A sakkot ne keverjetek bele,aki hasonlo szinten jatszik mint Leko,az mind szuletett tehetseg.Akarki az eletbe nem fog tudni olyan szinten tudni jatszani megha a vilag osszes sakkiskolajat vegigjarja.
Amugy a sakk nagyon osszefugg az IQ-val.
En meg nem hallottam alacsony IQ rendelkezo sakknagymestert,peldaul Fishernek mar 12-eves koraban 156-os IQ-ja volt.
A kerdesre valaszolva kis mertekben novelheto az IQ szint ez teny.
en
Az IQ fejleszthető.
Viszont nem függ össze a korral. Ugyanis korcsoportonként más a nehézsége.
Az IQ fejleszthető, de csak bizonyos mértékig.
Ezek a netes IQ tesztek mind téves eredményt produkálnak.
Fontos tényező ugyanis az egyén szubjektuma, hozzáállása egy adott problémához, illetve a pillanatnyi kondicionális adottságai( fáradtság, érdeklődés vagy annak hiánya, bevitt tápanyagok összetétele - ld.: tengeri hal, aminek egyébként az a bizonyos, agyra jótékony hatású hatóanyaga az omega-3 zsírsav
/ egy többértékű szírsav, azaz a szénlánc szénatomjai közt nem csak egyszeres kovalens kötések vannak /, stb. ). Egyébként a sport is fejleszti az IQ-t, mivel javítja a vérkeringést, megemeli a vércukorszintet - az agy cukorral táplálkozik; nem hiába etetnek csokit a tanulókkal vizsga előtt... Egyébként további hatóanyaga a csokinak a lecitin, ami szintén egy többértékű zsírsav -, valamint hosszútávon erősíti a szív izomzatát és az érfalak rugalmasságát is, ami kellően tág ereket eredményez, így javul a vérellátás( kevesebb lerakódás - ld.: áramlástan ... ). Ezeken felül, a sport hatására új kapillárisok fejlődnek ki, az izmok vérellátásának javítására, ami persze, nem csak lokálisan jelentkezik...
Emellett az IQ egy elég tág fogalom. Van egy veleszületett és a korai gyerekkorban kialakult komponense, de az olvasottság pl. a memóriát fejleszti és a szókincset - sok ember képtelen megérteni a többszörösen összetett mondatokat vagy elfelejti a mondat első felét, mire a másodikhoz ér a partnere -, a problémák megoldásának gyakorlása javítja a problémákhoz - értsd: feladatokhoz - való hozzáállást és fejleszti az elvonatkoztatás képességét, a megfigyelésekből levont következtetések pontosságát - ami nagy mértékben függ a tapasztalatoktól -, de még sorolhatnám.
Veleszületett dolgok a legtöbb esetben hajlamok, de pl. fontos része az intelligenciának az agyban lévő szinoptikus kapcsolatok fokszáma, ami kisgyerekeknél folyamatosan fejlődik, mégpedig a korai tapasztalatok hatására.
Az IQ -hoz sorolnám továbbá a kreativitást is, ami szvsz. teljes mértékben lefedi mindazon területeket, amiket egy munkahelyi IQ teszten mérni szeretnének: a kreativitás alkotóképességet jelent, tehát nem sarkítható ki kizárólag sem a rajzolásra, sem a zenére( a zenei halláshoz tartozó agyi rész egyébként egybeesik a matematikai gondolkodásért felelős területtel, ami nem véletlen: mindkettő végső soron algoritmus-szekvenciákat jelent... ).
A tanulási képesség szintén fejleszthető, leginkább gyakorlással...
Szerintem, ha valaki egy hiteles IQ tesztet szeretne írni, akkor egy pszichológussal teszteltesse magát, aki képes a felsorolt - és fel nem sorolt - változókat figyelembe venni a teszt kiértékeléséhez. Az ilyen intelligencia tesztek rend szerint beszélgetések formájában zajlanak, ez ugyanis csökkenti a stresszt. Bár sokak szerint a "vizsgadrukk" hasznos, a megfigyelések értelmében a legtöbb esetben inkább káros hatású, ugyanis megemeli a kortizol-szintet, amitől egyfajta "csőlátás" jelentkezik, az IQ -nak meg nem akkor kell működnie, ha kerget egy oroszlán: olyankor motorikusan cselekszel( ami egyébként szintén fejleszthető: ha feléd ütnek, reflex-szerűen becsukod a szemed, ha bokszolsz, erről hamar lenevelnek, hozzászoktatással... ).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!