Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha A és B űrhajó fénysebességg...

Ha A és B űrhajó fénysebességgel halad (tegyük fel! ) egymás mellett, majd az "A" hajó nagyobb sebességre kapcsol akkor egy fix pontból nézve ezt az eseményt mit látunk?

Figyelt kérdés
1: az "A" űrhajó megelőzi "B"-t, vagy 2: A és B hajó látszólag továbbra is egymás mellett halad (hasonlóan képzelem, mint a hangsebességnél, ahol a hangsebességet átlépő repülő tulajdonképpen "halhatatlan", a hang alapján a két repülő egymás mellett van) 3. Ha úgy van, ahogy a 2. pontban gondolom, akkor gyakorlatilag a múlt és a jelen halad egymás mellett, a "jövő"meg láthatatlan?
2009. febr. 10. 04:45
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
100%

"Arra még mindig választ várok,hogy a fénysebesség átlépése lehet e egyfajta kulcs más dimenziókhoz?"


nem. pontosan fordítva.

A tényleges sebességed nem fogja a fénysebességet átlépni.

A fénynél gyorsabb utazás, azaz "hamarabb érsz oda, mint a fény" kulcsa a magasabb dimenziók, tértorzulás stb.

Pongyolán fogalmazva, csak úgy érhetsz oda elöbb, mint a fény, ha nem azon az úton közlekedsz, mint a fény. Hamarabb érsz oda, de nem leszel gyorsabb nála. "Levágod a kanyart."

2009. febr. 12. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes. De megmondom őszintén, nekem ez már magas.

Talán nem ártana olvasgatnom némi kvantumfizikát ehhez, hogy megértsem.

Azért köszönöm. ;)


sokat kérdező

2009. febr. 12. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim válasza:
100%
Eltekintve a fenti, mwgközelítőleg helyes magyarázattól, játszunk el a gondolattal, hogy a fénysebesség megközelítéskor fellépő hatások (időre, térre, tömegre) nem lépnek fel (azaz nem akadályozzák meg a légüres térben terjedő fény sebességének elérését és meghaladását). Ekkor valóban érdekes belegondolni, vajon mit lát egy utazó egyik és másik hajóban. Ennek a megértéséhez elsősorban azzal kell tisztában lenni, hogy mi módon kap információt egyik a másikról és viszont. Gondoljunk csak bele, hogy a hangsebesség átlépésekor mit észlelünk. Látunk egy repülőgépet, majd sokkal később megérkezik annak hangja is. Később, hiszen a gép gyorsabban repül a saját hangjánál. Ugyanez a jelenség a fényre vonatkoztatva azt eredményezné, hogy bár az űrhajó jóval előrébb van, valáójábam később látjuk meg. Hiába látjuk, hogy "ott" van (egy adott pontján az űrnek), valójában nem ott van, hanem a menetirány szerint jóval előrébb. Még érdekesebb, hogy a fénynél sebesebben száguldó űrhajóról, mivel lehagyja a másik hajóról minden irányba elinduló fotonokat, nem lesz látható a lassabb hajó. Sőt, a beesés szögétől függően nagyjából mindaz, ami a gyorsabb hajó "mögött" van (menetirányával ellentétes irányban) nem lesz látható, hiszen lehagyja azok "képét", azaz az abból az irányból érkező fotonokat. Vagyis csak azt a fényt fogja látni, ami nagyjából szemből érkezik (és kissé oldalról, a sebesség mértékétől függően).
2009. febr. 12. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 A kérdező kommentje:

Engem baromira izgat az is,hogy létezik az a távolság,ahonnan a földet szemlélve még élnek kardfogú tigrisek,vagy közelebb érve építik a piramisokat,stb.(légyszíves ne menjünk bele ,hogy:"igen létezik de nincs ilyen távcső...")

Ha mondjuk 5 ezer fényév távolságából(a föld bronzkorszakából) 2x-es fénysebességgel elindulunk a föld felé ,akkor

a: 2500 év múlva megérkezhetünk a földre a középkor kezdetére(~ie.500),miközben az út alatt a történelmet 2x-es sebességgel nézem a már említett videólejátszón,vagy

b: mire megérkezünk a földre 4509 lesz s az úton a "videólejátszó" nagyjából 4x-es sebességgel pörög?

(c:a földről 7009-ben látnám,mikor elindul az űrhajó -legalábbis addig a pillanatig,míg el nem éri a fénysebességet?)

2009. febr. 13. 18:59
 25/28 A kérdező kommentje:

Azt hiszem,most zavarodtam bele!A fent leírtak alapján a földről nézve e űrhajót,7009-es év alapján más évszámok jönnek ki!Baromi nagy az ellentmondás!

Segítsetek helyretenni ha értitek a kérdést!

2009. febr. 13. 20:28
 26/28 anonim ***** válasza:

Arról beszélsz, hogy a múltunk ott kering a világűrben, és még látható? Igen... de azért az az óránként 1 foton, amit elfoghatsz belőle - nem sok. A Sarkcsillagot láttad már? Csak 500 éve volt ilyen, amilyennek most látod - aztán alig látsz belőle valamit.


A többi, amit írtál, fantázia.

2009. febr. 13. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 Xmes ***** válasza:
A relativitás elmélet szerint a fénysebességgel haladó ojektumok számára az idődilattáció olyan mértékűre nő, hogy gyakorlatilag az idő megáll. Amennyiben ha megoldható lenne azt át is lépni, az idő számára vissza felé haladna, vagyis az objektum nem a mi időirányunkkal megegyező irányba (előre), hanem a mi ellentétes irányunkba, tehát hátra haladna. De ez túl nagy problémát nem jelent, hisz aminek van tömege, az a tömeg-energia egyenértékűség miatt úgysem érheti el a fénysebességet, pláne nem haladhatja túl, mivel a gyorsításhoz használt energia egy része hozzá adódik az objektum tömegéhez, így a további gyorsításhoz mégtöbb energia kell, a nagyobb tömeg miatt, aminek egy része szintén hozzá adódik az objektum tömegéhez. A fénysebesség 99,999 vhány százalékánál már egy elektron esetében is olyan mértékű lenne a tömeg növekedés, hogy még az is gravitációs összeomlást szenvedne, egy mikro feketelyukat hozva létre. Tehát a kéárdésre a válaszom: Valószínűleg azt látnád, hogy a mégjobban felgyorsult "B" hajó egyik pillanatról a másikra hátramenetbe kapcsol, és fény alatti sebességgel tolatna hátra. De ennél vlószínűbb, hogy azt látnád, hogy eltűnik a nagy semmiben, mert az időirányunk a "hátramentre" kapcsolt időfolyást nem teszi lehetővé érzékelni.
2009. febr. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim válasza:
100%
Nincs kétszeres fénysebesség sem más, fénysebesség van és bele kell törődni. A gondolattal azért nem érdemes eljátszani, mert a fény sebességét meghaladva olyan paradoxonokhoz jutunk, amiket nem tudunk feloldani. Ha te igen, úgy kérdezhetsz is.
2013. júl. 2. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!