jelent, hogy az emberiség legintelligensebb 1%-ába tartozol, vagyis intelligensebb vagy, mint a többi 99%. Máshogy mondva ha veszünk monjuk 1000 véletlenszerűen választott embert, akkor a 150-es IQ azt jelenti, hogy 10 olyan ember van, aki vagy veled azonos, vagy még magasabb intelligenciájú, a többi 990 alacsonyabb. De hogy konkrétan mennyivel nagyobb okosságot jelent, azt nem nevezi meg ez az érték. A 130-as IQ azt jelenti, hogy "csak" az emberiség 80%-ánál vagy intelligensebb, vagyis az 1000 emberből benne vagy a legjobb 200-ban.
És azért nem mindegy, hogy 1000-ből a 200-adik vagy a 10-edik valaki.
Az IQ tesztek nem univerzálisak, népcsoportra, korra és még 100+1 jellemzőre optimalizálni kell őket ahhoz, hogy pontos eredményt adnak.
Tehát egy kínai felnőtt IQ tesztjét odaadnád egy magyar gyereknek akkor fals eredményt kapnál. Ugyan úgy ha egy magyar felnőttek számára készült tesztet adnál egy amerikai egyetemistának akkor is fals eredményt kapnál. stb, stb..
A neten keringő tesztek meg amúgy is a vicc kategóriába tartoznak, némelyik 10-15 kérdésből áll....
A válasz megírásának időpontja: ma 01:55
Ha ennyire jól ismered az IQ definícióját, elárulnád hogy az IQ az idővel változhat teszem azt 15 évesen pszichológus megmérte egy tesztel és 138 volt, az csökkenhetett vagy nőhetett az évek alatt?
Azért az tök jó hogy ezerből benn vagyok a 200-ban :D
Baleys F/22
Igen, az IQ változik az életkor előrehaladtával. Például a Mensa HungarIQába nem is lehet jelentkezni 17 éves életkor alatt, mivel az esetben másféle teszttel kellene mérni a jelentkező intelligenciáját.
Gyermekkortól kezdve a születéskori intelligencia hányados sok külső hatás függvényében növekedhet. A növekedés általában nem lineáris, hanem kisebb-nagyobb "lépcsők" jelentkeznek benne. Kb 17 éves korban éri el azt a fejlettséget, mikor "felnőtt tesztekkel" is megfelelő pontossággal mérni lehet.
Az életkor előre haladtával az IQ még pár évig növekedhet, majd stagnál, és később, idős korban szépen lassan csökken. A csökkenés persze az agy megfelelő tornáztatásával (azaz gondolkodással) lassítható.
A különböző teszteket egymással nem nagyon lehet összehasonlítani, mivel nem mindegy, hogy milyen alanyok számára, milyen célból készült a teszt, és az sem, hogy mennyire vizsgálták be magát a tesztet. És végül a kiértékelési szempontok, határértékek különbözősége is megnehezíti az egyik teszt eredményeinek másikkal történő összehasonlítását.
Akit közelebbről érdekel a téma, az a Mensa HungarIQa honlapján sokkal több információt találhat:
Pedro
Nekem hol 117, hol 150, hol 130 jön ki, szóval szerintem badarság az egész.
Ha pontos képt szeretnél az IQ-dról ,akkor végezz fizetős tesztet, és azok között az olyat, amin ábrák vannak meg számok leginkább (ne nyelvi legyen).
Emellett az IQ AZ ÉLETBEN VALÓ BOLDOGULÁSHOZT VAJMI KEVESET számít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!